تصاویر/ هیتلر چگونه جنگ جهانی دوم را آغاز کرد؟


امسال 80 امین سالگرد حمله به لهستان است. لهستان به خاطر خسارت‌هایی که در طی جنگ جهانی دوم متحمل شده، از آلمان درخواست غرامت کرده است. علی رغم اینکه بریتانیا و فرانسه روز سوم سپتامبر سال 1939 علیه آلمان جنگ اعلام کردند، نتوانستند هیچ کمک نظامی‌ای به لهستان بکنند، زیرا هیچ آمادگی‌ای برای مقابله علیه حمله ناگهانی آلمان به این کشور نداشتند.

تبليغ
فرادید| تصاویر نفسگیری از حمله سربازان آلمان نازی به لهستان در سال ۱۹۳۹ که در هشتادمین سالگرد روز آغاز جنگ منتشر شده است، نشان می‌دهد چگونه این کشور جنگ جهانی دوم را آغاز کرد.

حمله روز اول سپتامبر سال ۱۹۳۹ با عبور سربازان آدولف هیتلر از مرز‌های لهستان و شروع حملات ارتش، نیروی هوایی و دریایی در شبه‌جزیره «وِستِرپلَت» در خلیج دَنسیگ، آغاز شد. تصاویر شهر‌های ویران شدۀ لهستان را در میان دود و شعله‌های آتش که از ساختمان‌های ویران بلند می‌شود و هیتلر را درحالیکه با حالتی پیروزمندانه در مقابل سربازان آلمان ایستاده و رژۀ آن‌ها را تماشا می‌کند، نشان می‌دهند.

در میان عکس‌ها شهروندان لهستانی را با چهره‌های آکنده از ترس و درحالیکه سلاح‌های خود را به نشانه تسلیم‌شدن بالا گرفته اند، می‌توان دید. هیتلر می‌خواست در ماه آگوست به لهستان حمله کند، اما بعد از آنکه بریتانیا پیمان دفاع مشترک بریتانیا-لهستان را امضا کرد - برطبق این پیمان‌نامه بریتانیا متعهد شد از لهستان دفاع کند و استقلال آن را در صورت حمله آلمان تضمین نماید – برای مدتی منصرف شد.

بریتانیا و فرانسه در روز سوم سپتامبر علیه آلمان وارد جنگ شدند، جنگی ۶ ساله که اروپا را چندپاره کرد و ۷۰ میلیون کشته برجای گذاشت.

آدولف هیتلر در حال تماشای سربازان آلمان که از رودخانه ویستولا در شمال لهستان عبور می‌کنند.

کارگار‌های نزدیک بندر وسترپلت بعد از حمله نازی‌ها در حال سوختن هستند.

لهستانی‌ها در زمان حمله آلمان قدرتمندانه مقاومت کردند.

آلمان از زمین و هوا به لهستان حمله کرد. نیروی هوایی آلمان ورشو، پایتخت لهستان را نیز بمباران کرد. مقاومت لهستانی‌ها در روز نخست حمله بسیار زیاد بود و به خاطر پایین بودن ابر‌ها خسارات زیادی در روز اول به لهستان وارد نشد.

علی‌رغم مقاومت ارتش نیرو‌های هوایی لهستان، خسارت‌های زیادی در روز‌های بعدی به لهستان وارد شد. در این تصویر ورشو در حال سوختن در آتش است.

ورشو در طول ماه سپتامبر تحت محاصره بود، روز‌های ۲۵ و ۲۶ سپتامبر کوبنده‌ترین حملات به این کشور وارد شد.
صدها تن بمب به شدت انفجاری روی ورشو ریخته شد. علاوه بر آن خمپاره‌انداز‌های آلمان بی‌وقفه شلیک می‌کردند. سه عدد از استحکامات اصلی شهر در حملات تسخیر شدند و حدود ۲۵۰۰۰ نفر غیر نظامی کشته شدند. بیشتر قسمت‌های شهر به تلی از خاک تبدیل شد.

ساختمان‌های تاریخی ورشو از جمله قصر سلطنتی که قدمتش به سال ۱۵۹۸ باز می‌گشت، توسط بمب‌های هواپیما‌های آلمان نازی تخریب شدند.

حملات ویرانگر به ورشو به محاصره این شهر در ۲۷ سپتامبر انجامید. ویرانه‌های کاخ لوبُمِرسکی در ورشو.

سربازان آلمان قبل و بعد از تسیلم شدن شهر به این شهر سرازیر شدند. سربازان آلمانی در روز ۲۷ سپتامبر.

در طی مذاکره برای تسلیم کردن ورشو به سربازان نازی، یک سرهنگ لهستانی (چپ) بر فراز یک نقشه در کنار یک ژنرال آلمانی ایستاده است. علی رغم اینکه بریتانیا و فرانسه روز سوم سپتامبر علیه آلمان جنگ اعلام کردند، نتوانستند هیچ کمک نظامی‌ای به لهستان بکنند، زیرا هیچ آمادگی‌ای برای مقابله علیه حمله ناگهانی آلمان به این کشور نداشتند.

این تصویر که بخشی از پروپاگاندای (تبلیغات سیاسی) آلمان است، سربازان آلمانی را در پوشش افسران پلیس نشان می‌دهد که تظاهر می‌کنند موانع را در مرز بین لهستان و شهر آزاد گدانسک می‌شکنند.

دفاع زودهنگام نیرو‌های لهستانی از «وسترپلت» در تاریخ لهستان به منزله نمادی از مقاومت نگریسته می‌شود. حمله به این بندر مصادف شد با حمله از زمین و هوا به سایر نقاط لهستان.

فقط ۶ روز طول کشید تا نیرو‌های لهستانی که از حیث تعداد بیشتر از آلمانی‌ها بودند در وسترپلت شکست بخورند. اما این مدت زمان بسیار طولانی‌تر از مدت زمانی بود که آلمانی‌ها انتظارش را داشتند. مقاومت منطقه الهام‌بخش ارتش لهستان و مردم بود.

در ساعت ۴:۴۵ دقیقه صبح روز یکم سپتامبر سال ۱۹۳۹، در حدود ۱.۵ میلیون سرباز آلمانی از مرز ۱.۷۵۰ مایلی این کشور با آلمان به آن حمله کردند. این نقشه مسیر حمله ارتش آلمان را نشان می‌دهد.

در پس حمله هیتلر به لهستان آرزوی ایجاد «فضای زیستن» برای مردم آلمان بود. برطبق نظریه او درباره سلسله‌مراتب نژادی، مردم اسلاو – جمعیت بومی در لهستان- در جایگاه بسیار پایین‌تری از نژاد «آریایی» آلمانی قرار می‌گرفتند.

در آگوست ۱۹۳۹، آلمان یک معاده ضدخصمانه (دوستانه) به نام معاده نازی-شوروی با اتحاد جماهیر شوروی امضاء کرد. در این معاهده دو طرف توافق کردند لهستان را بین خود تقسیم کنند. نیرو‌های شوروی در روز ۱۷ سپتامبر وارد لهستان شدند. در این تصویر سرباز آلمانی در روز اول سپتامبر سال ۱۹۳۹ با تابلویی که روی آن نوشته «ایست! خطر! خطر تیراندازی!» در گدانسک در لهستان ایستاده است.

وقتی سربازان المانی در روز سوم سپتامبر به شهر آزاد دنسیگ رسیدند، جمعیت این شهر که اغلب آلمانی بودند، با شادی از سربازان استقبال کردند.

لهستان بعد از مبارزه‌ای ۴ روزه در جنگ کاک که در شرق لهستان رخ داد، خسته و بی‌رمغ خود را به نیرو‌های آلمانی تسلیم کرد. در این تصویر آدولف هیتلر با سلام نازی در کنار ژنرال‌های خود ایستاده و رژه سربازان آلمانی در ورشو را تماشا می‌کند. عکس در روز ۵ اکتبر سال ۱۹۳۹ گرفته شده است.

نازی‌ها در طول اشغال هلند که تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه داشت، میلیون‌ها لهستانی را کشتند. آمار‌ها متفاوت است، اما بیش از ۵ میلیون شهروند این کشورشامل ۳ میلیون لهستانی یهودی کشته شدند. هیتلر در ماشین روباز در خیابان‌های ورشو، ۵ اکتبر، ۱۹۳۹.

امسال ۸۰ امین سالگرد حمله به لهستان است. لهستان به خاطر خسارت‌هایی که در طی جنگ جهانی دوم متحمل شده، از آلمان درخواست غرامت کرده است. در این تصویر سربازان در ورشو به هیتلر سلام نازی می‌دهند.

ده‌ها هزار شهروند لهستانی در طول حمله آلمان به این کشور کشته شدند. شهروندان لهستانی با دست‌های بالاگرفته به نشانه تسلیم در گدانسک در شمال لهستان، سپتامبر سال ۱۹۳۹.

در حدود ۶۵۰۰۰ سرباز لهستانی در طی مبارزه در زمان حمله آلمان در این کشور کشته شدند. به غیر از افرادی که کشته شدند، ۴۲۰۰۰۰ نفر سرباز توسط سربازان نازی و ۲۰۰۰۰ نفر نیز توسط سربازان شوروی اسیر و دستگیر شدند.


منبع: Dailymail
ترجمه: سایت فرادید

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ