تلگرام

لزوم تغییر در نحوه کمک‌رسانی به دهک‌های پایین جامعه


نماینده مردم فسا در مجلس با بیان اینکه «پول دادن مستقیم به مردم در هیچ کجای دنیا رسم نیست»، این امر را موجب تورم و کم کردن علاقه به کار کردن دانست و پیشنهاد کرد حمایت از نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه می‌تواند به شکل دیگری چون سبد کالا و یا روش‌های دیگر انجام شود.

تبليغ

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر ضرورت حذف یارانه سه دهک بالا، اظهار داشت: در حال حاضر مبلغ ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی چندان تاثیری حتی بر زندگی اقشار متوسط جامعه ندارد اما در شرایط فعلی که تحت فشار تحریم هستیم و در فروش نفت با مشکل مواجه هستیم تجمیع این مبلغ، می‌تواند چند هزار میلیارد تومان به دولت کمک کند.

وی با بیان اینکه «دهک های بالا باید داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند»، افزود: در شرایطی که این افراد به این کار اقدام نکرده‌اند دولت باید به وظیفه خود عمل کند. قطع یارانه دهک‌های بالا موضوعی است که از دولت قبلی پابرجا بود و این دولت هم باید زودتر این کار را می‌کرد و به نظر می‌رسد یک جراحی است که باید هرچه سریع‌تر صورت گیرد.

جمالی با تاکید بر اینکه «قطع یارانه دهک‌های بالا تا حدی کسری بودجه ما را جبران می‌کند»، تصریح کرد: دهک‌های بالا در حالی یارانه می‌گیرند که این مبلغ حتی تاثیری بر زندگی اقشار متوسط به بالای جامعه ندارد اما اگر همین پول جمع شود می‌تواند برای دولت بسیار موثر باشد.

نماینده مردم فسا در خصوص این دیدگاه که «همه باید به صورت یکسان از یارانه برخوردار باشند»، گفت: همانطور که در زمان پرداخت مالیات همه به یک اندازه مالیات نمی‌پردازند و سطح برخورداری‌ها متفاوت است در خصوص یارانه‌ها نیز همه نمی‌توانند به یک اندازه از یارانه برخوردار شوند.

جمالی همچنین در خصوص نحوه هزینه کرد پول حاصل از قطع یارانه ثروتمندان یادآور شد: به نظرم باید در خصوص نحوه هزینه‌کرد این منابع، سران قوا تصمیم بگیرند. بنده موافق توزیع پول نقدی نیستم و معتقدم حمایت از نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه می‌تواند به شکل دیگری چون سبد کالا و یا روش‌های دیگری صورت گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: پول مستقیم دادن به مردم در هیچ کجای دنیا رسم نیست و صرفا موجب تورم و کم کردن علاقه به کار کردن می شود، از این رو معتقدم بهتر است به جای اینکه به دست مردم ماهی بدهیم، ماهی گیری را به آنها یاد بدهیم.

انتهای پیامتبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ