تلگرام

بدون پاسپورت به فرودگاه بروید و بدون کارت پرواز، پرواز کنید!


صف‌های طولانی دریافت کارت پرواز، صف‌های طولانی چک کردن پاسپورت، صف‌های طولانی... ؛ این‌ها تصاویری هستند که همیشه در ذهنم با کلمه پرواز مرور می‌شوند. آیا روزی می‌شود که این صف‌های پر‌استرس، وقت‌گیر و خسته‌کننده تمام شوند؟ خبرهای جالبی امروز منتشر شده که شاید جواب سوال من باشند.

تبليغ

صف‌های طولانی دریافت کارت پرواز، صف‌های طولانی چک کردن پاسپورت، صف‌های طولانی ... ؛ این‌ها تصاویری هستند که همیشه در ذهنم با کلمه پرواز مرور می‌شوند. آیا روزی می‌شود که این صف‌های پر‌استرس، وقت‌گیر و خسته‌کننده تمام شوند؟ خبرهای جالبی امروز منتشر شده که شاید جواب سوال من باشند.

فرض کنید بعد از چک امنیتی در فرودگاه، به جای ورود به سالن‌هایی شلوغ و مملو از صف‌های طولانی ِ دریافت کارت پرواز که همیشه احتمال نرسیدن، گیر دادن و ده‌ها سناریو ناخوشایند دیگر را تداعی می‌کنند، می‌توانستیم بدون هیچ صفی بار را تحویل داده، مستقیم در زمان مشخص به گیت رفته و سوار هواپیما شویم. اما چه‌شکلی؟

پاسخ این داستان در احزار هویت‌های بیومتریک مانند اثرانگشت، چهره و کلیه خصیصه‌های فیزیکی کاملاً یکتای شماست.

در واقع شما به جای طی کردن یک صف طولانی می‌توانید با عبور از یک تونل مملو از دوربین و سنسور، به واسطه تشخیص چهره، کلیه اطلاعات و سوابق پاسپورت و همچنین مقصد بلیط رزرو شده را به سیستم فرودگاه یا هواپیمایی داده و به صورت اتوماتیک کارت پرواز برای شما صادر شود تا شما با مراجعه به کانتر تحویل بار، صرفاً چمدان‌ها را رها کنید و اگر از لحاظ وزن مشکلی نبود، این‌بار به بیومتریک شما متصل شده و شما مستقیم به گیت و هواپیما مراجعه کنید.

احتمالاً تا اینجا شما نیز احساس داستان‌های علمی‌-تخیلی و پیش‌نمایش‌های ویدئویی کانال‌های علمی یوتیوب را بدست آوردید. اما باید گفت که این کارها نه تنها از دو سال پیش در بخش‌هایی از دنیا انجام شده بلکه امروز یک خبر امیدوارکننده در این راستا منتشر شده است.

هولدینگ Air France-KLM (هولدینگ بزرگی که صاحب برندهای هواپیمایی Air France و KLM است)، از امروز در فرودگاه‌های جان‌اِف‌کِنِدی (JFK) شهر نیویورک و جورج‌بوش شهر هیوستون آمریکا روزانه در بیش از 2200 پرواز، از تشخیص چهره به جای کارت پرواز استفاده خواهد کرد.

این موضوع وقتی جالب می‌شود که Air France-KLM قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی (2019)، 93% پروازهای خود در فرودگاه‌های آمریکا را با این فناوری سازمان‌دهی کرده و در تلاش است تا پایان سال 2020 میلادی، یعنی تنها یک سال دیگر، صدور و چک کردن کارت پرواز تمامی پروازهای خود در فرودگاه‌های آمریکا را با تشخیص چهره انجام دهد.

هر چند حرکت هولدینگ Air France-KLM بزرگ، جدی و قابل توجه است، اما شرکت‌های هواپیمایی دیگر نیز بیکار ننشسته‌اند. برای مثال شرکت هواپیمایی دلتا نیز در حال انجام تست گسترده‌ای برای استفاده از اثرانگشت به جای کارت‌های پرواز است و شرکت‌های هواپیمایی امارات، Qantas، بیریتیش‌ اِیروِیز و JetBlue نیز هر کدام پروژه‌های مشابهی را در دست آزمایش و انجام دارند.

این‌طور که دنیا در حال پیشرفت است، به زودی نه خبری از صف‌های طولانی دریافت کارت‌پرواز در هنگام خروج خبری خواهد بود و نه خبری از صف‌های طولانی چک کردن پاسپورت در هنگام ورود؛ چه بسا شما به زودی بتوانید با همین فناوری پس از فرودگاه تاکسی بگیرید یا ماشین اجاره کنید، در هتل پذیرش شوید و حمل پاسپورت در سفرها، جای خود را به خصیصه‌های بیومتریکی شما بدهد.

اما این روی خوش ماجراست! سکه آسایش ما در این داستان دلاویز یک روی دیگر نیز دارد. تصور کنید که برای پروازی حیاتی به فرودگاه مراجعه کرده و پرواز شما 2 ساعت دیگر انجام می‌شود. حال به بخش تحویل بار رفته و با هنگام تحویل بار به شما گفته می‌شود که چهره امروز شما با تصویر ثبت شده از شما هم‌خوانی ندارد: «متاسفیم به علت عدم‌ هم‌خوانی شما امکان سفر با این پرواز را ندارید ....».

این روی سکه نیز کاملاً محتمل است، هرچند که شرکت‌های هواپیمایی دیتابیسی بسیار بروز از عکس‌های شما را از شبکه‌های اجتماعی، پاسپورت، گواهینامه، کارت‌ملی و ... جمع‌آوری کرده و با کمک هوش‌مصنوعی سناریوهای مختلفی که می‌توان برای یک چهره داشت نظیر تغییرات مو و آرایش را در خود پیش‌بینی کرده و این خطاها روز به روز کمتر می‌شوند.

شما کدام نوع را ترجیح می‌دهید؟ صف‌های طولانی و پروازی بدون‌ریسک یا فرودگاهی بدون صف با تشخیص چهره و البته کمی‌ریسک؟


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ