روزنامه کویتی از حذف نرمش از قاموس ایران در مذاکرات هسته ای نوشت


تهران – ایرنا- روزنامه الرأی کویت در گزارشی با اشاره به سیاست صبر استراتژیک ایران، تاکید کرد که تهران سال آینده میلادی به سمت یک قدرت هسته ای با توان تسلیحاتی بالا می رود و به توافقی مشابه توافق 2015 روی نمی آورد.

تبليغ

این روزنامه کویتی با بیان این مطلب افزود: شکست "امانوئل مکرون" رییس جمهوری فرانسه در تلاش برای تجدید نظر دولت آمریکا درباره ایران، تهران را به برداشتن گام سوم در کاهش تعهدات برجامی (برنامه جامع اقدام مشترک) سوق داد و این اقدام حاکی از دو موضوع مهم است. نخست آن که ایران به یک قدرت منطقه ای بدل شده و اصطلاح تسلیم و نرمش را از قاموس خود خط زده است. دوم آن که اروپا نمی تواند به تعهدات خود ملزم باشد تا از اقدامات بعدی ایران و در آخر عقب نشینی از توافق هسته ای جلوگیری کند.

این روزنامه کویتی ادامه داد: ایران تنها به دنبال آن نیست که یک قدرت کامل هسته ای شود بلکه می خواهد به درجه ای از خودکفایی برسد و خود را از تکیه بر فروش نفت برهاند. تهران تا به امروز سیاست صبر را در پیش گرفته و قبل از شروع به کاهش تعهدات برجامی خود یک سال به اروپا فرصت داده و در اجلاس سران گروه ۷ نیز "محمد جود ظریف" وزیر امور خارجه ایران به درخواست مکرون به فرانسه آمد. سفری که "حسن روحانی" رییس جمهوری اسلامی ایران آن را فرصتی حقیقی میدانست و طبق گفته منابع آگاه "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا به اروپا و دیگر کشورها اجازه داده بود در صورت آمدن ایران پای میز مذاکره از تهران نفت بخرند. اما سفر ظریف نتایج مثبتی را به دنبال نداشت چرا که ترامپ از وعده های خود به مکرون صرف نظر کرده بود.

الرای تاکید کرد: آمریکا تمام حساب های خود را روی استراتژی صبر ایران باز کرده و چیزی جز منع اروپا از نزدیک شدن به ایران و التزام به تعهدات خود برایش باقی نمانده است. از سویی دیگر واشنگتن روی ائتلاف های عربی، اروپایی و بین المللی علیه ایران حساب باز کرده بود و گمان می کرد دولت ایران طی چند ماه به پایان خود می رسد اما چنین اتفاقی رخ نداد و همبستگی مردم با دولت به دور از اختلاف نظرها چنین رویایی را محقق نکرد.

این روزنامه کویتی افزود: ایران مذاکرات را مانند فرش ایرانی که سال ها بافتن آن و سال های پیشتر فروش آن طول می کشد، پیش می برد و در مذاکرات هسته ای به گذشت سال ها نیاز دارد تا توافقی مورد قبول همگان حاصل شود و هر چند که آمریکا چنین می نمایاند که سیاست محاصره موفق بوده اما ظاهرا سیاست صبر استراتژیک ایران حاکی از موفقیتی بزرگ تر و ملموس تر است.

الرای تاکید کرد: اروپا نمی تواند در مقابل آمریکا بایستد و از سویی نمی تواند ایران را مجبور به آمدن پای میز مذاکره کند چرا که نمی تواند چیزی به ایران قوی تر از سال های قبل که قدرت نظامی، اقتصادی و دیپلماسی خود را بر منطقه ثابت کرده است، پیشنهاد دهد.

این روزنامه کویتی در پایان تاکید کرد که از منابع آگاه تصمیم گیرنده در تهران چنین استنباط می شود که ایران دارنده تکنولوژی هسته ای جدید و برنامه تسلیحات بسیار پیشرفته و هم پیمانان قدرتمند، در مذاکرات بعدی مثل مذاکرات ۲۰۱۵ نخواهد بود چرا که ایران هرگز به آنچه امضا کرده و به آن ملزم بوده راضی نخواهد بود.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ