بیماری منیر از علایم تا درمان


تبليغ
منیر یک اختلال در گوش داخلی است که با افزایش فشار مایع درونی گوش داخلی یا پارگی غشای گوش داخلی، عارض می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، جراح و متخص گوش و حلق و بینی گفت: سرگیجه حمله‌ای غیر قابل تحمل با شروع ناگهانی، وزوز گوش به صورت صدای ممتد گوش یا سر و کاهش شنوایی، همچنین مواردی نظیر تهوع، استفراغ و احساس فشار در گوش از نشانه‌های بیماری منیر است.

سید بصیر هاشمی افزود: علت اصلی این بیماری ناشناخته است، اما در زمینه اختلال ژنتیکی، عوامل متعددی موجب بروز یا تشدید آن می‌شود و در سنین ۲۰ تـا ۶۰ سـالـگی بیـشتـر رخ می‌دهد، این بیماری در بیشتر موارد، یک گوش و درحدود ۱۵ درصد از بیماران هر دو گوش را درگیر می‌کند.

او ادامه داد: آلرژی، اختلالات متابولیکی مانند دیابت، اختلالات عروقی مانند میگرن، عفونت‌های ویروسی سفلیس گوش و تروما و صدمات به سر و گوش زمینه‌های بروز یا تشدید این بیماری است.

هاشمی اظهار کرد: در این بیماری اختلال هوشیاری و سردرگمی غیر عادی است و در صورت وجود این نشانه‌ها باید به فکر علت دیگری بـــــود.

این جراح متخصص گفت: بیشترین شکایت بیمار، سرگیجــه است، طبق معمول سر گیجه از ۲۰ دقیقه تا دو ساعت و در بعضی بیماران بیشتر طول می‌کشد که در این مدت بیمار قادر به انجام فعالیت روزمره نیست، با تهوع و استفراغ توام است، علاوه بر این بیماران از تعریق شدید و احساس دائمی نبود تعادل که ممکن است تا چند روز طول بکشد، شکایت می‌کنند.

او بیان کرد: بیماران ممکن است دچار حملاتی شوند که شبانه آن‌ها را از خواب بیدار کند، اما در فاصله بین حملات بیماران خواب هستند، گاهی کاهش شنوایی و یا احساس فشار در گوش، تنها علامت موجود است.

هاشمی تصریح کرد: راه‌های درمانی این بیماری؛ رژیم غذایی؛ استفاده از آب و مایعات کم، غذا‌های کم نمک، کم پروتئین و کم پتاسیم است.

به گفته او، درمان دارویی استفاده از «بتاهیستین»، ضدتهوع، آرام بخش و در موارد غیر قابل کنترل، تزریق داروی «جنتامایسین» به داخل گوش است.

جراح و متخص گوش و حلق و بینی گفت: در درمان جراحی، هدف بر طرف کردن سرگیجه است، ممکن است بعد از عمل جراحی، ناشنوایی، وزوز گوش و سنگینی گوش همچنان ادامه پیدا کند.

او اظهار داشت: برای از بین رفتن سرگیجه و احتمال سقوط، بیمار باید در هنگام سرگیجه دو بالش را در دو طرف سر قرار داده و چشم‌های خود را ببندد و در محیطی امن و مناسب باشد.

هاشمی گفت: در صورت بروز سرگیجه و ایجاد عدم تعادل، لازم است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ