تلگرام

عقاب ایران، بزرگترین عقاب آسیا شد! (+عکس)


عقابکوه، اثر طبیعی با شکوه شهر تفت که گردشگران بسیاری را به این منطقه سوق می دهد.

تبليغ
پول‌نیوز - در مسیر یزد به شیراز شما با پدیده‌ای روبه‌رو خواهید شد که مطمئنا نامی از آن نشنیده‌اید و یا از وجود آن در کشورمان بی اطلاع هستید. این جاذبه‌ی طبیعی کوهی است که به طرز عجیب و زیبایی، شبیه به عقاب عظیم الجثه‌ای است که در دشتی بزرگ نشسته است. قله‌ی زیبای عقاب کوه در ارتفاع حدود ۱۴۰ متری از سطح روستای اسلامیه قرار دارد. کوه عقاب از جنس آهک است و شاید به همین علت باشد که هیچگونه پوشش گیاهی بر روی خود ندارد.
جنس آهکی که در کوه عقاب وجود دارد، از توده‌های گرانیتی غرب شیرکوه است و گویی که مواد آهکی را بالا آورده و حتی در بخش‌‌های زیرین کوه، بخشی از آهک ‌ها را دگرگون کرده است. بخاطر خاص بودن آهک‌های کوه عقاب، در دوران چهارم زمین‌ شناسی با دمای پایین و شکل‌ گیری یخبندان شدید و ذوب شدن آنها، این تشکیلات به شدت فرسایش شیمیایی و مکانیکی پیدا کرده ‌است.
می‌توان گفت شکل این کوه به خاطر تفاوت جنس سنگ‌‌های پیرامون آن است، به نحوی که آن سنگ‌‌ها حتما از بین رفته‌‌اند و این کوه به شکل عقاب دیده می‌شود و به همین سبب یکی از کوه‌های کمیاب ایران است. به دلیل قرار گرفتن بر سر جاده اصلی و هوای دلپذیر آن منطقه در استان یزد، نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده و با توجه به وجود آثار متعدد در روستای اسلامیه و حومه آن، نظیر آثاری همچون موبدان فیروز که مربوط به دوره اشکانی است و برج دیدبانی معروف به چیل اسلامیه که محل استراحت بسیاری از مردم یزد در تابستان است، مسافرت مردم به آن از اوایل بهار شروع و تا اواخر تابستان ادامه دارد.منبع: لست سکند


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ