نوروز مهربانی و همدلی/مفتاح:رسانه‌ها علاوه بر همدل کردن مردم، مسئولان را هم خطاب قرار دهند


محمدصالح مفتاح مدیر مسئول پایگاه خبری فردا در این باره رسانه می‌گوید: مسئله اصلی این است که ضرورت وجود چنین کمپین هایی، چون «نوروز مهربانی و همدلی» کاملا روشن است همه می‌دانیم با توجه به شرایط فعلی کشور و هزینه‌های زندگی، باعث شده تعداد زیادی از مردم که تا به الان زندگی معمولی داشتند به سرعت به زیر خط فقر بروند، از طرفی دیگر کسانی که از نظر مالی...

تبليغ

شفقنا: طی فراخوانی آحاد مردم، مسئولین، سیاستمداران و رسانه‌ها را دعوت کرده تا در کمپینی به نام «نوروز مهربانی و همدلی» شرکت کنند. در شرایطی که بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، هدف از این کمپین، حمایت معنوی و مادی از اقشار ضعیف و کم در آمد جامعه است. در همین راستا این کمپین، پیشنهادهایی، چون بهره‌گیری از شبکه‌های مجازی برای راه‌اندازی و توسعه جنبش‌های خیرخواهانه و پرهیز از تجملات و هزینه‌های اضافی و تشویق مدیران به احقاق حقوق کارگران و حداقل حمایت‌های معنوی از ایشان و همچنین دعوت نهاد‌های مدنی به برپاسازی گسترده چادر‌ها و دیوار‌های مهربانی را مطرح ساخته است.. حال می‌خواهیم نظرات اهالی رسانه را برای پیشبرد بهتر این کمپین و راهکار آنان را برای ایجاد فضای مناسب در حمایت از اقشار ضعیف جامعه را دنبال کنیم.


محمدصالح مفتاح مدیر مسئول پایگاه خبری فردا در این باره رسانه می‌گوید: مسئله اصلی این است که ضرورت وجود چنین کمپین هایی، چون «نوروز مهربانی و همدلی» کاملا روشن است همه می‌دانیم با توجه به شرایط فعلی کشور و هزینه‌های زندگی، باعث شده تعداد زیادی از مردم که تا به الان زندگی معمولی داشتند به سرعت به زیر خط فقر بروند، از طرفی دیگر کسانی که از نظر مالی در مضیقه بودند، تحت فشار بیشتری قرار گرفتند.


او ادامه می‌دهد: به نظرم بخشی از پیشنهاد‌هایی که «شفقنا» در این کمپین ارائه کرده باید هر مسلمانی آن‌ها را انجام دهد چرا که دین ما توصیه می‌کند از اموال خود انفاق، زکات و خمس بدهیم تا محرومیت‌ها از جامعه کم شود. اما وظیفه رسانه‌ها این است که چنین روحیاتی را در جامعه ترویج دهند، بالاخره انفاق مسئله‌ای است که در اسلام به آن توصیه‌های زیادی شده است و هر کس به هر میزانی از اموال خود را می‌تواند به دست نیازمندان برساند غیر از صدقه و انفاق موارد دیگری هم در اسلام به آن اشاره شده، کما اینکه در قرآن هم آمده که «وَفی أَموالِهِم حَقٌّ لِلسّائِلِ وَالمَحرومِ» و این غیر از خمس و زکاتی است که درباره اش علما سخن‌های زیادی گفته اند.


مفتاح با اشاره به وظیفه رسانه‌ها برای ترویج کمپین هایی، چون «نوروز و مهربانی» توضیح می‌دهد: رسانه‌ها علاوه بر همدل کردن مردم، می‌توانند مسئولان و دولتمردان را در این شرایط مخاطب خود قرار دهند ما نباید فقط مردم را برای کمک و یاری رساندن خطاب قرار دهیم، این کفایت نمی‌کند. وقتی امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم حتما باید مسئولین بیش از قبل کار کنند و رسانه می‌تواند این مورد را بیش از سایر اقشار جامعه پررنگ و آن را پیگیری کند و رسانه باید به سمت پیگیری حق محرومان و و حق مردمانی که تحت فشار اقتصادی هستند، برود.


این مدیر مسئول بیان می‌کند: مثلا وقتی امروزه قیمت مسکن از طریق دلالی رو به افزایش است، مالیات وضع کردن بر دلالی حتما یکی از ابزار‌هایی است که می‌تواند به گردش مالی درست در کشور کمک کند یا کسانیکه از طریق قرار دادن پول‌ها در بانک‌ها، خلق پولی را که در کشور صورت می‌گیرد به دست می‌آورند و در مقابل این سود بانکی، مالیات هم پرداخت نمی‌کنند، خب این اتفاق عجیبی است. اما اگر این چارچوب‌ها اصلاح شود، می‌تواند در برون رفت از مسائل امروز، راهگشا باشد. البته که در اینجا نیازمند این هستیم که ابزار قانون به صورت جدی به کار گرفته شود و دولتمردان در همه قوا باید این مسائل را پیگیری کنند و رسانه باید فعالیت خود را در این بخش هم برجسته کند.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ