اینستاگرام

تایید آفت‌کش آسیب‌رسان به زنبورها از سوی دولت ترامپ


تهران- ایرنا- دولت ترامپ استفاده از آفت‌کش sulfoxaflor را که به اعتقاد برخی از کارشناسان به زنبورها آسیب می‌زند، برای انواع مختلف محصولات تایید می‌کند.

تبليغ

سازمان محفاظت از محیط زیست آمریکا اعلام کرد که مطالعات انجام شده روی این حشره‌کش نشان داده است که این ماده شیمیایی برای این حشرات گرده‌افشان که مسئول درآمد ۱۵ میلیارد دلاری سالانه آمریکا از محصولات هستند، خطرناک نیست. این در حالی است که زنبورداران آمریکا سال گذشته ۴۰ درصد از کلنی‌های خود را از دست دادند که نگرانی‌هایی را در مورد اثرات استفاده از آفت‌کش‌ها برانگیخت.

اما یکی از مسئولان سازمان محافظت از محیط زیست آمریکا که این سازمان خواست نام آن فاش نشود به خبرنگاران گفت، مطالعات نشان می‌دهند که sulfoxaflor نسبت به جایگزین‌های ثبت شده آنکه به اندازه زیادی استفاده می‌شوند، سریع‌تر از محیط زیست پاک می‌شود که این موضوع خطر استفاده از آن برای زنبورها را کاهش می‌دهد.

این جایگزین‌ها شامل ارگانوفسفره‌ها و نیکونیتوتیوئیدها هستند. سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا ماه مه میلادی استفاده از ۱۲ مورد از ۵۹ آفت‌کش نئونیکوتینوئید را به عنوان بخشی از یک توافق قانونی با گروه ایمنی مواد غذایی ممنوع کرد. اتحادیه اروپا نیز سال گذشته ممنوعیت تقریباً کاملی را علیه این مواد شیمیایی اعمال کرد.

مطالعات انجام شده خطرات این ماده شیمیایی را برای زنبورها مشخص کرده‌اند، یک مطالعه نشان داد که sulfoxaflor تولید مثل زنبورها را تهدید می‌کند.

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، هم اکنون اجازه استفاده «اضطراری» از این آفت‌کش را در برخی از مزارع آمریکا صادر کرده است. این آفت‌کش توسط شرکت Dow AgroSciences تولید و با نام‌های Closer و Transform فروخته می‌شود. وزارت کشاورزی آمریکا نیز به تازگی جمع‌آوری اطلاعات برای بررسی کلنی‌های زنبور عسل خود را تعلیق کرده است.

گروه حامی محیط زیست Beyond Pesticides نیز به تازگی در پستی اعلام کرده است که sulfoxaflor یکی از چند آفت‌کشی است که زنبورها و تأمین مواد غذایی انسان را تهدید می‌کنند. سازمان محافظت از محیط زیست آمریکا برای اولین بار استفاده از این آفت‌کش را برای برخی محصولات از جمله ذرت، حبوبات و دانه‌های سویا تأیید می‌کند. این سازمان همچنین استفاده از ماده شیمیایی برای مرکبات و پنبه را دوباره رواج می‌دهد.

با این حال استثناهایی هم وجود دارد؛ این سازمان استفاده از این آفت‌کش را در زمان گل‌دهی برخی گیاهان که زنبورها را با خود جلب می‌کنند، مجاز نمی‌شمارد. همچنین از این آفت‌کش برای مرکبات تنها یک بار و سه روز قبل از شکوفه‌دهی آنان می‌توان استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۵ دادگاهی تصمیم سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا را که ثبت‌نام بی‌قید و شرط این آفت‌کش را مجاز شمرده بود، لغو و اعلام کرد که این سازمان مدرک کافی در زمینه تأثیر این آفت‌کش بر زنبورها ندارد. در سال ۲۰۱۶ نیز دولت اوباما استفاده از این آفت‌کش را برای محصولاتی که زنبورها را به خود جذب می‌کردند از جمله پنبه منع کرد.

این مقام سازمان حفاظت از محیط زیست دولت ترامپ اعلام کرد که این سازمان هیچ شکافی در داده‌های خود مشاهده نکرده و برای محافظت از گرده‌افشان‌ها ارزش بالایی قائل است.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ