اینستاگرام

مصر درباره تاثیر منفی سند النهضه بر ثبات منطقه هشدار داد


وزیر خارجه مصر بر اهمیت افزایش تلاش‌های سودان و مصر درباره پرونده سد النهضه تاکید کرد و درباره تاثیر منفی این پرونده بر ثبات منطقه‌ای هشدار داد.

تبليغ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت العهد، سامح شکری وزیر امور خارجه مصر گفت که سودان و مصر درخصوص سند النهضه سرنوشت واحدی دارند و لذا باید تلاش های خود درباره پرونده این سند را افزایش دهند.

وی در سخنرانی خود در جلسه پارلمان مصر افزود: پرونده سند النهضه به علت طولانی شدن مذاکرات و عدم دستیابی به توافقی درباره این سند مطابق با قوانین بین المللی در مرحله بسیار حساسی به سرمی برد.

شکری گفت: ادامه گام برداشتن اتیوپی در پر کردن و بهره برداری از سند النهضه بدون وجود توافقی با دو کشور سهیم در رودخانه کاملا غیرقابل قبول و نقض آشکار توافقنامه اعلام اصول است.

وی هشدار داد که این سند می تواند بر ثبات منطقه تاثیر منفی بگذارد.

شکری گفت: از جامعه جهانی برای میانجیگری به منظور یافتن راه حلی برای این بحران دعوت شده است.

وزیر خارجه مصر همچنین از اتیوپی دعوت کرد که برای رسیدن به توافقنامه مورد نظر طرف چهارمی نیز وارد پرونده این سند بشود.

رود نیل با 6650 کیلومتر مربع طولانی‌ترین رود جهان است که در شمال قاره آفریقا قرار داشته و از کشورهای کنیا، اوگاندا، تانزانیا، روآندا، کُنگو، اتیوپی، سودان جنوبی و مصر، گذشته و به دریای مدیترانه می‌ریزد.

رود نیل در واقع از به هم پیوستن دو رود نیل سفید و نیل آبی در خارطوم به وجود آمده است. سرچشمه نیل سفید، دریاچه «ویکتوریا» و سرچشمه نیل آبی، دریاچه «تانا» در اتیوپی است.

این رود به دلیل منابع آبی فراوان آن و با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور مصر، شاهرگ حیاتی این کشور به شمار می‌رود و از این رو، جایگاه ویژه‌ای در امنیت ملی مصر و نحوه تعامل این کشور با دیگر کشورهای همجوار رود نیل دارد.

برخی از این کشورها - مانند اتیوپی و اوگاندا - در صدد تأسیس سد و تولید برق از این منبع عظیم آبی برآمده و پروژه‌هایی را در این زمینه، تعریف و در دست اجرا دارند. مهمترین آنها، تأسیس سد عظیم «النهضه» یا «رنسانس» توسط اتیوپی است. این سد با هدف تولید برق ساخته شد؛ اما نگرانی‌های زیادی را برای مصر ایجاد کرده است؛ چرا که حجم بسیار زیاد انباشت آب در پشت سدّ مذکور، می‌تواند سهم و منابع آبی مصر و سودان را از نیل به شدت کاهش داده و در بعد سیاسی و اقتصادی یا حتی امنیتی نیز ممکن است به‌عنوان اهرم فشاری توسط دولت اتیوپی در تعامل با مصر و حتی سودان به کار گرفته شود.

در نتیجه، بسیار بدیهی است که کشور مصر به دلیل این وابستگی شدید به آب نیل، مخالف سرسخت هرگونه ساخت‌وسازی از این نوع باشد. مصر در دهه گذشته، نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از ساخت سد مزبور با مشخصات کنونی آن به کار بست اما به نتیجه نرسید و اکنون دولت اتیوپی بدون توافق با مصر و سودان درحال آبگیری آن است.

انتهای پیام/تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ