پیشنهاد هیجان انگیز !!!!!!!!!!!!

توسعه روابط و همکاری‌های مشترک تهران – باکو


آقای حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در باکو دیدار و گفتگو کرد.

تبليغ
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو ؛ آقای روحانی به دعوت الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان برای شرکت در هجدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها صبح امروز وارد باکو شد.
ورود رئیس جمهور کشورمان به باکو
رئیس جمهوری اسلامی ایران در صدر هیئتی با استقبال "شاهین مصطفی اف" معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، سفیر ایران در باکو و جمعی از دیپلمات‌های ایرانی وارد فرودگاه باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.
راش ورود رئیس جمهور کشورمان به باکو
آقای حسن روحانی به دعوت الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان برای شرکت در هجدهمین اجلاس سران و نخست وزیران کشور‌های عضو جنبش غیرمتعهدها به باکو سفر کرده است. اجلاس سران و نخست وزیران کشور‌های عضو جنبش غیرمتعهدها سوم و چهارم آبان در باکو برگزار می‌شود.
رئیس جمهوری کشورمان علاوه بر حضور و سخنرانی در اجلاس سران این جنبش با "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان هم دیدار و گفتگو خواهد کرد.
پلاتو موبایلی خبرنگار سرویس بین الملل از ورود رئیس جمهور کشورمان به باکو
در حاشیه این اجلاس آقای رئیس جمهور همچنین دیدار‌های دوجانبه با سران برخی کشور‌های حاضر در این اجلاس خواهد داشت. در این سفر رئیس جمهور کشورمان را "فرهاد دژپسند" وزیر امور اقتصادی و دارایی، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو و "محمد اسلامی" وزیر راه و شهرسازی و همچنین "محمود واعظی" رئیس دفتر ریاست جمهوری همراهی می‌کنند.
آقای "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه کشورمان هم از دو روز پیش برای شرکت و سخنرانی در نشست وزرای امور خارجه این اجلاس در باکو بسر می‌برد.
این اجلاس با حضور سران و نخست وزیران ۶۰ کشور و نیز مقامات ۱۵۸ کشور و نهاد‌های بین المللی برگزار خواهد شد. قبل از اجلاس سران، نشست‌های کارشناسان ارشد و نیز وزیران امور خارجه کشور‌های عضو جنبش غیرمتعهدها در باکو برگزار و در این نشست‌ها پیش نویس سند نهایی و اعلامیه مشترک اجلاس سران بررسی و بازنگری شد.
در هجدهمین اجلاس سران و نخست وزیران کشور‌های عضو این جنبش ریاست دوره‌ای از کشور ونزوئلا به جمهوری آذربایجان واگذار می‌شود.
دیدار آقای روحانی با الهام علی اف
رئیس جمهوری اسلامی ایران از گسترش بیش از پیش روابط تهران – باکو در همه عرصه‌های مورد علاقه، استقبال و تاکید کرد که توسعه روابط و همکاری‌های مشترک نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار با "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان، ضمن قدردانی از تمهیدات خوب باکو برای برگزاری هجدهمین اجلاس سران کشور‌های عضو جنبش غیر متعهد‌ها گفت: با تلاش مقام‌های ارشد ایران و جمهوری آذربایجان، سطح روابط دو کشور به مرحله رضایت بخشی ارتقاء یافته است.
روحانی با ابراز رضایت از نقش ارزنده کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در توسعه بیش از پیش همکاری‌های تهران – باکو افزود: در بخش همکاری‌های صنعتی و خودروسازی زمینه همکاری خوبی بین دو کشور فراهم شده و ایران همچنین آماده ساخت نیروگاه در جمهوری آذربایجان است.
رئیس جمهور با اینکه تکمیل مسیر ترانزیتی شمال – جنوب نه تنها برای دو کشور بلکه برای منطقه نیز قطعا مفید خواهد بود، گفت: ایران و جمهوری آذربایجان همکاری‌های بسیار مطلوبی در مسیر ترانزیت شمال – جنوب داشته اند که امیدواریم مراحل پایانی آن با سرعت بیشتری دنبال شود.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت ایجاد تعرفه ترجیحی در گسترش حجم تجارت دو کشور، تسهیل در سرمایه گذاری‌های مشترک، ایجاد ضمانت‌هایی برای سرمایه گذاری بخش‌های خصوصی و دولتی را گامی ارزنده در مسیر توسعه بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان برشمرد.
رئیس جمهور تقویت همکاری‌های دو کشور در دریای خزر به عنوان دریای توسعه، صلح و دوستی را نیز ضروری خواند و گفت: ایران همواره آماده توسعه و گسترش همکاری‌های دریایی با جمهوری آذربایجان در حوزه خرز و در عرصه‌های اکتشاف و همچنین محیط زیست است و امیدوارم هر چه سریعتر توافقات مشترک در راستای رفاه و توسعه دو ملت اجرایی شوند.
رئیس جمهور با بیان اهمیت تقویت همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: باید همکاری در حوزه‌های علمی و فرهنگی و فناوری‌های نوین، در قالب توسعه همکاری‌ها میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دو کشور گسترش یابد.
روحانی به دیدگاه‌های مشترک دو کشور پیرامون مسایل منطقه‌ای و بین المللی اشاره و اضافه کرد: دولت و ملت ایران همواره در مجامع بین المللی در کنار دولت و ملت آذربایجان بوده است و دو کشور در کنار یکدیگر می‌توانند به صلح و امنیت بیشتر منطقه و جهان کمک کنند.
رئیس جمهور تقویت همکاری‌های سه جانبه در منطقه از جمله همکاری ایران، آذربایجان و روسیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: تهران باکو و مسکو باید همکاری‌های سه جانبه و مشترک خود را گسترش دهند.
روحانی همچنین در این دیدار از الهام علی اف برای سفر رسمی به تهران دعوت کرد.
رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار سفر روحانی به باکو را فرصتی مناسب برای گسترش و توسعه روابط دو کشور توصیف کرد و گفت:: اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی ایران و جمهوری آذربایجان بستر مناسبی را برای توسعه بیش از پیش همکاری‌ها ایجاد کرده است و البته این همکاری‌ها در دولت شما به نحو چشمگیری جهش یافته است.
الهام علی اف رشد ۷۰ درصدی مبادلات تجاری دو کشور را طی یکسال رکوردی در خور تحسین برشمرد و گفت: همکاری‌های دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، در حوزه‌های انرژی، بانکی، صنعتی و حمل و نقل به خوبی پیش می‌رود و پیشرفت در پروژه کریدور شمال – جنوب نیز کاملا مشهود است.
وی همچنین خواهان مشارکت ایران در ساخت نیروگاه‌ها در جمهوری آذربایجان و توسعه همکاری‌ها در حوزه حمل و نقل شد.
علی اف گفت: در بخش همکاری‌های دریایی در حوزه خزر نیز کشورش همواره آماده توسعه همکاری‌ها با ایران از جمله در زمینه اکتشاف نفت است.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه، این همکاری‌ها را به نفع سه کشور و منطقه دانست.
رئیس جمهوری آذربایجان همچنین با استقبال از سفر به ایران گفت که با مسرت این سفر انجام خواهد شد.
علی اف همچنین با اشاره به اهمیت اجلاس غیرمتعهد‌ها گفت:: ما می‌خواهیم در قالب این جنبش از منافع همه کشور‌های عضو به نحو مناسب دفاع کنیم.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ