تلگرام

بازداشت افسران نظامی در سودان به بهانه کودتا


شورای نظامی سودان بامداد جمعه اعلام کرد ۱۲ افسر نظامی را که قصد کودتا داشتند دستگیر کرده است.

تبليغ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شورای نظامی سودان بامداد جمعه (به وقت تهران) مدعی خنثی‌سازی یک کودتا در این کشور شد و اعلام کرد افسرانی که در این کودتا مشارکت داشته‌اند را دستگیر کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد نظامی در سودان گزارش داد شورای نظامی این کشور ۱۲ افسر و چهار سرباز را به بهانه کودتا دستگیر کرده است.

«جمال عمر»، از مقام‌های شورای نظامی سودان در بیانیه‌ای که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد گفت: «افسران و سربازان ارتش و سرویس امنیت و اطلاعات ملی که برخی از آنها بازنشسته شده‌اند قصد کودتا داشتند.»

عمر ادعا کرد از میان ۱۲ افسر یاد شده ۵ نفر از آنها بازنشته بوده‌اند و نیروهای امنیتی به دنبال طراح اصلی کودتا هستند. او نگفت که تلاش برای کودتا چه زمانی انجام شده است.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان ۲۲ فروردین در پی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن یک شورای نظامی به رهبری «عبدالفتاح البرهان» قدرت را به دست گرفت.

این شورا مورد حمایت عربستان سعودی، امارات و مصر قرار گرفت. معترضان، با خاطرنشان کردن اینکه با آمدن شورای نظامی تغییری در اوضاع حاصل نشده از این شورا خواسته‌اند قدرت را به یک دولت غیرنظامی تحویل دهد.

دهم خرداد، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان «البرهان» در مقام عالی‌ترین مقام این کشور، به اجلاس سران اسلامی و سران عرب در مکه دعوت شد و با مقامات سعودی از جمله «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دیدار کرد. پس از این دیدار نیروهای امنیتی سودان به محل تحصن معترضان حمله کرده و شماری از آنها به قتل رسانده‌اند.

انتهای پیام/


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ