به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محمدتقی حلی ساز، افزود: این خدمات شامل ویزیت عمومی، تزریقات، پانسمان، انجام نوار قلب، آزمایش فشار و قند خون، بخیه، سرم درمانی، گچ گیری، آتل بندی و اعزام مصدومان و بیماران درخواست کننده خدمات درمان اضطراری به مراکز درمانی و بیمارستان مجهزتر در شهرهای یادشده است.

وی ادامه داد: طی دو روز گذشته بیشترین مواردی که در مراجعین به درمانگاههای هلال احمر در شهرهای مقدس عراق ثبت و گزارش شده سرماخوردگی، گرمازدگی، تاول پاها و مشکلات حساسیتی بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه مسئول اصلی حفظ سلامت زائران اربعین، خود آنها هستند، اظهار داشت: از این رو زائران باید با رعایت نکات بسیار ساده مشکلات و بیماری‌های هنگام سفرهای زیارتی خود را به حداقل برسانند.

حلی ساز با اشاره به برخی از این نکات بهداشتی، گفت: زائران بهتر است پیش و پس از صرف هرگونه خوراکی دست های خود را با آب و صابون بشویند، از پرخوری پرهیز کرده و بیشتر میوه و سبزیجات را پس از شست و شوی کامل بخورند، از نوشیدن نوشابه‌های گازدار در این سفر پرهیز کنند و وسایل ضروری چون داروهای خاص، کوله‌پشتی، پتوی مسافرتی، لیوان، فلاسک انفرادی، کفش مناسب و نظایر آن را همراه داشته باشند.

وی توصیه کرد: زائران از کوله و کفش مناسب پیاده روی استفاده و از پیاده روی با پای برهنه پرهیز کنند؛ همچنین توجه داشته باشند که مدت زمان پیاده روی به اندازه و مناسب باشد زیرا در غیر این صورت پا دچار زخم ها و تاول های زیادی می شود.

حلی ساز از آغاز فعالیت تمامی پایگاه های جمعیت هلال امر در شهرهای کربلا، مسیر نجف به کربلا، نجف اشرف، کاظمین و سامراء خبر داد و گفت: این پایگاه های درمانی آماده خدمات رسانی شبانه روزی و ۲۴ ساعته به زائران اربعین حسینی در خاک عراق هستند.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

این مرکز پزشکی عهده‌ دار تمامی مسائل بهداشتی و درمانی زائرین ایرانی در سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه است که با جذب و بهره­ گیری از کادر بهداشتی و درمانی مجرب کشور در سطوح مختلف با ایجاد بیمارستان و درمانگاه ­های عمومی و تخصصی در کشورهای هدف به زائرین ایرانی این کشورها خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می­‌کند.

اربعین مصادف با ۲۰ صفر چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان جهان در سال ۶۱ هجری قمری در صحرای کربلا است.

هر ساله شیعیان زیادی به صورت پیاده و سواره به سوی کربلا برای زیارت مزار امام حسین (ع) عزیمت می کنند، این سنت از قدیم الایام در میان مسلمانان مرسوم بوده است. میلیون ها عاشق و شیدا از روزها قبل در تدارک سفر به کربلا و زیارت مزار سرور و سالار شهیدان هستند. شمار زایران کربلا در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته و به یکی از بزرگترین اجتماع مسلمانان جهان تبدیل شده است.

راهپیمایی اربعین حسینی(ع) نماد وحدت مسلمان جهان است چرا که در این روز همه مسلمانان از سراسر جهان به سمت کربلا در حرکت هستند.

مسافت پیاده ‌روی اربعین میان دو شهر نجف و کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است و هزار و ۴۵۲ ستون در این مسیر وجود دارد که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.

برای پیاده ‌روی کل مسیر زمانی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت لازم است و بهترین زمان برای شروع این پیاده روز ۱۶ صفر است.