رسوایی جدید فیس‌بوک: استخدام پیمان‌کار برای گوش کردن به چت‌های خصوصی کاربران


فیس‌بوک چند پیمان کار استخدام کرده تا با گوش کردن به کلیپ‌های صوتی خصوصی جمع آوری شده از سرویس‌های مختلف این غول اینترنتی، آنها را به منظور آموزش هوش مصنوعی این کمپانی به متن تبدیل کنند که نگرانی مدافعان حریم خصوصی را برانگیخته است.

تبليغ

فیس‌بوک چند پیمان کار استخدام کرده تا با گوش کردن به کلیپ‌های صوتی خصوصی جمع آوری شده از سرویس‌های مختلف این غول اینترنتی، آنها را به منظور آموزش هوش مصنوعی این کمپانی به متن تبدیل کنند که نگرانی مدافعان حریم خصوصی را برانگیخته است.

این روزها تهیه یک لیست از همه اقدامات بد فیس‌بوک علیه حریم خصوصی کاربران هیچ کار آسانی نیست و این کمپانی با تبحر خاصی در حال زیر پا گذاشتن خط مشی حفظ حریم خصوصی کاربران خود است. هنوز یک هفته از یکی دیگر از اقدامات جنجالی فیس‌بوک سپری نشده، این کمپانی با کمیسیون فدرال تجارت به توافق تازه‌ای دست یافته که حالا می دانیم به حریم خصوصی کاربران مربوط می‌شود. اکنون با انتشار جزئیات تکمیلی، می دانیم فیس‌بوک یک گام دیگر در راستای نقض حریم خصوصی کاربران برداشته است.

بر پایه گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری بلومبرگ، فیس‌بوک صدها پیمان کار استخدام کرده تا به خصوصی‌ترین کلیپ‌های صوتی کاربران گوش کرده و آنها را به متن تبدیل کنند. این موضوع را کارکنان خود فیس‌بوک افشا کرده‌اند اما از خبرگزاری‌ها خواسته‌اند اسمی از آنها برده نشود.

آن‌طور که به نظر می‌رسد، کارکنان پیمان کاران از منبع کلیپ‌های صوتی و چگونگی به دست آمدن آنها بی اطلاع بوده‌اند و صرفاً از آنها خواسته شده آنها را به متن تبدیل کنند. با این توصیف، آنها به مکالمات و پیغام‌های صوتی خصوصی کاربران که از طریق سرویس‌های متعلق به فیس‌بوک فرستاده شده‌اند، گوش کرده‌اند.

فیس‌بوک تأیید کرده این کمپانی همانند اپل و گوگل، کلیپ‌های صوتی کاربران را گوش می‌کرده اما می‌گوید دیگر این کار را انجام نمی‌دهد و آن را متوقف کرده است. به ادعای فیس‌بوک، آنها از هفته قبل این کار را متوقف کرده‌اند. جالب اینکه فیس‌بوک می‌گوید آنها تنها به کلیپ‌های صوتی متعلق به داوطلبان گوش کرده‌اند که گزینه ویژه این کار را در مسنجر فیس‌بوک انتخاب کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت این اقدام فیس‌بوک غیرقانونی نبوده است.

ظاهراً وظیفه پیمانکاران استخدام شده از سوی فیس‌بوک، تصحیح اشتباهات هوش مصنوعی این کمپانی در تشخیص گفتار بوده است.

در عین حال می دانیم برخی از غول‌های بزرگ فناوری چون آمازون، اپل و گوگل نیز از نیروهای انسانی برای بهبود سرویس‌های خود استفاده می‌کنند که شامل گوش کردن به کلیپ صوتی کاربران می‌شود. برای نمونه ماه آوریل بلومبرگ افشا کرد آمازون یک تیم متشکل از هزاران نیرو در سراسر دنیا دارد که کار آنها گوش کردن به صداهای جمع آوری شده از طریق Alexa است تا به بهبود نرم افزارهای این کمپانی کمک کنند. اپل و گوگل نیز در گذشته از رویه مشابه ای به منظور بهبود دستیارهای صوتی خود استفاده کرده‌اند.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ