تلگرام

صدور مجوز تولید بمب‌های پیشرفته آمریکا در عربستان/ چرا تصمیم ترامپ خطرناک است؟


خبرگزاری آریا- کاخ سفید ساخت قطعات بمب‌های پیشرفته در داخل عربستان را صادر کرد.

تبليغ
خبرگزاری آریا- کاخ سفید ساخت قطعات بمب‌های پیشرفته در داخل عربستان را صادر کرد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از روزنامه تلگراف، به‌رغم مخالفت کنگره، دولت دونالد ترامپ در ماه گذشته با اعلام وضعیت اضطراری روند فروش تسلیحات نظامی به عربستان و امارات را تسریع بخشید. صدور مجوز شرایط اضطراری اجازه می‌دهد تا شرکت دفاعی رایتون (Raytheon) آمریکا با عربستان سعودی برای ساخت 120 هزار قطعه بمب‌های پیشرفته در داخل کشور با پشتیبانی از جنگنده‌ای اف 15، موشک‌های ضدتانک و سایر تجهیزات همکاری کند.
به نوشته روزنامه تلگراف، جزئیات این توافق تنها توسط دولت آمریکا به کنگره ارائه‌شده است و بعد از ارائه باعث برانگیخته شدن نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا شد.
سازمان‌های حقوق بشری بر این باورند که ساخت این قطعات در داخل عربستان باعث می‌شود تا ریاض به بمب‌های پیشرفته دسترسی پیدا کند و از آنان برای سرکوب مردم یمن استفاده کند.
به نوشته روزنامه تلگراف، مجوز شرایط اضطراری به شرکت رایتون آمریکا این اجازه را می‌دهد تا بتواند بخشی از قطعات خود را در داخل عربستان مونتاژ کند.
اعضای مجلس سنای آمریکا در هفته گذشته اعلام کردند، آمریکا آماده فروش سلاح به ارزش هشت میلیارد دلار به عربستان، امارات و اردن است.
سناتور «باب منندز»، سناتور دموکرات برجسته مجلس سنا اظهار کرد، دولت ترامپ رسماً به کنگره اطلاع داده به عربستان و امارات سلاح خواهد فروخت بدون اینکه قراردادهای فروش سلاح با این دو کشور را به کنگره ارائه کند، درحالی‌که بر اساس قانون باید فروش سلاح به عربستان و امارات مورد بررسی کنگره قرار گیرد.

مخالفت نمایندگان کنگره آمریکا با تصمیم ترامپ
دولت ترامپ با اعلام «وضعیت اضطراری» و با مطرح کردن ادعای تنش با ایران، کنگره را در جریان 22 معامله فروش سلاح به عربستان، امارات و اردن قرار داده است.
به گزارش رویترز گزارش‌ها حکایت از آن دارد که شماری از اعضای کنگره آمریکا از جمله نمایندگانی از حزب جمهوریخواه در حال تهیه طرح‌هایی برای مقابله با تصمیم دولت دونالد ترامپ برای فروش 8 میلیارد دلار تسلیحات به این کشورها هستند.
دستیاران نمایندگان کنگره به رویترز گفته‌اند اولین طرح طی روزهای آینده به رأی گذاشته می‌شود.
به نوشته رویترز، تصمیم دولت دونالد ترامپ برای انجام این معاملات تسلیحاتی خشم شماری از نمایندگان کنگره از جمله دموکرات‌ها و جمهوریخواهان را درپی داشت. آنها نگران هستند که دونالد ترامپ در آینده هم با دور زدن کنگره به هر کشوری که خواست سلاح بفروشد.
مشاوران و دستیاران نمایندگان کنگره می‌گویند، در مجلس نمایندگان که در آن دموکرات‌ها اکثریت دارند، قانونگذاران در حال تهیه طرحی هستند که دولت ترامپ را موظف می‌کند اجرای این 22 معامله تسلیحاتی با عربستان، امارات و اردن را متوقف کرده و خواست خود را دوباره از مسیر عادی برای تصویب به کنگره بفرستد.
طبق این گزارش، احتمالا نمایندگان مجلس آمریکا به دنبال اصلاحاتی در «قانون کنترل صادرات تسلیحات» مصوبه سال 1976 هستند تا از فروش تسلیحات نظامی با توسل به اعلام وضعیت اضطراری جلوگیری کنند.
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند هرگونه طرحی در این زمینه از حمایت نمایندگان از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برخوردار است.
ماه‌هاست که کنگره به دلیل نقض حقوق بشر در عربستان و تلفات انسانی در جنگ یمن مانع فروش سلاح و تسلیحات به عربستان و امارات شده است.
طبق قانون، در شرایط عادی به نمایندگان کنگره فرصت داده می‌شود که فروش تسلیحات نظامی را بررسی کرده و تایید کنند، اما اگر رئیس‌جمهور از اختیارات خود برای توسل به وضعیت اضطراری استفاده کند، می‌تواند قانون کنترل فروش تسلیحات و لزوم تایید معامله توسط کنگره را نادیده بگیرد.

انتقاد ایلهان عمر از اقدام ترامپ
ایلهان عمر عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به موافقت ترامپ با ساخت قطعات بمب های پیشرفته امریکا در عربستان سعودی در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت واقعا انزجارآور است عربستان سابقه مستمر نقض حقوق بشر دارد ، ثبات جنبش های دموکراتیک در خاورمیانه را برهم می زند و بحران بشردوستانه را دریمن بوجود آورده است. آخرین کاری که ما باید انجام دهیم فروختن سلاح به آنهاست.

سعودی ها بدنبال ساخت سلاح های کشتار جمعی هستند
منابع خبری آمریکا می‌گویند که واشنگتن به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می دهد عربستان سعودی توسعه برنامه موشک های بالستیک خود را به طرز قابل توجهی سرعت داده است.
منابع آگاه به سی.ان.ان گفتند، هر چند دستگاه های اطلاعاتی آمریکا ارزیابی قطعی در مورد هدف نهایی عربستان از توسعه برنامه موشک های بالستیک نداشته اند اما این اقدام می تواند گام دیگر عربستان در راستای تلاش های احتمالی آن برای حمل کلاهک های هسته ای باشد؛ البته اگر روزی به آن دست یابد.
تارنمای خبری سی ان ان در تحلیلی به قلم "نیک پتن والش" (Nick Paton Walsh) افزود: شاید کاخ سفید خود را گرفتار این ادعا که ایران بدنبال تسلیحات هسته‌ای است، کرده اما با این عمل موجب تسریع مسابقه تسلیحاتی در منطقه شده، مسابقه‌ای که در آن خانواده حاضر در کاخ سفید و خانواده حاضر در کاخ سعودی با یکدیگر در ارتباط هستند.
هیاهویی که رئیس جمهوری ترامپ درمورد وضعیت منطقه به راه انداخته موجب شده تا قرارداد نظامی با عربستان سعودی به ارزش 110 میلیارد دلار افزایش یابد، این درحالیست که ارزش تأیید شده قرارداد تسلیحاتی با ریاض تا ماه اکتبر گذشته 14 میلیارد دلار بود.
تحلیلگر اسی ان ان ادامه داد: جدای از آن، دولت ترامپ ماه گذشته با دور زدن کنگره و اعلام وضعیت فوق العاده با ادعای تشدید تهدید ایران، تلاش کرد تا تسلیحات نظامی به ارزش هشت میلیارد دلار دیگر به عربستان، امارات و اردن بفروشد.
پتن والش نوشت: اما عربستان تلاش می‌کند تا با توجه به آشفتگی وضعیت، هر آنچه می‌خواهد در این زمینه خریداری کند و فقط به اقدام خرید تسلیحات و آن هم تسلیحات متعارف از آمریکا نمی‌پردازد، حتی از رقبای واشنگتن نیز خواستار خرید تسلیحات نظامی آن هم از نوع غیرمتعارف و کشتارجمعی شده است.

چرا تصمیم ترامپ خطرناک است؟
روزنامه نیویورک تایمز نوشت: وقتی دولت ترامپ ماه گذشته وضع فوق العاده اعلام کرد و اجازه فروش تسلیحات آمریکایی بیشتر به عربستان سعودی را داد، فقط خشم اعضای کنگره را که به دلایل بشردوستانه با فروش این تسلیحات مخالفت کرده بودند، موجب نشد.
دولت ترامپ همچنین این نگرانی را به وجود آورد که سعودی‌ها بتوانند به فناوری دست یابند که به آن‌ها اجازه خواهد داد نسخه‌های ویژه خودشان را از بمب‌های هدایت شونده دقیق آمریکایی تولید کنند. سعودی‌ها از این تسلیحات آمریکایی پیشتر در حملات به غیرنظامیان در جنگ یمن استفاده کرده اند.
این مجوز اضطراری به شرکت ریتون، از شرکت‌های بزرگ تولید کننده جنگ افزار در آمریکا، اجازه می‌دهد با سعودی‌ها برای تولید قطعات بمب‌های پیشرفته در عربستان سعودی مشارکت کند. این ماده، که قبلا اعلام نشده بود، بخشی از یک بسته بزرگ اطلاعات است که دولت آمریکا این هفته در اختیار کنگره قرار داد.
این اقدام مجوز فراگیری به شرکت ریتون و سعودی‌ها می‌دهد تا مونتاژ سامانه‌های کنترل، قطعات الکترونیکی هدایت و تخته مدار را که برای بمب‌های هوشمند "پیو وی" (Paveway) این شرکت اساسی اند، شروع کنند. آمریکا به دلایل امنیت ملی از این فناوری به شدت محافظت کرده است.
در گزارش‌های متعدد گروه‌های مدافع حقوق بشر در چهار سال گذشته به تسلیحاتی اشاره شده است که از آن‌ها در حملات هوایی به غیرنظامیان استفاده شده است. یکی از این حملات، به یک مراسم سوگواری در صنعا در اکتبر 2016, موجب شد دولت باراک اوباما، سلف ترامپ، فروش بمب به ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها در جنگ یمن را به حال تعلیق درآورد.
ترتیب جدید بخشی از یک بسته تسلیحاتی بزرگتر است که کنگره قبلا آن را مسدود کرده بود و شامل 120 هزار بمب هدایت شونده است که ریتون آماده است به ائتلاف تحت فرماندهی سعودی‌ها برساند. این مهمات افزون بر ده‌ها هزار بمب خواهد بود که عربستان سعودی و امارات عربی متحده پیشتر در زرادخانه‌های خود انبار کرده اند، و برخی در کنگره از این نگرانند که مهمات جدید به این دو کشور اجازه دهد به جنگ در یمن همچنان ادامه دهند. این اقدام همچنین شامل پشتیبانی از هواپیما‌های جنگی اف-15, خمپاره ها، موشک‌های ضدتانک و تفنگ‌های کالیبر 0.50 سعودی‌ها می‌شود.
تام مالینووسکی، از دموکرات‌های نیوجرسی و عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، گفت: "سعودی‌ها و اماراتی‌ها چنان با دولت ترامپ در هم تنیده اند که من فکر نمی‌کنم رئیس جمهور بتواند میان منافع ملی آمریکا و منافع آن‌ها تمایز بگذارد. دولت آمریکا هیچ شواهدی به ما ارائه نکرده است که نشان دهد عربستان سعودی و امارات عربی متحده با تهدیدی اساسا جدید یا بزرگ از جانب ایران مواجه اند که توجیه کننده اعلام وضع اضطراری باشد. "
مالینووسکی، از مقامات ارشد مدافع حقوق بشر در دوره اوباما، گفت: از این بمب‌ها قرار است در یمن استفاده شود، نه آن طور که برخی مقامات دولت ترامپ گفته اند برای دفاع از کشور سعودی‌ها یا اماراتی‌ها در برابر ایران.
کاخ سفید به درخواست نیویورک تایمز برای اظهار نظر در این باره پاسخی نداد.
یک سخنگوی شرکت ریتون گفت: هیچ چیز غیرعادی درباره این برنامه تولید بمب وجود ندارد.
ویلیام دی هارتونگ، مدیر پروژه تسلیحات و امنیت در اندیشکده مرکز سیاست بین الملل گفت:"اگر عربستان سعودی در نتیجه این قرارداد بتواند به قابلیت بومی تولید بمب دست یابد، این مسئله اهرم نفوذ آمریکا را برای بازداشتن سعودی‌ها از حملات کورکورانه از نوع حملات ارتکابی ریاض در یمن، تضعیف خواهد کرد. "
به گفته یک منبع در کنگره، در سند مجوزی که پمپئو امضا کرده است هیچ جدول زمانی برای شروع عملیات مشترک ارائه نشده است و نمایندگان شرکت ریتون گفته اند درباره جزئیات هنوز با دولت سعودی سرگرم مذاکره اند.
این ترتیب جدا از اینکه به طور بالقوه بمب‌های بیشتری را برای سعودی‌ها برای استفاده در یمن فراهم می‌کند، موجب نگرانی‌های امنیتی در میان قانونگذارانی شده است که می‌کوشیدند به این اطمینان خاطر برسند که سعودی‌ها می‌توانند مانع از آن شوند که فناوری آمریکایی به دست افراد نااهل بیفتد.
هم جمهوریخواهان و هم دموکرات‌ها یادآور شدند که در این قرارداد ایجاد مشاغل تولیدی در عربستان سعودی که امکان ایجاد آن‌ها در آمریکا نیز وجود داشت، پیش بینی شده است. آن‌ها ابراز نگرانی کردند که سعودی‌ها ممکن است سرانجام این فناوی را کپی برداری کنند از آن برای تولید تسلیحات خودشان استفاده کنند، که در آن صورت این اختیار را خواهند داشت که از آن‌ها در یمن استفاده کنند یا اینکه به هر که می‌خواهند بفروشند.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ