تلگرام

مقاومت بدنه دولت در برابر اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مقاومت بدنه دولت نسبت به اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار انتقاد کرد وگفت: تصور کارمندان دولت در دستگاه های مختلف این است که اگر مانع تراشی نکنند جایگاه شغلی آنها به مخاطره خواهد افتاد.

تبليغ

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چندین گزارش نظارتی درخصوص قانون بهبود فضای کسب و کار در مجلس قرائت و بعضاً به مراجع مختلف از جمله دولت و قوه قضائیه ارسال شده است.

وی در رابطه با چرایی اجرایی نشدن این قانون افزود: دولت ها به دلیل بروکراسی های موجود در دستگاه های ذیربط عملا این قانون را ابلاغ و اجرا نمی کردند و در اثر همین پیگیری ها و فشارهای مجلس بوده که شاهد اجرای 20 درصدی این قانون هستیم. شوراهای گفت و گو در استان ها نیز در اثر تصویب این قانون تشکیل شده و در مواردی هم با آثار خوبی همراه بوده اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از مقاومت بخش اداری به ویژه در بدنه دولت نسبت به اجرای این قانون گفت: تصور کارمندان دولت در دستگاه های مختلف این است که اگر مانع تراشی نکنند جایگاه شغلی آنها به مخاطره خواهد افتاد و در نتیجه کارشکنی های زیادی در این راستا صورت می گیرد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مجلس در مواردی که نیازی به آئین نامه نیست قوانین را معطل آئین نامه ها نمی کند اما واقعیت این است که جنس اجرا با سیاست گذاری و ایجاد ریل تفاوت دارد. یعنی باید تاریخ مشخص و وظایف معین به دستگاه های ذیربط ابلاغ شود که این اتفاق امکانپذیر و البته نیازمند عزم عمومی است.

فرهنگی در رابطه با نقش قوه مجریه در این خصوص گفت: ما در مواردی شاهد بودیم که اراده یک مسئول به کاهش موانع و بهبود فضای کسب و کار کمک شایانی کرده و در مقابل هم عدم اراده یک مسئول این روند را با کندی مواجه کرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابراز داشت: لازمه گرفتار نشدن مردم به بروکراسی های زائد برای سرمایه گذاری و انتقال امکانات آنها به حوزه تولید، وجود اراده جدی در مسئولان اجرایی است.

فرهنگی با اشاره به راهکارهای هدایت نقدینگی جامعه به سمت تولید بیان داشت: سرمایه به طور کلی فرّار است و از هر نقطه ای که احساس خطر کند به آن سمت نخواهد رفت. تولید در شرایط فعلی وضعیتی ندارد که علائق سرمایه گذار را به سمت خود جذب کند و در نتیجه سرمایه ها به سمت بازارهای کاذبی چون مسکن و خودرو جذب می شوند که هیچ اثری در خودکفایی و توسعه کشور ندارند.

انتهای پیام/تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ