چایکاران نسبت به بیمه فراگیر باغ های خود اقدام کنند


لاهیجان-ایرنا- مدیر خدمات بیمه بانک کشاورزی استان گیلان گفت: سال گذشته 18 هزار هکتار باغ چای 36 هزار و600 چایکار در گیلان بیمه شدند و امسال نیز چایکاران تا پایان فروردین ماه فرصت دارند که باغ های خود را بیمه کنند.

تبليغ

پیمان معمارزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا در سیاهکل اظهار داشت: آمار بیمه حوزه چای در سال گذشته 18 هزار هکتار باغ چای متعلق به 36 هزار و 600 چایکار بود و در سال جاری نیز تاکنون حدود 9 هزار و 500 هکتار از باغهای چای در گیلان تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و کشاورزان برای بیمه باغ های چای خود تا پایان فروردین وشالیکاران برای بیمه شالیزارها تا پایان اردیبهشت فرصت دارند.
وی افزود : خسارات ناشی از سرمای دیررس در بهار 97 به کشاورزان و چایکاران استان گیلان برآورد شده است و منتظر تامین اعتبار از دولت هستیم .
رییس سازمان چای کشور نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت:خسارت بهاره سال گذشته از طریق صندوق بیمه فراگیر جبران خواهد شد و سال گذشته تمام باغهای چای استان بیمه فراگیر بودند که حدود هر هکتار 900 هزارتومان برآورد خسارت شده و منتظر تامین اعتبار هستیم تا به چایکاران پرداخت شود.
حبیب جهانساز افزود: به علت برف و سرما دیررس بهاره در سال زراعی 97 حدود 20 درصد کاهش تولید در باغ های چای داشته ایم .
وی با اشاره به اینکه در سال 97 برای بهزراعی باغهای چای استان، افزون بر 18 میلیارد تومان پرداخت شده است اظهار داشت: برای بهزراعی باغات شهرستان سیاهکل نیز افزون بر یک میلیارد تومان به چایکاران برداخت شد.
رئیس سازمان چای کشور به قیمت برگ سبز چای تحویلی و سهم خرید برگ سبز در سال جاری اشاره و تصریح کرد: سهم کارخانه های چایسازی از خرید چای 54 درصد و سهم دولت حدود 46 درصد می باشد.
وی یادآورشد: تا اکنون در شهرستان سیاهکل حدود 276 تن کود شیمایی برای باغهای چای توزیع شده است.
حدود 90 درصد باغ های چای در گیلان قرار دارند.
شهرستان سیاهکل حدود 1600 هکتار باغ چای دارد.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
6029 /6030
گفتی است شهرستان سیاهکل حدود 1600 هکتار باغ چای داراست.
خبرنگار لیدا حاجی پور
کدخبری 7297

Sent from Yahoo Mail on Androidتبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ