کلوت: بزرگترین شهر کلوخی دنیا


کلوت در کویر لوت و در فاصله 40 کیلومتری شمال شرقی شهداد قرار دارد و بزرگترین عوارض طبیعی و کلوخی دنیا و نیز منحصر به فردترین عارضه کویر است. اگر تاکنون نام بزرگترین شهر کلوخی دنیا را شنیده باشید باید به شما بگوییم کلوت ایران به این عنوان شهرت دارد. کلوت شهداد کرمان شاهکاری است از باد، خاک و آب.

کلوت در کویر لوت و در فاصله 40 کیلومتری شمال شرقی شهداد قرار دارد و بزرگترین عوارض طبیعی و کلوخی دنیا و نیز منحصر به فردترین عارضه کویر است. اگر تاکنون نام بزرگترین شهر کلوخی دنیا را شنیده باشید باید به شما بگوییم کلوت ایران به این عنوان شهرت دارد. کلوت شهداد کرمان شاهکاری است از باد، خاک و آب.

تور کرمان

کلوت چیست؟

اینجا با یکی از شگفتی‌های زمین مواجه‌ایم؛ پدیده‌ای که گردشگران بی‌شماری را از آن سوی دنیا و از دل سرسبزترین مناظر به دل کویر بی آب و علف می‌کشاند. کلوت در واقع عوارضی طبیعی و جغرافیایی در بیابان لوت ایران است که در اثر ساز و کار شگفت‌انگیز آب و باد و فرسایش زمین، پدید آمده‌اند. همانطور که در فیلم کلوت‌های شهداد می‌بینید، کلوت‌ها یکی از باشکوه‌ترین مناطق دیدنی و طبیعی جهان به شمار می‌روند.

کلوت یعنی چه؟

کلوت از دو بخش «کل» و «لوت» تشکیل شده. «کل» به معنای آبادی و «لوت» همان بیایان لوت است.

کلوت: بزرگترین شهر کلوخی دنیا

کلوت شهداد کرمان کجاست؟

کویر شهداد کرمان درست در غرب کویر لوت واقع شده است. کلوت شهداد، این ابر شهر کلوخی دنیا، 80 کیلومتر عرض و 145 کیلومتر طول دارد. بیش از 11 هزار کیلومترمربع مساحتش است و در دل کویر لوت واقع شده است. گودترین نقطه ایران با ۵۶ متر ارتفاع از سطح دریا در این کلوت‌ها قرار دارد. کلوت‌ شهداد کرمان یک عارضه طبیعی، بکر، زیبا و دیدنی است که در اثر عوامل فرسایش طی سالیان دراز شکل گرفته و یک شهر افسانه‌ای را در دل دشت لوت بنا کرده. با گذر از دل این شهر کلوخی به رغم زیبایی‌های بکر طبیعی، وحشتی زیبا را در نگاه و دل هر رهگذری پدید می‌آورد.

کلوت: بزرگترین شهر کلوخی دنیا

همه چیز در مورد کلوت‌های ایران

کلوت‌های ایران مانند شهری با ساختمان‌های کوچک و بزرگ به نظر می‌رسند. با این تفاوت که در این شهر هیچ سکنه‌ای دیده نمی‌شود و صدایی جز وزش باد در آن نمی‌پیچید. کلوت‌های ایران بزرگ‌ترین عارضه دنیا هستند که در اثر فرسایش باد و آب در دل کویر به وجود آمده‌اند. کلوت ساختاری است از حرکت باد در دل نرم خاک کویر که در طول سالیان سال شکل گرفته است.

نم باران اگر بر تن خشک کویر ببارد، خاک‎های تل شده گرد سنگی را بر هم استوار کرده و سازه‌ای را به وجود آورده که گویی بنایی خشتی از تمدنی متعلق به ما قبل تاریخ است. رقص و موج شن‌ها در کوچه و دالان‌های کلوت‌ها از یک طرف و سراب‌های زیبا در این شهر افسانه‌ای تخیل انسان را به اوج می‌رساند و شاید از معدود سازه‌های بی نظیر طبیعت باشند که انسان در ساخت آن‌ها هیچ تاثیری نداشته و به دلیل وجود فرسایش دائمی هم‌چنان در حال تغییر و تحول هستند.

کلوت: بزرگترین شهر کلوخی دنیا

در کلوت شهداد کرمان چه می‌بینیم؟

علاوه بر آسمان پرستاره کویر، شترسواری در دل ماسه‌های نرم کویر و دیدن کلوت‌های شگفت‌انگیزی که وصفش رفت، از جاذبه‌های اطراف کلوت شهداد نمی‌توان گذشت. جاذبه‌هایی مثل شازده ماهان، آستانه شاه نعمت الله ولی و شهر کرمان. هم‌چنین در داخل این کلوت‌ها و در فاصله ۲۰ کیلومتری آن منطقه‌ای عجیب‌تر به نام گندم بریان وجود دارد که طول این منطقه ۴۸ و عرض آن ۱۰ کیلومتر و مساحت تقریبی آن ۴۸۰ کیلومتر مربع است. سطح این منطقه از گدازه‌های آتشفشانی سیاه رنگ پوشانده شده و رنگ تیره آن حرارت تابش خورشید را بیش از حد معمول جذب می‌کند.

پروفسور پرویز کردوانی بیابان‌شناس معروف و استاد دانشگاه‌های تهران اعتقاد دارد کویر شهداد کرمان زیباترین کویر دنیا است. وی این نقطه از کویر را که دمای آن در تابستان به 100 درجه سانتیگراد می‌رسد به عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین اعلام کرده است. وی معتقد است بیابان دشت لوت شهداد عجایب و شگفتی‌هایی دارد که مردم ایران آن‌ها را نشناخته‌اند و در هیچ جای دنیا چنین کلوت‌های زیبایی وجود ندارد.

کلوت: بزرگترین شهر کلوخی دنیا

فاصله شهداد از کرمان

برای دیدن کلوت‌های جادویی شهداد ابتدا باید راهی کرمان شوید. از کرمان تا شهداد حدود 100 کیلومتر و از شهداد تا کلوت‌ها حدود 40 کیلومتر فاصله است. اگر از تهران راهی کلوت شهداد می‌شوید، حدود 12 ساعت در مسیر خواهید بود. هم‌چنین می‌توانید با هواپیما راهی کرمان شوید و از آنجا به سمت شهداد بروید.

بهترین زمان سفر به کلوت شهداد کرمان

از آنجا که کویر لوت یکی از گرم‌ترین نقاط جهان است، بهترین زمان سفر به آن، فصل زمستان خواهد بود. گفتنی است دمای هوا در سایه‌های کلوت شهداد به بالاتر از 65 درجه رسیده است.

نکات سفر به کلوت شهداد کرمان

برای رفتن به بزرگترین شهر کلوخی دنیا هم مجوز می‌خواهید، هم راه بلد. آنقدر این شهر بزرگ است و ساختمان‌هایش شبیه به هم هستند که بدون راه بلد ممکن است گم شوید. علاوه بر این که اگر بدون مجوز وارد این شهر شوید، مجرم محسوب می‌شوید.

کلوت شهداد کرمان روی نقشه

تور کرمان و کلوت1398/07/14 | کد مطلب: 1248
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


به اشتراک بگذارید:

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ