تلگرام

چین جداسازی پکن و واشنگتن را خطرناک می داند


سخنگوی وزارت امور خارجه چین جداسازی این کشور و آمریکا را بسیار خطرناک و غیر مسئولانه دانست.

تبليغ
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری شین هوا ؛
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی خبری در مورد روابط اقتصادی و تجاری چین و آمریکا که از سوی چند نفر در آمریکا به آن تشویق می شود, وابسته به نگرش جنگ سرد است و بازی مجموع صفر محسوب می شود.
شوانگ گفت چنین دیدگاهی مغایر با مبنای روابط چین و آمریکاست که با همکاری و نتیجه برد-برد همراه است. توجه نکردن به افکار عمومی برای تبادلات دوستانه و صمیمانه میان دو کشور مقابله با روند زمان و محکوم به شکست است.
به گفته وی چین و آمریکا از زمان برقراری روابط دو جانبه ساختار منافع مکمل و کاملا یکپارچه و همچنین روابطی با منافع دو جانبه میان خود را توسعه دادند.
گنگ گفت آمریکا از همکاری میان دو کشور منافع بسیاری در حوزه اقتصاد و تجارت به دست آورده است. در سال 2017 عملکرد مالی و سود شرکت های آمریکایی در چین به ترتیب بیش از 700 میلیارد و 50 میلیارد دلار بود.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت زمانی که ما از جداسازی سخن می گوییم در ابتدا باید نظر این شرکت ها و همچنین مردم عادی در هر دو کشور را جویا شویم. چین و امریکا بزرگترین اقتصادهای جهان را دارند . آنها موضع قابل توجهی در شبکه های جهانی صنایع و تجهیزات دارند.
گنگ تاکید کرد جداسازی اجباری چین و آمریکا به طور اجتناب ناپذیری زنجیره اقتصاد جهانی کنونی را مختل می کند , به صنعت جهانی آسیب وارد می کند و موجب بروز جنجال در بازارهای بین المللی و مالی می شود و بدیهی است که این مغایر با خواسته طرف های ذینفع خواهد بود.
گنگ شوانگ گفت ما از آمریکایی ها می خواهیم در مورد اقدامات خود فکر کنند, از کلیشه های ایدئولوژیک دست بکشند و مطرح کردن پیش شرط ها و مسائل قدیمی را کنار بگذارند. وی گفت امیدوار است آمریکا به سوی چین گام بردارد و روابط دو کشور بر مبنای منافع متقابل گسترش یابد.
هرگونه تلاش برای ایجاد اختلاف میان چین و روسیه محکوم به شکست است
­چین از رسانه ها خواست تنها به چند جمله از اظهارات رئیس جمهور روسیه درمورد اختلافات چین و آمریکا استناد نکنند.
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد رسانه ها نباید تنها به چند جمله از اظهارات ولادیمیر پویتن رئیس جمهور روسیه در مورد اختلافات تجاری چین و آمریکا استناد کنند .وی تاکید کرد هرگونه تلاش برای ایجاد اختلاف میان چین و روسیه محکوم به شکست است.
پوتین هفته گذشته در نشست اقتصادی بین المللی در سن پترزبورگ در مورد اختلافات تجاری چین و آمریکا, با اشاره به یک ضرب المثل چینی گفت زمانی که ببرها مبارزه می کنند, میمون باهوش کنار می ایستد تا ببیند چه کسی در این مبارزه پیروز می شود.
گنگ شوانگ در این باره گفت من هم در جریان این اطلاعات قرار گرفتم اما به رسانه ها پیشنهاد می کنم متن کامل سخنرانی پویتن را بخوانند یا ویدئوی کامل این سخنرانی را ببینند. پوتین به این ضرب المثل چینی اشاره کرد اما در ادامه گفت اوضاع تغییر می کند و شرایط ضرب المثل چینی هم تغییر کرده است.
آمریکا همواره به تجارت آزاد و اصل دموکراسی اقتصاد جهانی می بالد اما از آنجا که رقبا قدرتمند شده اند, آمریکا به شیوه های گوناگون از جمله به جنگ تعرفه های گمرکی متوسل شده است. پوتین تاکید کرد این اقدامات آمریکا اقتصاد جهانی را به خطر می اندازد. روسیه از اصول عادلانه و دموکراتیک در قوانین تجاری حمایت می کند.
گنگ شوانگ گفت من فکر می کنم این موضع واقعی پوتین و روسیه است. وی افزود چین و روسیه به شدت با یک جانبه گرایی, حمایت گرایی و اقدامات ارعاب کننده مخالف هستند. شی جینپینگ رئیس جمهور چین در سفر هفته گذشته خود به روسیه به توافقی مهم با پوتین دست یافت که شامل تعمیق همکاری های جامع راهبردی , مشارکت در ساخت اقتصاد جهانی باز, ارتقای نظام تجاری چند جانبه و حفظ نظام بین المللی با مرکزیت سازمان ملل و تحت حمایت قانون است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد هرگونه تلاش برای ایجاد اختلاف میان چین و روسیه محکوم به شکست است.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ