تلگرام

آمریکا بایست به حق حاکمیت نفتی و گازی لبنان احترام بگذارد


عون: ترسیم خطوط مرزهای جنوبی با فلسطین اشغالی، ثبات را در طول مرزها حفظ می‌کند، امری که در قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل به آن تصریح شده است.

تبليغ

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از بیروت؛ «میشل عون» رئیس جمهور و «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان امروز چهارشنبه در دیدارهای جداگانه ای با «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر حفظ حاکمیت لبنان، از آمریکا خواستند به حق نفتی و گازی کشورشان احترام بگذارد.

ساترفیلد امروز در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» به دیدار ژنرال عون رئیس جمهوری لبنان رفت و با وی گفت و گو کرد.
عون در این دیدار با تاکید بر حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی لبنان گفت ترسیم خطوط مرزهای جنوبی با فلسطین اشغالی، ثبات را در طول مرزها حفظ می‌کند، امری که در قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحد به آن تصریح شده است.
رئیس جمهور لبنان از آمریکا خواست تا در تحقق این هدف سهیم شود و به مرزهای زمینی و دریایی کشورش و همچنین حق کشف و استخراج نفت و گاز لبنان در منطقه اقتصادی دریای مدیترانه احترام بگذارد.

اشاره میشل عون به جانبداری واشنگتن از تل آویو در مساله ترسیم خطوط مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بود.
از زمستان سال 1396 که اشتهای سیری ناپذیر اسرائیلی ها، ساخت دیوار بلند بتونی در مرزهای جنوب لبنان و نقاط مورد اختلاف مرزی را به همراه داشت، مقام های لبنانی بارها بر ضرورت نهایی شدن ترسیم خطوط مرزی بین المللی با رژیم صهیونیستی تاکید کردند.
علاوه بر اختلاف در 13 نقطه در مرزهای زمینی، رژیم صهیونیستی چشم طمعی به بلوک شماره 9 منابع نفت و گاز لبنان در دریای مدیترانه دوخته است و آمریکایی ها نیز به دنبال طرحی بودند تا مرزهای بین لبنان و فلسطین اشغالی به گونه ای باشد که سهم صهیونیست ها از منابع نفت و گاز بیشتر شود. از این رو ساترفیلد بارها و بارها با سفر به بیروت سعی در میانجیگری با تل آویو را داشت که تاکنون پاسخ منفی دریافت کرده است.
قرار است در پایان سال جاری میلادی حفاری های لبنان در بلوک شماره 4 نفتی و گازی خود در دریای مدیترانه را وارد فاز عملیاتی کند.
هفته پیش رئیس جمهور لبنان در دیدار با «الیزابت ریچارد» سفیر آمریکا در بیروت طرحی ارائه کرد که به موجب آن می توان برای ترسیم خطوط مرزهای جنوبی کشورش با رژیم صهیونیستی به کار گرفته شود.
امروز میشل عون در دیدار با معاون وزیر امور خارجه آمریکا در این باره بیشتر گفت و گو کرد و قرار است هیات های تخصصی دو طرف در این زمینه جلسات بیشتری برگزار کنند.اما نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نیز در دیدار امروز خود با دیوید ساترفیلد، بار دیگر بر موضع قاطع لبنان در حفظ حقوق حاکمیتی و ثروت‌های نفت و گاز کشورش تاکید کرد.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به بیروت امروز همچنین با «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان و «جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان دیدار و گفت و گو کرد.
روزنامه لبنانی «الجمهوریة» امروز ضمن توصیف سفر ساترفیلد به بیروت به سفری در مربع نفت و گاز، نوشت معاون وزیر امور خارجه آمریکا به مقام های لبنانی گفت برای حفظ حقوق خود با اسرائیلی ها و لو به صورت غیرمستقیم وارد مذاکره شوند.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ