امور اجرایی و تصدی گری گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد


ولی تیموری گفت: موضوع واگذاری خدمات و امور تصدی به بخش غیردولتی در راستای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به منظور کاهش بار دولت برای تقویت وظایف حاکمیتی دستگاه های اجرایی از جمله سیاست گذاری، برنامه ریزی، هدایت و نظارت، یکی از موضوعات مهم و در اولویت سازمان بوده که بند ث ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه ضمن تاکید بر این امر، بستر...

تبليغ

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از موافقت و ابلاغ دستور واگذاری امور تصدی گری و اجرایی حوزه گردشگری به تشکل های غیردولتی و حرفه ای، توسط معاون رییس جمهور و ریاست سازمان خبر داد.

ولی تیموری گفت: موضوع واگذاری خدمات و امور تصدی به بخش غیردولتی در راستای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور کاهش بار دولت برای تقویت وظایف حاکمیتی دستگاه های اجرایی از جمله سیاست گذاری، برنامه ریزی، هدایت و نظارت، یکی از موضوعات مهم و در اولویت سازمان بوده که بند "ث" ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه ضمن تاکید بر این امر، بستر قانونی لازم در این زمینه را فراهم کرده است.
پس از تمهید مقدمات قانونی لازم توسط سازمان در قانون برنامه ششم توسعه و اخذ نظرات و پیشنهادات ادارات کل استان ها و بخش خصوصی در نشست های کارشناسی متعدد، موارد قابل واگذاری احصاء و برای ابلاغ به ریاست سازمان پیشنهاد شد.

به گفته معاون گردشگری، حفظ حقوق فعالان اقتصادی بخش گردشگری، تسهیل فرآیندهای اجرایی، کاهش تصدی گری دولت و کوچک سازی آن، جلوگیری از ایجاد انحصار، پیشگیری از کمرنگ شدن نقش و جایگاه حاکمیتی سازمان برای نظارت عالیه بر این بخش، حفظ حقوق مردم و گردشگران و غیره از جمله شاخص های مورد نظر در احصاء و واگذاری امور بود.

این موضوع همواره به عنوان یکی از مطالبات بخش خصوصی در سالیان گذشته مطرح بود که سرانجام با ابلاغیه اخیر جامه عمل پوشید. به این ترتیب تشکل های گردشگری مسؤولیت انجام امور را در چارچوب ضوابط، دستورالعمل ها و خط‎ و مشی های سازمان بر عهده می گیرند. بدیهی است امور قابل واگذاری صرفاً شامل تصدی و خدمات اجرایی بوده و امور حاکمیتی از قبیل صدور، لغو و ... مشمول این ابلاغیه نمی شود.

ادارات کل استان ها مکلف هستند در امور واگذاری مراقبت کنند تا مواردی از جمله «تسهیل و تسریع فرآیندهای اجرایی»، «انجام امور از طریق سامانه های الکترونیکی» و نیز «تعرفه گذاری خدمات صرفاً در چارچوب قوانین و مقررات سازمان» انجام شود.

تیموری با اشاره به نمونه ای از امور قابل واگذاری در بخش واحدهای اقامتی متشکل از هتل، هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر، زائرسرا، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی، گفت: در سه مرحله «احداث»، «بهره برداری» و «نظارت» اموری شامل «تشکیل و تکمیل پرونده های ساخت»، «بررسی و تایید نقشه ها»، «نظارت مستمر بر اجرای مراحل ساخت»، «تشکیل و تکمیل پرونده های صدور پروانه بهره برداری»، «ارائه گزارش های دوره ای به سازمان» و ...قابل واگذاری به بخش خصوصی اعلام شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ