تلگرام

نمایش نسخه نفیس قرآن در مونته‌نگرو


گروه بین‌‌الملل ـ همزمان با سالگرد افتتاح مسجد «حسین پاشا» در مونته‌نگرو، یک نسخه نفیس و قدیمی قرآن در این مسجد در معرض دید عموم قرار گرفت.

تبليغ
به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی توتال مونته‌نگرو نیوز؛ در چهارصد وپنجاهمین سالگرد ساخت مسجد حسین پاشا در شهر «پلیولیا» در جمهوری مونته نگرو، نسخه‌ای قدیمی از قرآن به نمایش درآمد که به قرآن «حسین پاشا بولیانیچ» معروف است.
«یعقوب دورگوت» مؤذن مسجد در این باره گفت: این قرآن که یکی از بهترین نسخه‌های موجود در این منطقه است به خاطر تزئینات و رنگ‌های به کار رفته در آن که شامل طلایی، فیروزه ای و قرمز است، نسخه‌ای بسیار ارزشمند به شمار می‌آید.

این نسخه از قرآن در سال 1579 میلادی کتابت شده و تاکنون در مسجد حسین پاشا که طی سال‌های 1573 تا 1594 میلادی ساخته شد، نگهداری شده است.
این قرآن که جلد چرمی دارد، در ابعاد 39 در 28.5 سانتی متر و ضخامت 15 سانتی متر، حدود پنج کیلوگرم وزن دارد. این قرآن با مرکب سیاه کتابت شده و در هر صفحه 13 خط وجود داشته و در مجموع 233 صفحه دارد، 352 مینیاتور نیز در آن تصویر شده است.
مسجد حسین پاشا 17 متر ارتفاع و 13 متر عرض دارد. مناره 423 متری این مسجد، بلندترین مناره در منطقه بالکان به شمار می‌رود. شهر پلیولیا که این مسجد در آن واقع شده، 31 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها مسلمانان بوسنیایی‌تبار هستند.
انتهای پیام


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ