اینستاگرام

ایجاد 500 هزار شغل در مراحل ساخت تجهیزات نفتی


دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: در صورتی که کارخانه‌ها فعال باشند، حدود 500 هزار شغل ایجاد می‌ شود.

تبليغ

مجتبی اسلامی دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از کانال‌های ارتباطی وزارت صمت در خصوص ظرفیت و ساخت داخل است. هر کالایی برای ثبت سفارش باید با انجمن‌ها بررسی شود که آیا این کالا امکان ساخت داخل دارد یا خیر؟ در صورت ضعف برای ساخت داخلی امکان واردات آن فراهم شود.

او ادامه داد: مدتی است کالاهایی که در گذشته وارداتی بودند را بومی سازی و در داخل تولید می کنیم.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه تحریم ها فرصتی برای تقویت کالاهای داخلی است، افزود: تحریم ها، بازخورد خوبی از نظر ایجاد فرصت داشت؛ چرا که باعث رونق تولید و استفاده از نیروی کار ایرانی شد.

بیشتر بخوانید: قوانین مزاحم تولید حذف شود/ صددرصد تجهیزات صنایع پایین دستی نفت، تولید داخل است

اسلامی بیان کرد: در تولید برخی از تجهیزات داخلی مشکل تأمین مواد اولیه داریم، به طور مثال برخی از این تجهیزات نیاز به استیل‌ و گرید‌های خاص دارد که در فرآیند تولید به مشکل تأمین مواد اولیه بر می‌خوردند، در نتیجه امکان ساخت داخلی میسر نمی‌شود. امیدوارم این موضوع در آینده ای نزدیک مرتفع شود.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تصریح کرد: تحریم‌ها به دلیل اینکه به فروش نفت برخورد کرد، پروژه‌های توسعه کشور را تحت تأثیر قرار داده است. فعالان این صنعت در اجرای پروژه‌های توسعه‌ای بازارشان را از دست داده‌اند چرا که دیگر کار‌ها پروژه‌ای تعریف نمی‌شود و باعث کوچک شدن بازار شده است.

اسلامی با بیان اینکه با فراهم کردن زیرساخت مناسب می توان اشتغال ایجاد کرد، گفت: در صنعت نفت شاخص‌های بین‌المللی برای اشتغال‌زایی وجود دارد که برخی از آن‌ها مستقیم و برخی غیر مستقیم است.

او ادامه داد: در حالت غیر مستقیم، در صورتی که کارخانه‌ها فعال باشند برای اعضا و زنجیره اعضا حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌ شود. به طور مستقیم ۳ برابر این عدد شغل ایجاد می شود.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران ادامه داد: تقریبا در ۱۰ گروه کالایی که شامل دوار، شیرآلات، تجهیزات ثابت، ابزار دقیق، تجهیزات برقی، لوله و اتصالات و تجهیزات حفاری است، در هر گروهی کالای خاص استراتژیک می‌سازیم و اگر ساخت داخل به سمت آن نرفته، به دلیل مقیاس سفارش بوده است که اگر سفارش آن هم انجام شود جذابیت ویژه ای در ساخت داخل نمایان خواهد شد.

اسلامی گفت: قیمت تجهیزات نسبت به قبل از تحریم تغییر نکرده و اگر تغییراتی داشته، بسیار ناچیز و تابع قیمت ارز بوده است.

انتهای پیام/

تحریم ها فرصتی برای تقویت کالاهای داخلی استتبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ