ابراز امیدواری روسیه به حل بحران موجود در روابط با شورای اروپا


یک مقام وزارت خارجه روسیه تأکید کرد، مسکو علاقه‌ای به خارج شدن از شورای اروپا نداشته و امیدوار است که بحران کنونی هرچه سریع‌تر و بر اساس ضوابط این ارگان و بدون اقدامات تبعیض آمیز علیه هیئت نمایندگی روسیه، برطرف شود.

تبليغ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "آندری کلین" مدیر اداره همکاری‌های اروپایی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور امیدوار است که بحران کنونی در روابط روسیه و شورای اروپا در همین سال جاری برطرف شود. به گفته وی، مسکو علاقه‌ای به خارج شدن از این سازمان ندارد، ولی تبعیض قائل شدن برای هیئت نمایندگی روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپا باید خاتمه پیدا کند.

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «در صحبت درباره روابط روسیه و اروپا، نمی توان نسبت به بحران در حال توسعه کنونی در روابط ما با شورای اروپا سخن نگفت. مسلما اقدامات تحریک آمیزی علیه روسیه جریان داشته و تحریم‌هایی برای هیئت نمایندگی روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپا در نظر گرفته شده. متاسفانه این بحران نه تنها حل و فصل نشده، بلکه گسترده تر شده است و هم در سطح مجمع پارلمانی و هم در کل شورای اروپا، از جمله مسئله تامین بودجه این سازمان دیده می شود.»

این مقام وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه مواضع مسکو در این باره کاملا مشخص و شفاف است، افزود: «به عقیده ما، لازم است تا راه درست و قابل قبولی برای بیرون رفت از وضعیت کنونی بر اساس منشور شورای اروپا در پیش گرفته شود. روسیه علاقه‌ای به خارج شدن از شورای اروپا ندارد، ولی اقدامات تبعیض آمیز در برخورد با هیئت نمایندگی ما باید بر اساس اصول خود این ارگان کنار گذاشته شده و اصلاح شوند. و ما امیدواریم که بحران کنونی در سال جاری که هفتادمین سالگرد تاسیس شورای اروپاست از بین برود و نیروهای دارای عقل سلیم کنترل اوضاع را بدست گرفته و اجازه ندهند که همه آنچه که دهها سال بوجود آمده، از بین بروند.»

مجمع پارلمانی شورای اروپا در نشست ماه آوریل خود با اکثریت آراء، قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن برای نخستین بار از زمان بروز بحران دوجانبه، از روسیه خواسته شده تا هیئت نمایندگی خود را تشکیل داده و همچنین سهم خود از بودجه شورای اروپا را بپردازد.

"والنتینا ماتوینکو" رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز جمعه در تفسیر این سند تصویب شده، اعلام کرد که روسیه تا زمانی که راه حل منطقی و قابل قبولی برای مشکلات موجود پیدا نشود، حاضر نیست به این ساختار بازگردد و این اقدامات نصفه و نیمه، کافی نیستند.

انتهای پیام/تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ