اینستاگرام

ظریف: اجرای گام سوم را در چند ساعت آینده رسما به موگرینی اعلام می کنم


جاکارتا-ایرنا- وزیر امورخارجه با تاکید بر این که اجرای گام سوم را در چند ساعت آینده رسما به موگرینی اعلام می کنم، گفت: اروپایی‌ها اگر به وظایفشان عمل کنند این اقدام همانند دو اقدام دیگر که قبلا صورت گرفته امکان دارد، برگردد.

تبليغ

به گزارش عصر پنجشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا ، محمد جواد ظریف در فرودگاه جاکارتا در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات ایران و اروپا و اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که تحریم ها را بر نمی دارد و می تواند مشکلات ایران را ظرف ۲۴ ساعت حل کند، گفت: آقای ترامپ بهتر است برای مردم ایران مشکل درست نکند. ما از او نه توقع حل مشکل داریم و نه او می تواند مشکلات ما را حل کند.
وزیر امور خارجه با اشاره به تصوراتی که ترامپ درباره توانمندی‌های خودش دارد،گفت: اگر ترامپ بتواند مشکل مردم آمریکا که هر چند وقت یک بار توسط یک هفت‌تیرکش بی‌حساب و کتاب جان خودشان را در تعداد وسیع از دست می‌دهند، آنها را حل کنند که وظیفه شان است و همین که برای مردم ایران مشکل درست نکنند، برای ما کافی است.
ظریف در خصوص رویکرد اروپایی در قبال اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران هم گفت: اروپایی ها باید به این نتیجه برسند که اگر بخواهند از آمریکا برای اجرای تعهداتشان اجازه بگیرند، آمریکا هیچ وقت به آنها این اجازه را نخواهد داد. شما از رژیم و دولت کنونی آمریکا که سیاست خود را فشار حداکثری قرار داده، انتظار دارید این فشار را کم کند، حتما این کار را نخواهد کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به اروپایی ها گفت: شما نمی خواهد به ایران امتیازی بدهید و قرار نیست به ایران لطفی بکنید. شما قرار است تعهدات خودتان را انجام دهید. این تعهدات نه وابسته به آمریکا و نه وابسته به اجازه آمریکاست.
ظریف با اشاره به تعهدات اروپا در قالب برجام گفت: بند سه ضمیمه دو برجام نشان می‌دهد این تعهدات تنها صدور قوانین هم نیست، بلکه اجرای قوانین و نتیجه اجرای آن قوانین است و اروپایی ها در اجرای تعهداتشان که ارتباطی هم با آمریکا ندارد، تخلف کردند.
وی گفت: اروپایی‌ها خبر داشتند که آمریکا با سیاست خشنی وارد شده است و بازهم یازده تعهد دادند و این تعهدات را چندین بار تکرار کردند و این تعهدات را اجرا نکردند.
وزیر امور خارجه ادامه داد:اروپاییها در واقع هم اجرای تعهدات برجامی و هم تعهداتی که بعد از خروج آمریکا داشتند را نقض کردند.
وی ادامه داد: اگر اروپایی ها بخواهند منتظر اجازه کشوری بمانند که برای فشار بر ایران از برجام خارج شدهّ حتماً این اجازه صادر نخواهد شد.
ظریف با بیان این که اروپایی‌ها نیاز نیست برای ایران کاری بکنند بلکه باید برای خودشان کار کنند،گفت: من در سفری که به اروپا داشتم، در تمام ملاقات ها تکرار کردم که ما حتما از این مرحله عبور می‌کنیم و همه حقوقی که در قالب برجام داریم را اجرا خواهیم کرد و هم از این مرحله با سربلندی عبور می کنیم.
ظریف یاد آور شد: تاکنون هم مقدار زیادی از خساراتی که در سال اول خروج آمریکا از برجام بر کشور وارد شد به سمت جبران آن خسارت حرکت کردیم.
وزیر امورخارجه گفت: اقدامی که آقای روحانی برای اجرای گام سوم اعلام کردند را در چند ساعت آینده رسما به خانم موگرینی اعلام می کنم که البته اقدام بسیار مهمی است. البته این هم مانند اقدامات قبلی ما به شکلی انجام شده که قابل بازگشت است.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور قانون مدار در چهارچوب حقوق و وظایف خود عمل می‌کند. اروپایی‌ها اگر به وظایفشان عمل کنند، این اقدام همانند دو اقدام دیگر که قبلا صورت گرفته امکان دارد برگردد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر برایان هوک و تعیین جایزه برای کسانی که اسناد مالی سپاه را افشا کنند، گفت: آمریکایی ها هم از مردم ایران و هم از نمایندگان مردم ایران و سپاه هم نماینده سرفراز مردم ایران است، شکست خورده اند و حتماً نمی‌توانند با این اقدامات جلوی دفاع از ایران و پیشرفت ایران را بگیرند.
وی گفت: کار بسیار شرم آورتر دیگری که برایان‌هوک انجام داده ایمیلی بوده که برای ناخدای کشتی آدریان دریا فرستاده و در آن به او پیشنهاد صریح داده - اصلاً هم تلاش نکرده در لفافه دیپلماتیک بگنجاند- و گفته است من اسمم این است و مسئولیتم این است و شما می توانید کشتی را به ما تحویل بدهید چند میلیون دلار پول بگیرید و زندگی خوبی داشته باشید و اگر این کار را نکنید، زندگی بسیار بدی در آینده خواهید داشت.
وی گفت: این نشان دهنده نه تنها سقوط اخلاقی بلکه سقوط سیاسی و عملیاتی آمریکاست که مجبور می شود اینچنین سیاست شکست خورده اش را علیه ایران پیش ببرد.
وزیر امور خارجه ادامه داد: اینکه فردی که به قول خودشان نماینده ویژه در امور ایران هست و عنوان پرطمطراقی دارد، بیاید و به ناخدای یک کشتی نفتکش چنین پیامی بفرستد، هم تطمیع و هم تهدید کند و هم باج گیری بکند چه معنی دارد. آمریکا
به خودش نگاه کند و ببیند به چه روزی افتاده است که همانند گانگسترها و اعضای مافیا عمل می‌کند.
ظریف گفت: آقای ترامپ گفت که یک بار دیگر آمریکا را بزرگ و قدرتمند می کند آیا این قدرت است که به یک ناخدا نامه بنویسید و بگویید یا کشتی را تحویل بده و از ما پول بگیر. آیا این غیر از دزدی دریایی است.
این دیپلمات عالیتربه کشورمان گفت: اقدام آمریکا با اقداماتی که در فیلم های وسترن کابوها و گاوچران ها این کار را می‌کردند خیلی فرق نمی‌کرد. این گونه استفاده از قدرت اقتصادی نشان‌دهنده استیصال سیاسی و بین‌المللی آمریکا و نشان دهنده این است که ایران بسیار موفق بوده تا آمریکا را منزوی کند به طوری که نماینده ویژه آمریکا به دریوزگی بیفتد.
ظریف در پاسخ به ایرنا: مذاکرات ما با فرانسه خوب بوده است
ظریف در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه وضعیت مذاکرات ایران و فرانسه چه خواهد شد، گفت: این بستگی به فرانسه دارد، مذاکرات ما با فرانسه مذاکرات خوبی بوده است.اما مذاکراتی که ما با فرانسه داشتیم در مورد آمریکا نبوده است بلکه در مورد این بوده که فرانسه چگونه می تواند به تعهدات خود عمل کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: گفت و گوهایی که آقای دکتر عراقچی به همراه معاون بانک مرکزی و معاون وزیر نفت داشتند و مذاکراتی که من هم در بیاریتز داشتم برای این بود که مطمئن باشیم اتحادیه اروپا می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند.
ظریف گفت: اگر فرانسوی ها فکر می کنند نیاز دارند برای اجرای تعهداتشان از آمریکا توافق بگیرند، ما همان موقع به آنها گفتیم و باز هم می‌گویم که این موافقت صادر نخواهد شد.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید ببینند که اروپا آماده است در برابر زورگویی آنها از حقوق خودش دفاع کند.
وی خاطرنشان کرد: ما از هیچ کس نمی خواهیم از ایران دفاع کند. ما خودمان از ایران دفاع کردیم و خواهیم کرد اما آنها لازم است از حقوق خودشان دفاع کنند و اگر نمی توانند از حقوق خودشان دفاع کنند که دیر یا زود هم به این نتیجه خواهند رسید، آن وقت مجبور هستند تصمیم دیگری بگیرند.
وزیر امور خارجه ایران در خصوص دیدارهای روز گذشته خود در بنگلادش گفت: سفر بنگلادش سفر بسیار خوبی بود که هم نخست وزیر، وزیر خارجه و رئیس پارلمان را دیدیم و هم فرصتی بود که با ایران شناسان و اساتید زبان فارسی صحبت کنیم.
ظریف گفت: جلسه اقتصاد آبی اقیانوس هند هم فرصت خوبی بود که موضوعاتی مانند سیاست‌های خصمانه و خطرناک آمریکا در اقیانوس هند و منطقه ما در آن مطرح شد و هم فرصت خوبی بود تا ملاقات کوتاهی با وزرای خارجه که در آنجا حضور داشتند، انجام دهیم.
وی سفر بنگلادش را مجموعاً سفر مختصر و مفید عنوان کرد و گفت: سفر به اندونزی از سفر بنگلادش هم کوتاه تر خواهد بود. فردا دیدار مفصلی با وزیر خارجه خواهیم داشت و بعد به سمت تهران می رویم.
ظریف یاد آور شد: ایران و اندونزی در سازمان همکاری اسلامی، جهان اسلام، عدم تعهد و موضوعات مختلف بین المللی مواضع نزدیکی به همدیگر داشته اند و همیشه با هم همکاری کرده اند.این سفر هم فرصت بسیار خوبی است که با دوستانمان در اندونزی گفت و گو داشته باشیم.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ