اینستاگرام

موضع عجیب مرکل در قبال ایران


صدراعظم آلمان در اظهارنظری قابل تامل ابراز خرسندی کرد که برخلاف جنگ عراق، این بار اروپا در قبال ایران موضعی متحد و مخالف با آمریکا اتخاذ کرده است.

تبليغ

خبرگزاری مهر: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مصاحبه با روزنامه زوددویچه سایتونگ از لزوم بازتعریف وضعیت اروپا در مواجهه با تغییرات جهان سخن گفت و از اتحاد کشورهای قاره سبز درباب موضوع ایران استقبال کرد.

با این حال، وی تاکید کرد که با وجود وحدت‌نظر، اروپا در مواجهه با مسئله ایران ضعیف عمل کرده است چراکه با توجه به نقش دلار به عنوان ارز پیشرو جهانی، علیرغم همه تلاشی که برای نجات برجام می‎کند؛ به دشواری از پس رویارویی با تحریم‎های آمریکا برمی‎آید.

با این حال، وی تاکید کرد که آلمان، فرانسه و انگلیس در قبال برجام رویکرد متفاوتی را نسبت به آمریکا اتخاذ کرده‌اند و افزود که علیرغم همه اختلاف نظرها، اروپا در این زمینه (حفظ برجام) با چین و روسیه، اشتراک منافع دارد.

وی در بخشی از اظهارات خود با اشاره به توافق هسته‎ای ایران تاکید کرد: اینکه اروپا برخلاف جنگ عراق، دیگر درقبال چنین مسئله مهمی دچار تفرقه نیست، به نوبه خود ارزشمند است.

گفتنی است فرانسه و آلمان مخالف همراهی با آمریکا در تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳ علیه عراق بودند حال آنکه برخی دیگر از کشورهای اروپایی نظیر انگلیس و لهستان از موضع واشنگتن دفاع کردند.

مرکل: برگزیت مهم ترین نقطه عطف اروپا در پنج سال گذشته بوده است
صدر اعظم آلمان مسئله برگزیت را مهم ترین نقطه عطف اروپا در عرض پنج سال گذشته عنوان کرده و تنها راه برای خاتمه دادن به این بحران را موافقت پارلمان انگلیس با راهکاری برای حل آن دانست.

به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان در گفتگویی با روزنامه "زوددویچه سایتونگ" درباره سیستم فعلی ­برای تعیین ریاست کمیسیون اروپایی ابراز تردید کرده و در عین حال از منفرد وبر، رئیس فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا به عنوان نامزد محافظه کاران در انتخابات پارلمانی اروپا و نامزد ریاست کمیسیون اروپایی آینده حمایت کرد.

مرکل در عین حال با موضع منفرد وبر برای پایان دادن به پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورد استریم 2 مخالفت کرده و در بخش دیگری از این مصاحبه با توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا که مد نظر وبر است هم مخالفت کرد.

وی در عین حال از وقوع تحولات در ترکیه به ویژه بعد از برگزاری انتخابات محلی اخیر ابراز نگرانی کرده و با نگاهی به مسئله بحران سوریه و داعش همچنین بر منافع مشترک دو کشور تاکید کرد.

مرکل همچنین با نگاهی به حملات سیاستمداران پوپولیست به اتحادیه اروپا گفت: حالا زمان آن فرا رسیده که ما برای دفاع از اصول و ارزش های خود مبارزه کنیم. وی همچنین با طرح اخیر صدر اعظم اتریش برای تغییر قرارداد اروپایی مخالفت کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مسئله برگزیت پرداخته و اینکه درباره آینده این کشور در اتحادیه اروپا حدس و گمان زده شود را رد کرده و گفت: برای اینکه ما به روند برگزیت پایان دهیم باید در لندن یک اکثریت پارلمانی در حمایت از یک راهکار و نه در مخالفت با آن شکل گیرد.

مرکل همچنین برگزیت را به عنوان مهم ترین نقطه عطف پنج سال گذشته در اتحادیه اروپا عنوان کرده و در بخش دیگری از این مصاحبه از تصمیمات خود درباره بحران پناهندگان و بحران یورو که انتقادهای زیادی به آن وارد شده است دفاع کرده و گفت: اگر ما در بحران یورو و بحران پناهندگان نه این گونه و یا کاملا متفاوت رفتار می کردیم به اعتقاد من امروز با عواقب بسیار بدتری از مسائلی که امروز با آن روبرو هستیم روبرو می شدیم.

مرکل به دلیل سیاست های ریاضتی سختی که در قبال کشورهای بحران زده یورو از جمله یونان و ایتالیا اتخاذ کرد از طرف منتقدان متهم به این است که این اتحادیه را به دو قسمت اروپای فقیر در جنوب و اروپای ثروتمند در شمال جدا کرده است. در زمینه بحران پناهندگان هم این انتقاد به مرکل وارد است که تصمیمات خود را بدون هماهنگی با دیگر شرکا بخصوص کشورهای شرق اروپا اتخاذ کرده است.

مرکل همچنین در برابر انتقادهایی که به وی وارد شده مبنی بر اینکه نسبت به رئیس جمهور فرانسه در عرصه سیاست اروپایی کم تر فعال است را رد کرده و این مسئله را هم رد کرد که مناسبت بین او و امانوئل ماکرون در ماه های گذشته به دلیل اختلاف نظرهای شدید بدتر شده است.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ