اینستاگرام

دادخواست وزیر ورزش سودان علیه یک واعظ دینی


گروه بین‌الملل ـ ولاء البوشی، وزیر ورزش و جوانان سودان، بعد از اتهام به ارتداد از سوی یک واعظ دینی سلفی به دادستان جدید خارطوم شکایت کرد.

تبليغ

به گزراش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم، ولاء البوشی، وزیر ورزش و جوانان سودان بعد از اتهام به ارتداد توسط عبدالحی یوسف که به جریان‌های سلفی گرایش دارد، به دادستان جدید خارطوم شکایت کرد.

البوشی در بیانیه‌ای اظهار کرد: عبدالحی او را به ارتداد، کفر و خروج از دین اسلام متهم کرده است.

براساس این بیانیه، بدالحی مواد قانون حقوق کیفری و برخی از مفاد قانون اساسی 2019 میلادی که به آزادی‌های دینی مرتبط می‌شود را نقض کرده است.

وی با بیان این که مخالفت‌های عبدالحی با قانون اساسی را در دادخواست خود درج کرده‌ است، افزود: در صورت نیاز و اقدام به مراحل غیرکیفری، دادخواست شامل دو مورد حقوق جنایی و مخالفت قانون اساسی خواهد بود.

در ادامه بیانیه البوشی آمده که هفت وکیل دادگستری به این پرونده رسیدگی خواهند کرد.

وزیر ورزش و جوانان سودان با تأکید کرد بر اینکه صلح مهم‌ترین اولویت دوره انتقالی بوده و دستیابی به این هدف مسئولیت همگانی است، گفت: خانه های خدا و منابر سرچشمه صلح هستند و روا می دانم از آن‌ها برای گسترش صلح و آرامش بهره ببریم.

جدال بین دوطرف در روزهای اخیر، توجه افکار عمومی سودان را به خود جذب کرده بود که در همین راستا عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، 16 مهرماه، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ما باید به تنوع کشورمان افتخار کنیم و ضمن همکاری با یکدیگر به گفتمان نفرت‌پراکنی و افراط‌گرایی دینی پایان دهیم تا آینده کشورمان را بسازیم.

عبدالحی یوسف، معاون رئیس انجمن علمای سودان و امام جماعت مسجد «خاتم المرسلین» محله «جبرة» در جنوب خارطوم است که به جریان‌های سلفی گرایش دارد. وی در خطبه‌های نماز با انتقاد از وزیر ورزش گفت بود که وی از دین اسلامی تبعیت نمی‌کند و به اندیشه‌های حزب جمهوری‌خواه اعتقاد دارد که رهبر این حزب (محمود محمد طه) ۳۵ سال پیش به جرم ارتداد اعدام شد.

انتهای پیام


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ