تأکید قاهره برشروط 13‌گانه برای ازسرگیری روابط با قطر


وزیر خارجه مصر با اشاره به ضرورت موافقت قطر با شروط ۱۳‌گانه چهار کشور عربی، تأکید کرد که در صورت عدم اجرای این خواسته‌ها، بحران قطر ادامه خواهد داشت.

تبليغ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سامح شکری» وزیر خارجه مصر می‌گوید که قطر هیچ گونه همکاری یا اهتمام واقعی برای حل بحران با چهار کشور عربی نداشته است.

شکری در مصاحبه با روزنامه سعودی «الشرق الأوسط»، با اعلام این مطلب افزود که در صورت عدم اجرای خواسته‌های عربستان، امارات و بحرین و مصر، بحران این کشورها با دوحه ادامه خواهد داشت.

وزیر خارجه مصر تصریح کرد که «صباح الأحمد» امیر کویت+ از جایگاه ویژه‌ای به دلیل تجربه و تلاش در زمینه ایجاد وحدت عربی برخوردار است اما چهار کشور مذکور نیز موضع روشنی دارند و ما تا کنون هیچ پاسخ مثبت و تمایلی از قطر برای اجرای خواسته‌های ۱۳‌گانه دریافت نکرده‌ایم و حال آنکه این خواسته‌ها به منافع ملت‌ها مرتبط است.

وی با اشاره به اینکه برخی سیاست‌ها به زیان ملت‌های ماست تأکید کرد، «تا زمانیکه قطر اهتمام عملی به این خواسته‌ها نداشته و مداخله در امور کشورهای دیگر را متوقف نکند، تغییری در مواضع ما رخ نخواهد داد.»

از خرداد ماه سال ۱۳۹۶ که چهار کشور عربی (عربستان، مصر، بحرین و امارات) روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و محاصره این کشور از زمین، هوا و دریا را آغاز کردند.

کشورهای مذکور شروط ۱۳‌گانه‌ای را برای ازسرگیری روابط با قطر تعیین کرده‌اند که از جمله این شروط، کاهش روابط با تهران، توقف حمایت قطر از حماس و اخوان‌المسلمین و تعطیلی شبکه الجزیره است. (جزئیات بیشتر)

شکری که اخیرا پس از تشکیل دولت جدید سودان به این کشور سفر کرده بود، درباره روابط بین خارطوم و قاهره نیز تصریح کرد که روابط دو کشور ویژگی خاص خود را دارد و روابطی فراتر از هر گونه روابط دیگر است و با توجه به سرنوشت مشترک و هدف واحد، این روابط متمایز بوده است.

انتهای پیام/


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ