اینستاگرام

گسترش روابط با همسایگان اولویت سیاست خارجی ایران است


تهران- ایرنا- سفیر ایران در تاجیکستان گسترش و تعمیق روابط با همسایگان به ویژه کشورهای دوست و همزبان را اولویت سیاست خارجی ایران عنوان کرد.

تبليغ

به گزارش سفارت ایران در دوشنبه، محمدتقی صابری در کنفرانس «اجرای نظریه سیاست خارجی جمهوری تاجیکستان در شرایط جهانی: چشم انداز و راهکارهای سازگاری آن با نظام بین الملل» به اشتراکات زبانی، فرهنگی، دینی، تمدنی و تاریخی ایران و تاجیکستان و اولویت ایران برای گسترش روابط با همسایگان به ویژه کشورهای دوست و همزبان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و اولین کشوری بود که سفارتخانه خود را در این کشور تاسیس کرد.

صابری با اشاره به اینکه در سند سیاست خارجی تاجیکستان نیز روابط با جمهوری اسلامی ایران در اولویت قرار دارد، افزود: در استراتژی سیاست خارجی تاجیکستان؛ سه هدف اصلی شامل: دستیابی به استقلال انرژی، امنیت غذائی و خارج کردن این کشور از بن بست مواصلاتی ذکر شده است.

سفیر ایران در دوشنبه گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرف ۲۷ سال پس از استقلال تاجیکستان با اقدامات مهم از جمله احداث تونل استقلال، سد و نیروگاه سنگتوده ۲، مشارکت فعال شرکت‌های خدمات مهندسی و فنی ایرانی در احداث سد و نیروگاه بزرگ راغون، تاسیس کارخانه مشترک تراکتورسازی و شرکت‌های تولید مواد غذائی و لبنی در تاجیکستان، نقش عمده ای در تحقق این اهداف داشته است.

سیاست ایران حفظ ثبات در تاجیکستان است

سفیر ایران در دوشنبه با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ ثبات و امنیت در تاجیکستان است تصریح کرد: ایران برای انتقال تجربه و همکاری با تاجیکستان در مقابله با تهدیدات تروریستی به ویژه داعش آمادگی کامل دارد.

صابری همچنین در جلسه پرسش و پاسخ با تشریح تحولات مثبت چند ماهه اخیر در ارتقای روابط دو جانبه دو کشور از جمله سفر وزیر امور خارجه تاجیکستان به تهران، سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان،از سرگیری پروازهای مستقیم میان دو کشور، بر ضرورت تداوم برگزاری نشست های پژوهشی میان محققان و مراکز مطالعاتی دو کشور تاکید کرد.

سفیر ایران در تاجیکستان بنا به دعوت مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان برگزار شد، به عنوان میهمان ویژه شرکت و سخنرانی کرد.

این دعوت در چارچوب تحولات مثبت اخیر در روابط دو جانبه و ارتقای آن صورت گرفت و استقبال بسیار گرمی از سوی مسئولان مرکز و میهمانان مدعو از سفیر کشورمان و سخنرانی وی صورت گرفت.

در این کنفرانس آقای دکتر دلاور قادرزاده رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تاجیکستان، نمایندگان وزارت امور خارجه، رسانه ها و جمعی از محققان، استادان و پژوهشگران حوزه سیاست خارجی تاجیکستان نیز حضور داشتند.

در این کنفرانس همچنین نماینده وزارت امور خارجه و برخی از استادان و پژوهشگران تاجیکستان، دیدگاه خود راجع به برخی ابعاد سیاست خارجی این کشور و روابط آن یا دیگر کشورها را بیان کردند.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ