تلگرام

کشف شواهدی جدید از معماری در قلعه سانسیز زنجان


معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان زنجان گفت: کاوش در قلعه سانسیز به کشف شواهدی از معماری به‌صورت بقایایی از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه‌ سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای با ملاط گچ و آهک منجر شد که یک برج مدور سنگی نیز در گوشه جنوب‌ شرقی آن قرار گرفته است.

تبليغ

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان زنجان، مهرداد عسگریان افزود: قلعه سانسیز، در شهرستان طارم و در شمال روستای سانسیز و حاشیه جنوبی رودخانه قزل‌اوزن واقع شده است.

وی تصریح کرد: این محوطه شامل بقایای قلعه‌ای بزرگ بر فراز یک بلندی طبیعی مرتفع در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن و چندین تپه کم‌ارتفاع‌تر در بخش جنوبی آن است.

این مسئول اظهار کرد: مطابق با بررسی‌های انجام شده، قلعه سانسیز یکی از بزرگ‌ترین آثار بر جای مانده متعلق به سده‌های اولیه و میانی اسلامی بوده و تپه‌های جنوبی گورستان‌هایی از عصر آهن هستند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: متاسفانه طی چند دهه اخیر بخش زیادی از تپه‌های جنوبی و قسمت‌هایی از قلعه سانسیز در جریان کاوش‌های غیرمجاز تخریب و از بین رفته است.

وی تصریح کرد: آنچه از قلعه سانسیز بر جای مانده، بقایای معماری سنگی و آجری است که در یک بخش بزرگ در راس تپه و حاشیه دامنه‌های آن به چشم می‌خورد.

عسگریان گفت: با توجه به ساختار قلعه‌ها و استحکامات تدافعی قلعه سانسیز در بررسی‌های اولیه معلوم شد این قلعه دارای چهار برج در چهار گوشه خود بوده است.

وی افزود: پروژه کاوش قلعه با ایجاد یک ترانشه به ابعاد 8×13 متر در بخش جنوب‌شرقی قلعه به منظور نمایان ساختن آثار و شواهد معماری در این بخش آغاز شد.

این مسئول عنوان کرد:«در جریان کاوش روزهای اخیر قلعه سانسیز شواهدی از معماری به صورت بقایایی از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه‌سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای با ملاط گچ و آهک نمایان شد که یک برج مدور سنگی در گوشه جنوب‌شرقی آن قرار گرفته است.

به گفته عسگریان، کف این فضا با استفاده از گچ، اندود شده و نیمه غربی آن داری کف آجر فرش است و روی دیوارها نیز اندود گچی دیده می‌شود.

وی افزود: در قسمت شمال‌غربی ترانشه در یک فضای مجزا شواهدی از تعدادی خمره‌های شکسته وجود دارد که در لابه‌لای آن‌ها شواهدی از هسته میوه‌ها و دانه‌های خوراکی مخصوصا گردو دیده می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به در حال انجام بودن کاوش، ارائه هر نظر قطعی در خصوص تاریخ‌گذاری قلعه به پایان کاوش و تکمیل مطالعات موکول می‌شود ولی بر اساس شواهد سفالی و مطالعات اولیه می‌توان استقرار موجود در قلعه سانسیز را مربوط به قرون اولیه تا میانی اسلام در نظر گرفت.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه پروژه کاوش قلعه سانسیز طارم با مجوز پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان زنجان در حال انجام است، خاطرنشان کرد: قلعه سانسیز در سال 1356 به شماره 1510 با قدمت ساسانی - اسلامی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیامتبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ