اینستاگرام

افزایش حملات به یهودیان در کشورهای غربی


در ماه های اخیر حملات علیه یهودیان در کشورهای غربی، افزایش یافته است. در آخرین حمله، یک آلمانی افراط گرا، دو یهودی را در شرق این کشور کشت.

تبليغ
صراط:

شورای جامعه یهودیان آلمان، پس از آنکه یک مرد مسلح به کنیسه‌ای حمله کرد و دو نفر را کشت، پلیس را به "غفلت" متهم کرده است.

به گزارش جام نیوز رئیس شواری مرکزی یهودیان گفت این حادثه یک "رسوایی" است که پلیس از کنیسه‌ای در شهر "هاله" در شرق آلمان در روز تعطیل یهودیان محافظت نکردند.

اما اتحادیه پلیس آلمان اعلام کرده پلیس ۲۴ ساعته از اماکان نیایشی محافظت می‌کند.

مرد مسلح مظنون دستگیر شده است. مقامات گفتند که مظنون، استفان بالیه، ۲۷ ساله است و ملیت آلمانی دارد.

او قبل از اینکه به سمت کنیسه برود، در ویدئویی اظهارات ضدیهودی و زن ستیزانه بیان می‌کند. این ویدئو بعدا از توییتر حذف شد.

این مرد پس از آنکه نتوانست به کنیسه وارد شود، شلیک کرد و دو نفر را کشت. یک زن در نزدیک خیابان و یک مرد درکبابی حدود ۵۰۰ متر آنسوتر؛ دو نفر هم زخمی شدند و تحت جراحی قرار گرفتند.

الیور مالچاو رئیس اتحادیه پلیس به شبکه "زد ان افگ" گفت: "این، نشان می‌دهد چگونه نیروهای پلیس صحنه را پوشش دادند. "

او در همین رابطه افزود: "در حالیکه داشتیم به تروریسم حمله می‌کردیم، همزمان بسیاری از نیروها داشتند افراطی‌های راست‌گرا را تحت نظارت می‌گرفتند. ما این حادثه را دست کم نگرفتیم اما نمی‌توانیم همه چیز را پیش‌بینی کنیم و از آن جلوگیری کنیم."

مقامات از افزایش حوادث ضدیهودی در آلمان خبر داده‌اند.

اوایل مردادماه امسال بود که دو مرد در برلین به یک خاخام یهودی که با کودکانش در راه کنیسه بود، دشنام داده و آب دهان پرتاب کردند. رخدادی که بار دیگر ابعاد یهودی‌ستیزی در آلمان را آشکار کرد و این موضوع را به رسانه‌ها کشاند.

در ماه اوت امسال خانواده یک خاخام یهودی در مونیخ تجربه مشابهی مانند خاخام برلینی داشتند؛ دشنام و تف. کمی بعد دوچرخه‌سواری در برلین دشنام‌گویان از برابر کنیسه یهودیان گذشت. هتک حرمت در آرامگاه‌های یهودیان هم که نه موضوعی تازه است و نه گذرا.

سرویس خبری کلیسای پروتستان در گزارشی در این باره می‌نویسد، همه این موارد منجر به ایجاد فضایی می‌شوند که در آن شهروندان یهودی آلمان احساس ناامنی بیشتری کنند.

فلیکس کلاین، نماینده دولت آلمان در امور مبارزه با یهودی‌ستیزی، در آغاز سال جاری در گفت‌وگویی با کلیسای پروتستان گفت: «نمی‌گویم که یهودی‌ها چمدان‌ها را بسته‌اند و آماده رفتن هستند اما برخی دنبال چمدانشان می‌گردند.»

در نقاط دیگر جهان هم امسال وضعیت برای یهودیان بهتر نبوده است و آنها در کشورهای دیگر هم قربانی حمله‌هایی بودند که عاملان آنها احتمالا راستگرایان افراطی بوده‌اند. یکی از شوک‌آورترین این حمله‌ها، حمله به کنیسه‌ای در پیتسبرگ در آمریکا بود. در این حمله که یک سال پیش در اکتبر با انگیزه‌های ضدیهودی اتفاق افتاد، هشت مرد و سه زن کشته و چهار تن زخمی شدند.

در شهر پووی در ایالت کالیفرنیا در آمریکا در بهار امسال در حمله‌ به یک کنیسه همزمان با آخرین روز برگزاری عید پسح یک زن کشته و چند تن زخمی شدند؛ انگیزه مهاجم، یهودی‌ستیزی.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ