اینستاگرام

نظام عرضه و تقاضا در کشورمان برای نیروی انسانی به خوبی شکل نگرفته است


سوزنچی با اشاره به اینکه نظام عرضه و تقاضا در کشورمان برای نیروی انسانی به خوبی شکل نگرفته است، گفت: بر روی نظام عرضه، خیلی تاکید کردیم.

تبليغ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «ابراهیم سوزنچی» شب گذشته (پنجشنبه 16 آبان) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره میزان اشتغال و بیکاری در کشور با اشاره به اینکه نظام عرضه و تقاضا در کشورمان برای نیروی انسانی به خوبی شکل نگرفته است، گفت: بر روی نظام عرضه، خیلی تاکید کردیم.

معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانشگاه‌ها به ویژه پس از انقلاب به شدت گسترش یافتند، گفت: این در حالی است که تقاضا برای این میزان تخصص و فارغ التحصیل دانشگاه وجود ندارد و این موجب شد نرخ بیکاری در دانش آموختگان دانشگاه از نرخ بیکاری بقیه مردم بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه در آمایش آموزش عالی باید نیازسنجی کنیم، اما این کار به خوبی اجرا نشد، افزود: در نقشه جامع علمی کشور هم بحث آمایش وجود دارد، اما نتوانستیم به خوبی این نقشه راه را عملی کنیم.

سوزنچی با اشاره به اینکه نظام کشور از گذشته تاکنون، نفتی بوده است، گفت: بسیاری از فعالیت‌های کشور چه صنعت و چه دانشگاه بر مبنای آن پیش رفته است. اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان از این زاویه است که مشکل را ریشه‌ای حل کنیم و برای این منظور همه اجزا را باید با هم ببینیم.

وی با اشاره به اینکه به طور بی رویه دانش آموخته دانشگاهی را تولید می‌کنیم، اضافه کرد: این موضوع باید ساماندهی شود، اما تنها علت بیکاری دانش آموختگان، این نیست و بخش‌های دیگر هم مشکل دارند.

معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ریشه بسیاری از مشکلات تولید و صنعت این است که ما در رقابت بین المللی نیستیم، افزود: به همین علت، صنعت در کشورمان تقاضای دانش ندارد. رقابت‌های بین المللی به دو صورت شکل می‌گیرد یا اینکه در‌ها را باز کنیم تا شرکت‌های خارجی به داخل وارد شوند.

وی تصریح کرد: کشور‌هایی که این کار را انجام داده اند در بیشتر موارد شرکت‌های داخلی آن‌ها نابود شدند، زیرا شرکت‌های خارجی، قدرتمند بودند. راه دیگر این است که به خارج برویم، اما متاسفانه این کار را انجام نداده ایم.

معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وقتی شرکت‌های ما در بیرون از کشور قرار بگیرند تحریم و آزار و اذیت نمی‌شوند و به سادگی می‌توانند محصولات خود را بفروشند و صادر کنند و به این صورت خود را در معرض رقابت جهانی قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه سندی که درباره اقتصاد دانش بنیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تهیه است در این باره راهکار ارائه کرده است، افزود: این سند می‌گوید که چگونه می‌توانیم در رقابت بین المللی قرار بگیریم. این سند در حدود شش ماه دیگر آماده می‌شود./

پایان پیام/50


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ