پایان توقف 80 روزه نفتکش ایرانی در عربستان


تهران- ایرنا- نفتکش ایرانی که 80 روز از توقف آن در بندر جده می گذشت سرانجام روز شنبه اجازه خروج از بندر و بازگشت به ایران را پیدا کرد و در مسیر بازگشت به خلیج فارس قرار گرفت.

تبليغ

ماجرای توقیف و توقف نفتکش‌های ایرانی در شرق و غرب دنیا به سر خط خبرهای روز تبدیل شد و هر روز و هر ساعت اخبار و حتی شایعاتی در این زمینه مطرح شد. یک روز بحث توقیف نفتکشی که نفت ایران را به اروپا می‌برد بر سر زبان‌ها افتاد و روز دیگر از برزیل خبر رسید که دو کشتی باربری به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند سوخت‌گیری کنند و به ایران بازگردند.

اما در این بین خبرهایی نیز از همسایگی ایران به گوش می‌رسد. چند هفته پیش بود که خبر توقف نفتکش ایرانی در بندر جده عربستان مطرح شد. بر خلاف موارد دیگر، این نفتکش که ۸۰ روز پیش به سمت کانال سوئز در حرکت بود دچار نقص فنی شد و به نزدیک‌ترین بندر یعنی بندر جده منتقل شد.

انتظار می‌رفت پس از تعمیر، این نفتکش به سمت ایران حرکت کند اما عربستان اجازه ترک نفتکش را نداد و کم کم موضوع بالا گرفت.

وزیر نفت نیز درباره این موضوع ابراز نگرانی کرد و حتی هشدار داد که ممکن است مسائل زیست محیطی به دنبال داشته باشد.

توقف نفتکش ایرانی در بندر جده در حالی ادامه‌دار شده بود که ایران آمادگی پرداخت هزینه‌های تعمیر و نگهداری را داشت اما نمی‌خواست با تداوم حضور نفتکش در بندر جده هزینه اضافی دیگری بپردازد.

سرانجام با موافقت مقامات عربستان کشتی Happiness ۱ که ۸۰ روز پیش به دلیل نقص فنی در موتورخانه به بندر جده عربستان منتقل شده بود، دو روز گذشته با هدایت دو یدک‌کش راهی آبهای کشورمان شد.

کشتی غول پیکر Happiness ۱ دهم اردیبهشت ماه سال جاری هنگامی که در دریای سرخ به سمت کانال سوئز در حرکت بود، در فاصله ۷۰ مایلی بندر جده دچار آبگرفتگی در موتورخانه شد. شرایط اضطرار کشتی باعث شد تا این کشتی نفتکش بر اساس عرف و قوانین بین المللی دریایی به لنگرگاه بندر جده عربستان به عنوان نزدیکترین بندر امن منتقل شود.
همان زمان با انجام اقدامات اولیه و استقرار ثبات نسبی در وضعیت کشتی، دو فروند یدک‌کش توسط شرکت ملی نفتکش ایران به بندر جده اعزام شدند تا به این کشتی به آب‌های کشورمان منتقل شود.
با تلاش ها و رایزنی‌های سیاسی و دیپلماتیک و همچنین پرداخت هزینه‌های تعمیر و توقف این نفتکش، سرانجام این کشتی دو روز گذشته (شنبه، ۲۹ تیرماه) پس از گرفتن مجوز از دولت عربستان، آبهای این کشور را به مقصد ایران ترک کرد.
در طی این مدت، کاپیتان و سایر پرسنل این کشتی به دلیل آبگرفتگی موتورخانه و محدودیت های ایجاد شده ناشی از آن، وضعیت نامناسب آب و هوایی و همچنین بلاتکلیفی چندین هفته ای، شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتند.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این زمینه گفته که موتورهای این نفت کش از کار افتاده است و باید تعمیر شود و شرکت ملی نفتکش نسبت به این موضوع اقدام کرده است.

اسلامی با اشاره به اتفاقات روی داده در حوزه دریاها و آسمان ایران، گفت: جمهوری اسلامی با اقدام های مختلفی از سوی دشمن روبروست، اما شرکت‌های هواپیمایی و کشتیرانی کشورمان مهارت بالایی در این حوزه‌ها دارند.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ