ترامپ کمک بزرگی به اقتصاد ایران کرد


ترامپ کمک بزرگی به اقتصاد ایران کرد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حذف 4  صفر از پول ملی حالت فرمالیته داشته و تاثیری بر اقتصاد کشور نمی‌گذارد این سرعت عمل بی جا بوده و قابل درک نیست.

اتاق خبر 24:

ماه پیش بود که یک فوریت حذف ۴ صفر از پول ملی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکز در دفاع از یک فوریت اصلاح نظام پولی و بانکی (حذف ۴ صفر) در پارلمان اعلام کرد که در حال حاضر پول ملی کشور به دلیل تورم پیش آمده در این سال‌ها خاصیت ظاهری خود را از دست داده است، مردم عملاً ریال را در مبادلات خود به رسمیت نمی‌شناسند و حفظ ظاهر و اعتبار پولی ملی یک ضرورت است.

رئیس بانک مرکزی بر این باور است، که در حال حاضر پول ملی کشور به دلیل تورم پیش آمده در این سال‌ها خاصیت ظاهری خود را از دست داده و عملاً مردم ریال را در مبادلات خود به رسمیت نمی‌شناسند و حفظ ظاهر و اعتبار پولی ملی یک ضرورت است، اما بیشتر اقتصاددانان کشور بر این باورند که این کار صرفا جنبه روانی خواهد داشت و برای اقتصاد کشور هیچ گونه نفعی دربرندارد.

سید حسن حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی معتقد است که برای طرح یا لایحه‌ای باید فوریت در نظر گرفت که لازم باشد بلافاصله در جامعه عملیاتی شود، لذا زمانی که خود دولت اذعان می‌کند، حذف ۴ صفر از پول ملی حالت فرمالیته داشته و تاثیری بر اقتصاد کشور نمی‌گذارد این سرعت عمل بی جا بوده و قابل درک نیست.

او می‌گوید در گذشته دارای شرایط اقتصادی بهتری بودیم و می‌توانستیم حذف ۴ صفر از پول ملی را در آن زمان اجرایی کنیم، چرا که تورم در دولت یازدهم به حالت ثابتی رسیده بود و بسیاری از شاخص‌های اقتصادی در حالت مثبت قرار داشت، اما چالش‌های اقتصادی دولت دوازدهم در چهل سال گذشته بی سابقه بوده و بیشترین تحریم‌ها متوجه کشورمان است...

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای حسینی شاهرودی به عنوان سوال اول بفرمایید که لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی در کمیسیون ملی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

حسینی شاهرودی: حذف ۴ صفر از پول ملی از صحن مجلس به کمیسیون ارجاع شده است و در نوبت رسیدگی قرار دارد، چرا که اولویت اول ما در حال حاضر بررسی و رفع ایرادهای لایحه مالیات بر ارزش افزوده و بانکداری اسلامی است.

باشگاه خبرنگاران جوان: فکر می‌کنید که لایحه فوق چه زمانی در صحن مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد؟

حسینی شاهرودی: با توجه به لزوم ادامه رسیدگی به لایحه ارزش افزوده به نظر می‌رسد که لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی دسته کم دو ماه دیگر به صحن علنی مجلس بیاید.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای حسینی شاهرودی شما با لایحه مذکور موافق یا مخالف هستید؟

حسینی شاهرودی: بنده با اصل این موضوع مخالفتی ندارم، اما با تسریع آن مخالفم، چراکه اثر وضعی بر اقتصاد کشور نخواهد داشت، به اذعان رئیس بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی این اقدام کاملا رفرمی بوده، زیر ساختی ندارد و با توجه به شرایط کنونی سیستم تمامی بانک‌ها و حسابرسی‌ها را به هم خواهد ریخت، چرا که طبیعتا باید تمام نرم افزارها، دفاتر حساب شرکت و حساب‌های بانکی باید تغییر کند و ۴ صفر از اعداد پول کم شود، بنابراین این امر مشغله زیادی را برای اقتصاد کشور به وجود خواهد آورد و به مدت ۵ سال فضای اقتصادی اعم از دولتی و غیر دولتی درگیری ذهنی و عملیاتی پیدا می‌کنند، در حالی که ما می‌توانیم این انرژی را به امور زیر ساختی از جمله اصلاح نظام بانکی اختصاص دهیم، چرا که هم مقام معظم رهبری به آن تاکید داشته و هم رئیس جمهور شعار آن را سرداده است، اکنون بانک‌ها بعد از یک دوره طولانی مشکلات اقتصادی این آمادگی را پیدا کرده اند تا اتفاق جدیدی در حوزه بانکی کشور اتفاق بیفتد.

با اصلاح نظام بانکی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون واردات و صادرات می‌توان زیر ساخت‌های اقتصادی را شکل داد، معتقدم که در برهه کنونی حذف ۴ صفر از پول ملی کمترین اهمیت را داراست، این اقدام تا به حال در ۲۶ کشور جهان در حالی انجام شده است که این کشور‌ها غالباً در شرایط ثبات اقتصادی قرار داشته اند و درگیر التهابات شدیدی مانند تحریم‌ها، افزایش ۳۰۰ الی ۴۰۰ درصدی قیمت ارز و تورم بالای پنجاه درصد نبوده اند. طبیعتا ما هم باید این اقدام را به شرایط آرامتری موکول کنیم، معتقدم در نظر گیری فوریت برای این لایحه که عملیاتی کردن آن پنج سال زمان می‌برد، ضرورتی ندارد.
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ