اینستاگرام

جنگل بدون برداشت چوب، باید روی پای خودش بایستد


تهران- ایرنا- رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح جایگزین «طرح تنفس جنگل» شاکله اصلی و نقشه راه سازمان جنگل‌هاست و جنگل بدون برداشت چوب باید روی پای خودش بایستد.

تبليغ

خلیل آقایی روز چهارشنبه در نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی خطاب به شورای عالی جنگل اظهار کرد: هر کارشناس و صاحب نظری در جامعه که دل در گرو جنگل دارد، باید دعوت شود و ارائه نظر کند تا این‌گونه نباشد که کسی بگوید در باره جنگل ایده و نظر داشتم اما کسی به نظراتم توجه نداشت!

ثبت جهانی جنگل مسئولیت سازمان را دوچندان کرد

آقایی با بیان اینکه پس از ثبت جهانی جنگل هیرکانی، ماموریت‌ها و مسولیت‌های سازمانی در داخل و خارج دوچندان شده است، تصریح کرد: هر کاری برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی لازم باشد انجام می دهیم و در این زمینه اصلاً وظیفه کوتاه آمدن نداریم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، از دست اندرکاران بخش جنگل، دانشگاهیان و اساتید دانشگاه بخاطر ثبت جنگل هیرکانی تشکر کرد و گفت: مدیریت و حفظ و نگهداری جنگل برعهده سازمان جنگل‌هاست.

آقایی حل مشکل شمشادهای هیرکانی را اولویت مهم و در دست اجرای سازمان جنگل‌ها خواند و از دفتر شورا و معاونت امور جنگل خواست با راه‌اندازی توفان فکری و بهره‌گیری از خرد جمعی، از نظرات علمی، فنی و مطالعه شده صاحب‌نظران و کارشناسان جنگل در زمینه شمشادها و جنگل‌های هیرکانی استفاده کنند.

طرح جایگزین، طرح ماندگار برای حفظ جنگل است

وی تاکید کرد: طرح جایگزین جنگل به ثبت جهانی کمک خواهد کرد، چون طرح تنفس یک طرح پنج ساله است و در برنامه ششم توسعه پایان پیدا می‌کند اما طرح جایگزین طرح ماندگار و پایه و اساس حفظ جنگل است.

این مسئول منابع طبیعی کشور در ادامه خاطر نشان کرد: عده‌ای مخالف طرح تنفس جنگل هستند و آشکارا در مجلس و در محافل عمومی در این زمینه سخنرانی می‌کنند و ما باید با اجرایی کردن طرح جایگزین جنگل، به گونه‌ای عمل کنیم که کسی به خودش جرات ندهد ماهیت طرح تنفس را زیر سوال ببرد.

آقایی همچنین با بیان اینکه ۳۰۷ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شده و جزء میراث جهانی محسوب می‌شود و ما نیز دخالتی در آن نداریم، یادآوری کرد: در حال حاضر یک میلیون و هفتصد هزار هکتار جنگل هیرکانی باقی مانده است که این منابع ارزشمند حیاتی باید همین مسیر را طی کند و جهانی شود.

جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد. هفته گذشته با تائید کارشناسان «IUCN» در چهل و سومین اجلاس یونسکو، جنگل‌های هیرکانی، نامِ دومین پرونده جهانی میراث طبیعی ایران را از آن خود کرد تا طلسمِ ۱۳ ساله ثبت جهانی این پرونده بالاخره شکسته شود.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ