اینستاگرام

تربیت انسان کامل در گروی توجه ویژه به دوران کودکی است


حجت‌الاسلام دکتر ارزانی با اشاره به اهمیت تربیت در زمان کودکی و قبل از دبستان، گفت: تربیت افراد به صورت انسان کامل نیازمند توجه ویژه به دوران کودکی و قبل از مقطع دبستان آنها است.

تبليغ

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد: برنامه «صبح و گفتگو» ویژه هفته تربیت اسلامی و در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی»، مشاور وزیر ارشاد و دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام دکتر ارزانی اظهار کرد: دو واژه تعلیم و تربیت در تعالیم اسلامی، در قرآن مجید و روایات دینی غالبا کنار هم آمده و هر دو واژه وزن بالایی دارند.

دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: واژه تربیت نسبت به واژه تعلیم جایگاه والاتری دارد و در برخی اوقات تعلیم مقدمه تربیت می شود. اما سوال این است که آیا تعلیم به تنهایی می تواند انسان را به سرمنزل مقصود برساند؟ پاسخ منفی است چراکه تعلیم به عنوان پیش مقدمه و نیاز بسیار ارزشمند و ضروری است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تعلیم و آموزش مقدمه ای بر مهار نفس و سرآمد شدن در عرصه های مختلف (تربیت) هستند، خداوند هر روز ما را قرین با تربیت قرار داده و نظام جامعی را برای انسان برای رسیدن به انسان کامل طراحی کرده است.

این مقام مسئول یادآور شد: در این انسان کامل، عبودیت و انس با خداوند به صورت روزانه دیده شده است به صورتی که فرد در ابتدای صبح با خداوند انس می گیرد که این به معنای آغاز تربیت است و در ادامه 17 رکعت نماز به جای می آورد تا انس با خدا داشته باشد و تربیت را کامل کند. علاوه براین، خداوند در طول سال هم ماه مبارک رمضان را در جهت تبدیل فضائل اخلاقی به عادت و ملکه ذهن و ارتقای انسان ها در نظر گرفته است.

حجت الاسلام ارزانی تاکید کرد: ما باید از فرصت هایی که خداوند برای ما ایجاد کرده استفاده کنیم و فضائل اخلاقی را به عادت های رفتاری تبدیل کنیم تا در ما نهادینه شوند.

وی با اشاره به اهمیت تربیت در زمان کودکی و قبل از دبستان خاطرنشان کرد: تربیت افراد به صورت انسان کامل نیازمند توجه ویژه به دوران کودکی و قبل از مقطع دبستان آنها است.

پایان پیام/9


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ