سیل و باران 70 میلیارد ریال به ابنیه تاریخی آذربایجان‌غربی خسارت زد


ارومیه - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: رگبار و سیل بهاره در استان 60 تا 70 میلیارد ریال خسارت به بناهای تاریخی استان وارد کرده‌است.

تبليغ

جلیل جباری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی از این بناهای تاریخی در سیل‌ امسال آسیب دیده‌بودند که مسجد جامع ارومیه، پل ساروق تکاب، کاخ‌موزه باغچه‌جوق از جمله آنهاست.

وی بیان‌کرد: در سفر دولت به آذربایجان‌غربی، ۲۰ میلیارد ریال برای احیا و تعمیرات حجرات مسجد جامع تامین اعتبار شده که در سال‌جاری پرداخت می‌شود.
وی درباره جشنواره گردشگری در مرداد سال‌جاری در استان نیز بیان کرد: ۱۶ استان در جشنواره گردشگری آذربایجان‌غربی حضور خواهند داشت و رویکرد این جشنواره توجه به طبیعت‌گردی و بوم‌گردی است.

جباری اضافه کرد: چادرهای عشایر از سراسر کشور و سطح استان در این جشنواره حضور دارند که شامل عشایر شاهین‌دژ، اشنویه و پیرانشهر است.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره بین روزهای ۲۶ تا ۲۹ مرداد برگزار می‌شود، بیان کرد: بخشی از این جشنواره نیز با عنوان گردشگری سلامت خواهد بود که بیمارستان های امید، آفتاب و سلامت از شرکت‌کنندگان در این غرفه‌ها هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به زیرساخت‌های بهداشتی در محورهای مواصلاتی استان اظهار داشت: ایجاد ۳۰ سرویس بهداشتی و حمام در مراکز خدمات رفاهی بین راهی به مسافران استان از جمله خدمات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به مسافران است.

جباری درباره اقامت گردشگران در طول پنج ماه گذشته در استان افزود: اقامت گردشگران در هتل‌ها، مهمانپذیر و هتل آپارتمان‌ها در استان بیش از ۶۰ درصد بوده و هفت هزار نفر نیز در واحدهای بوم‌گردی اقامت داشته اند.
وی با بیان اینکه امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگر از موزه‌های استان بازدید کردهاند، گفت: ۳۰ مورد ظرفیت سرمایه گذاری در واحدهای گردشگری استان شناسایی و معرفی می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی ادامه داد: امسال جاذبه‌های گردشگری استان را توانستیم به خوبی معرفی کنیم و ثبت رویداد ملی شمس تبریزی امسال انجام شده و در خوی برگزار خواهدشد.
وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت بالای گردشگری در غرب کشور توسعه گردشگری در این قسمت از برنامه‌های مهم سازمان گردشگری در کشور است.

جباری با بیان اینکه از سال ۹۷ اقامت در واحدهای بوم‌گردی استان آغاز شده، افزود: اقامت در واحدهای بوم‌گردی ۱۰۰ درصد افزایش یافته و این افزایش ۱۰۰ درصدی نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاری در این بخش نتیجه‌بخش بوده و چرخ گردشگری استان را به حرکت درآورده است.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل «قره‌کلیسای چالدران» و «تخت‌سلیمان تکاب» است.

کاخ موزه باغچه‌جوق، عمارت کلاه‌فرنگی، سه‌گنبد ارومیه، غار سهولان مهاباد، خان‌تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، کلیسای ننه‌مریم ارومیه، قلعه‌بسطام، مسجد سردار، بازار تاریخی ارومیه، خانه انصاری، تپه‌حسنلو، تالاب کانی‌برازان مهاباد و روستای چورس از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

۷۱۲۵/۲۰۹۳تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ