واکنش‌ بین‌المللی به اظهارات انتخاباتی نتانیاهو درباره کرانه باختری  


گروه بین‌الملل ــ سازمان ملل، اتحادیه عرب و برخی کشورها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای، وعده انتخاباتی نخست‌وزیر اسرائیل مبنی بر الحاق بخشی از کرانه باختری رود اردن به سرزمین‌های اشغالی 1948 میلادی را محکوم کردند.

تبليغ

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری «الجزیره»، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، اعلام کرد: هرگونه تصمیم اسرائیل برای اعمال حاکمیت بر کرانه باختری، به هیچ‌وجه مبنای حقوقی و بین‌المللی ندارد.

«استفان دوجاریک»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز در واکنش به وعده انتخاباتی نتانیاهو گفت: این تصمیم پیامدهای مخربی بر بازگشت به مذاکرات و برقراری صلح در منطقه خواهد داشت.

اتحادیه عرب
وزرای خارجه اتحادیه عرب نیز دیروز، 19 شهریورماه، پس از برگزاری نشست اضطراری در قاهره با صدور بیانیه‌ای تأکید کردند: «شورای وزیران خارجه اتحادیه عرب اظهارات نخست‌وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل مبنی بر تصمیم او برای الحاق بخشی از خاک کرانه باختری به قلمرو این رژیم را به شدت محکوم و رد می‌کند».

وزرای اتحادیه عرب با تأکید بر این‌که اقدامات ادعایی اسرائیل، ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کند، اظهارات نتانیاهو را تحولی خطرناک و به منزله تجاوز جدید اسرائیل، نقض قوانین بین‌المللی، نقض منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های بین‌المللی مربوطه از جمله دو قطعنامه 242 و 338 شورای امنیت دانستند.

ترکیه

«مولود چاوش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه نیز در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: «وعده‌های انتخاباتی نتانیاهو که حاوی انواع پیام‌های خصمانه و غیرقانونی پیش از انتخابات است، ماهیت نژادپرستانه دارد».
اردن

«أیمن الصفدی»، وزیر خارجه اردن هم اظهارات نتانیاهو درباره الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی فلسطین و تحمیل حاکمیت این رژیم بر غور اردن (وادی اردن) و شمال بحرالمیت(دریای مرده) را محکوم کرد و گفت: این اظهارات روند صلح را از بین می‌برد و منطقه را به سمت خشونت و شعله‌ور شدن درگیری سوق می‌دهد.

وزیر خارجه اردن گفت: ما اظهارات نتانیاهو را نقض آشکار قوانین بین‌المللی می‌دانیم.
سوئد

«آلن لیندا»، وزیرخارجه جدید سوئد نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی، تأکید کرد: اتحادیه اروپا و جامعه بین‌المللی اظهارات اخیر نتانیاهو درباره کرانه باختری رود اردن را مخالف قوانین بین‌المللی می‌دانند.
عربستان

از سوی دیگر، عربستان سعودی خواستار تشکیل نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای بررسی تصمیم جدید نتانیاهو و حل فوری این مسئله شد.
فلسطین

وزارت خارجه فلسطین نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد: نتانیاهو تحت فشارهای انتخاباتی اسرائیل و برای پیروزی در این انتخابات، به توطئه آمریکایی ــ اسرائیلی برای اجرایی کردن «معامله قرن» که فرصتی تاریخی برای حاکمیت اسرائیل بر شهرک‌های صهیونیست‌نشین کرانه باختری است، اعتراف کرد. لذا وزارت خارجه فلسطین تمام تلاش خود را برای رسوایی این توطئه در مجامع بین‌المللی به ویژه نشست‌های دوره‌ای مجمع عمومی سازمان ملل به کار می‌گیرد.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرد: ما با همکاری دوستان خود تمام راه‌های قانونی برای جلوگیری از اجرای ادعاهای استعماری نتانیاهو را بررسی خواهیم کرد.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در واکنش به اظهارات جدید نتانیاهو درباره ضرورت الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی گفت: در صورت تحمیل حاکمیت اسرائیل بر هر بخش از خاک فلسطین از جمله منطقه دره اردن، تمام توافقنامه‌های امضا شده با این رژیم لغو خواهد شد.

«حازم قاسم»، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) نیز در واکنش به تصمیم نژادپرستانه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد: نتانیاهو همچنان در این توهم است که می‌تواند به اشغالگری سرزمین‌های فلسطین ادامه دهد؛ اما ملت فلسطین تا بیرون راندن اشغالگران از سرزمین خود و برپایی یک دولت مستقل، به مبارزات خود ادامه خواهند داد.

سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی، اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی درخصوص اعمال حاکمیت اسرائیل بر منطقه غور اردن و شمال بحر‌المیت در صورت انتخاب مجددش در انتخابات را محکوم کرد.

این سازمان همچنین اعلام کرد: این اظهارات خطرناک نتانیاهو تجاوز جدیدی به حق و حقوق ملت فلسطین و نقض آشکار منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی به شمار می‌آید.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، دیروز، 19 شهریورماه، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی وعده داد در صورتی که در انتخابات 17 سپتامبر برنده شود، بخش‌هایی از کرانه باختری را به سرزمین‌های اشغالی ملحق خواهد کرد و حاکمیت غور اردن (وادی اردن) و شمال بحر المیت(دریای مرده) را به اسرائیل انتقال خواهد داد.

انتهای پیام


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ