حضور 200 گردشگر خارجی در آیین های عزاداری یزد


حجت الاسلام علیرضا میرجلیلی روز جمعه افزود: این افراد از حدود 30 کشور با حضور در مساجد، تکایا و حسینیه ها از نزدیک در جریان نحوه عزاداری و آداب و رسوم مردم قرار گرفتند. حضور گردشگران مذهبی تا 13 ماه محرم ادامه دارد و پیش بینی می شود افزون بر یک هزار نفر با حضور کارشناسان در برنامه های عزاداری و برنامه های فرهنگی این ایام شرکت کنند. به گفته این...

تبليغ

مسئول بخش بین الملل دبیرخانه «یزد حسینیه ایران» گفت: از ابتدای ماه محرم سال جاری تاکنون ۲۰۰ نفر از گردشگران خارجی در مجالس عزاداری محرم در این استان شرکت کردند.

حجت الاسلام علیرضا میرجلیلی روز جمعه افزود: این افراد از حدود ۳۰ کشور با حضور در مساجد، تکایا و حسینیه ها از نزدیک در جریان نحوه عزاداری و آداب و رسوم مردم قرار گرفتند.

حضور گردشگران مذهبی تا ۱۳ ماه محرم ادامه دارد و پیش بینی می شود افزون بر یک هزار نفر با حضور کارشناسان در برنامه های عزاداری و برنامه های فرهنگی این ایام شرکت کنند.

به گفته این مسئول، روحانیونی مسلط به زبان های خارجی در مجموعه های امیر چخماق، مسجد جامع و امامزادگان یزد مستقر هستند که به سوالات و ابهامات گردشگران خارجی در مورد مراسم عزاداری و فلسفه قیام عاشورا پاسخ دهند.

حضور گردشگران در مراسم های سینه زنی، روضه ها، پخت آش نذری، مراسم تاسوعا در مسجد حظیره، مراسم نخل برداری در تفت، اشکذر، مهریز و دیگر شهرستان ها و شام غریبان از برنامه های پیش بینی شده برای حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد است.

استقبال از حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد نزدیک به ۱۰ سال است که در یزد با همکاری جامعه المصطفی حوزه علمیه قم، سازمان میراث فرهنگی، اوقاف، حسینیه ها و شهرداری انجام می شود و این حرکت به الگویی برای دیگر شهرها از جمله اصفهان، شیراز و کاشان تبدیل شده است.

سال گذشته بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از گردشگران خارجی از بیش از ۳۰ کشور دنیا در برنامه های محرم یزد حضور پیدا کردند.

بافت تاریخی شهر یزد ۱۸ تیر ۱۳۹۶ در چهل و یکمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درکراکوف لهستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر استان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، که پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شد.

استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و ۶هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و ۸۵۰ اثر به ثبت ملی رسیده است.

یزد در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد.

گذشته از سفر گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی سال گذشته از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی، عرصه های بیابانی و کویری استان دیدن کردند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ