تلگرام

فرانسه حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم کرد


حملات پهپادی روز سه شنبه...

تبليغ

حملات پهپادی روز سه شنبه به تاسیسات نفتی عربستان در نزدیکی ریاض که شبه نظامیان حوثی مسئولیت آنرا برعهده گرفته اند از دیدگاه دستگاه دیپلماسی فرانسه «اقدامی غیرقابل قبول» خوانده شده است.

پاریس که از تامین کنندگان اصلی تسلیحات ریاض محسوب می شود با انتشار بیانیه ای حمله پهپادی حوثی ها به تاسیسات نفتی عربستان را به شدت محکوم کرده و آنرا مخل امنیت این کشور و نیز منطقه توصیف کرده است.

در بیانیه ای که از سوی سخنکوی وزارت امور خارجه فرانسه منتشر شد آمده است: «این حملات امنیت عربستان و ثبات منطقه را به خطر می اندازد و اقدامی غیر قابل پذیرش تلقی می شود.»

فرانسه همچنین از کلیه طرف های درگیر در مناقشه یمن خواست از هرگونه اعمال خشونت آمیز که زمینه بالاگرفتن تنش و نیز به خطر افتادن فرایند سیاسی خروج از این بحران را فراهم می کند، بپرهیزند.

عربستان سعودی، نخستین صادرکننده نفت در جهان پس از حملات پهپادی یاد شده آنرا مورد تایید قرار داد و تاکید کرد که دراین حملات دو ایستگاه پمپاژ متعلق به شرکت آرامکو هدف قرار گرفتند. به گفته ریاض این حملات سبب ایجاد آتش سوزی در یکی از ایستگاه های پمپاژ شده و خسارات جزئی به جای گذاشته است.

مقامات ریاض در عین حال تاکید کرده اند که در حملات یاد شده به کسی آسیب نرسیده و جریان عرضه نفت به مشتریان این کشور بدون اشکال و طبق روال گذشته جریان دارد.

بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی حمله با پهپاد به تاسیسات نفتی خود در نزدیکی ریاض را تایید کرد

حوثی‌ها: تاسیسات حیاتی عربستان سعودی راهدف قرار داده‌ایم

حملات پهپادی حوثی ها سبب شد تا تاسیسات مرتبط با خط لوله نفتی که شرق عربستان را به بندر ینبع در ساحل دریای سرخ منتقل می کرد، به کلی تعطیل شود. این حملات از سوی دیگر زمینه شدت گرفتن تنش در منطقه خلیج فارس پس از حملات اسرار آمیز اخیر به چهار کشتی از جمله دو نفتکش سعودی را فراهم کرده است.

عربستان سعودی، رقیب اصلی ایران در خاورمیانه از سال ۲۰۱۵ تاکنون با تشکیل ائتلافی نظامی متشکل از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و چند کشور دیگر عربی در حمایت از دولت عبد منصور ربه هادی، رئیس جمهوری یمن و در مقابله با شورشیان حوثی، مداخله نظامی در این کشور را آغاز کرد.

مداخله نظامی ائتلاف تحت هدایت عربستان که در موارد متعدد حملات هوایی به مناطق غیرنظامی یمن نیز به همراه داشته انتقاد های زیادی را در بین مجامع و سازمان های حقوق بشری برانگیخته است.

آخرین مورد از اعتراض ها به این حملات به تازگی در فرانسه و از سوی دو سازمان حقوق بشری صورت گرفت که در نهایت مانع از بارگیری سلاح توسط یک کشتی عربستانی در بندر لوهاور شد.

بیشتر بخوانید:

کشتی عربستان بدون بارگیری محموله سلاح از ساحل فرانسه دور شد

حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی امارات؛ دو نفتکش عربستان آسیب جدی دیده‌اند

یک مقام آمریکایی: ایران مظنون نخستِ حمله به نفت‌کش‌ها در امارات است

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ