ابراز نگرانی اشرف غنی از احتمال پیشرفت و توافق صلح طالبان و آمریکا


رئیس جمهوری افغانستان از احتمال توافق طالبان و آمریکا درباره آینده این کشور نگران است و با تاکید بسیار توافق صلح با طالبان را پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و در چارچوب نظام کنونی افغانستان را نهایی می‌داند.

تبليغ

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که طالبان همواره دولت افغانستان را نپذیرفته است اما اشرف غنی رئیس جمهور این کشور گفته که توافق نهایی صلح را تنها پس از انتخابات و در چارچوب نظام جمهوری امکانپذیر می‌داند.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان در حاشیه نشست بین‌الافغانی در قطر گفته بود که امکان تشکیل حکومت موقت نیز وجود دارد و ممکن است که اشرف غنی نیز آن را بپذیرد.

اما رئیس جمهوری افغانستان در گفت‌وگو با «تی‌آرتی» تصریح کرد که تشکیل حکومت موقت غیر قانونی است و برای ایجاد یک چنین حکومتی هیچ نیازی وجود ندارد.

اشرف غنی خاطرنشان کرد که هرگونه توافق صلح با طالبان باید در چارچوب حکومت جمهوری صورت گیرد زیرا امارت اسلامی برای ما و مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: انتخابات در افغانستان یک اصل مهم است زیرا ثبات در این کشور تنها در چارچوب یک نظام دموکراتیک می‌تواند تامین شود.

اشرف غنی اظهارداشت: در واقع توافق صلح باید بین دولت افغانستان و طالبان صورت گیرد نه بین آمریکا و طالبان، تلاشی که از سوی آمریکا و یا هر کشور دیگری انجام می‌شود برای دستیابی به توافق ابتدایی و رسیدن به چارچوب صلح تا پیش از انتخابات ریاست جممهوری در این کشور متمرکز است.

وی افزود: انتخابات مهم و حیاتی است زیرا یک روند تائید شده در قانون اساسی افغانستان است و نباید نادیده گرفته شود.

رئیس جمهوری افغانستان خاطرنشان کرد که تنها در صورتی با خروج نظامیان خارجی از این کشور مخالف نیست که صلح پایدار و خیر و صلاح افغانستان در آن نهفته باشد.

اشرف غنی تصریح کرد که پس از توافق نهایی صلح نحوه همکاری‌ها با پاکستان هم بازبینی و مشخص خواهد شد زیرا تروریست‌ها هنوز هم در این کشور مراکز امن دارند و جنگ اعلام نشده پاکستان علیه این کشور همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ