تلگرام

رمز و رازهای معماری در معبد بهشت


معبد بهشت پکن متعلق به آئین تائو و یکی از مقدس‌ترین معابد چین و شهر پکن می‌باشد. در گذشته و در سالیان متمادی این معبد شاهد برپایی مراسم باشکوهی برای آسمان، برکت و فروانی محصولات بوده است. نمادگرایی یکی از ویژگی‌های معماری کهن چین می‌باشد که در سراسر این بنا دیده می‌شود. در واقع این معبد همانند نامش پر از رمز و راز یا نماد و نشانه‌ای از افسانه‌های...

تبليغ
معبد بهشت پکن - در جنوب شهر ممنوعه مجموعه بهشت که شامل پارک و معبد بهشت یا معبد آسمان قراردارد. این معبد متعلق به آئین تائو و یکی از مقدس‌ترین معابد چین و شهر پکن می‌باشد. در گذشته و در سالیان متمادی این معبد شاهد برپایی مراسم باشکوهی برای آسمان، برکت و فروانی محصولات بوده است.
نماد و نشانه‌های این معبد باشکوه
نمادگرایی یکی از ویژگی‌های معماری کهن چین می‌باشد که در سراسر این بنا دیده می‌شود. در واقع این معبد همانند نامش پر از رمز و راز یا نماد و نشانه‌ای از افسانه‌های چین باستان است.
عدد ۹: یکی از این نشانه ها، وجود ۹ سر اژد‌ها است که در ساختار این بنا دیده می‌شود. عدد ۹ در فرهنگ چین باستان جایگاه ویژه‌ای دارد و نماد ارتفاع و آسمان است. این عدد در جای جای این معبد دیده می‌شود.
دایره‌های متحدالمرکز: هر یک از سه دایره متحدالمرکز این معبد نماد یک چیز است. یکی از آن‌ها نماد چهار فصل است دومی نماد ۱۲ ماه سال و ۲۴ ستون سومین دایره به دوره‌های برداشت محصول اشاره دارد.

نمای بیرونی معبد از سه دایره متحد‌المرکز تشکیل شده که هر کدام مربوط به یک تالار است: تالار دعای برداشت محصول، گنبد آسمان پادشاهی و محرابی مدور در فضای بیرونی
درخت سرو: درخت سرو نماد وحدت میان آسمان و زمین است. ۴۰۰۰درخت سرو معبد بهشت را دربر گرفته اند.
مساحت معبد بهشت یا معبد آسمان در حدود ۳ هکتارمی باشد. این مجموعه ۴ برابر شهر ممنوعه و از بزرگ‌ترین معابد چین بوده که در دوران امپراطوری مینگ و چینگ ساخته شد و در سال ۱۹۹۸ به طور رسمی در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسید.

این بنای باشکوه روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار گردشگر پذیرا می‌باشد.

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ