تلگرام

افزایش خدمات فنی و مهندسی ایران در عراق


پروژه های فنی و مهندسی از بخش هایی است که ایران و عراق در آن همکاری های مشترکی دارند و بنا به تصمیم جدید دولت عراق همه پروژه‌های نیمه تمامی فنی و مهندسی ایران می‌توانند در این کشور آغاز به کار کنند.

تبليغ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، در دیدارهای مقامات ایران و عراق توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی در دستور کار قرار گرفته است و هرچند تحریم ها و کارشکنی های آمریکا تلاش دارد تا بر این روند تاثیر بگذارد اما با وجود همه این محدودیت ها روابط تجاری ایران و عراق روی منحنی صعودی قرار دارد به طوری که پیش بینی شده است صادرات کالا به عراق در اردیبهشت‌ رشد ۲ برابری را نسبت به فروردین‌ تجربه کند. در حال حاضر هیچ محدودیت جدیدی در روابط تجاری دو کشور ایران و عراق وجود ندارد.

بنابراین گزارش یکی از بخش هایی که دو کشور در آن با یکدیگر همکاری دارند پروژه های فنی و مهندسی است که ۱۲ روز پیش دولت عراق اعلام کرد همه پروژه‌های نیمه تمامی فنی و مهندسی ایران می‌توانند در این کشور آغاز به کار کنند، همچنین دولت عراق آمادگی خود را برای پرداخت صورت حساب آن‌ها اعلام کرده است. اینها گفته های امروز (چهارشنبه 25 اردیبهشت) دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق است که در نشست اتاق مشترک ایران و عراق در اتاق بازرگانی ایران است.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از «حمید حسینی» در این نشست آورده است: «به زودی حدود ۵۰۰ پروژه فنی و مهندسی در بصره آغاز به کار خواهد کرد، بنابراین اکنون زمان حضور شرکت‌های ایران در بازار عراق است تا پیگیر این پروژه‌ها باشند. سال گذشته به طور متوسط روزانه ۲۰ میلیون دلار به عراق صادرات داشتیم که این روند تقریبا امسال هم ادامه دارد.»

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق، صادرات به عراق در فرودین ماه را ۳۸۹ میلیون دلار مطرح کرد و اظهار کرد: «تا ۲۴ اردیبهشت امسال ۵۷۶ میلیون دلار صادرات به عراق داشته ایم و تلاش می‌کنیم کمبود صادرات فروردین را در آمار این ماه جبران کنیم.»

یادآور می شود: بیش از ۸۰ شرکت فنی- مهندسی ایرانی در عراق درگیر فعالیت هستند و چهار میلیارد دلار قرارداد فنی مهندسی در عراق داشتیم که تنها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در این سال‌ها فعال بود. با تصمیم جدید عراق هزینه باقی این قرارداد‌ها پرداخت شده و خدمات فنی مهندسی ایران افزایش می یابد./

پایان پیام/50


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ