فرصت ها و تهدیدهای اجتماعی نوپدید


دکتر منصوره نیکوگفتار، عضو هیات مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی و دبیر پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی در خصوص آسیبهای اجتماعی نوپدید، راه های پیشگیری و مقابله با این آسیبها و پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی مصاحبه ای با خبرنگار سایک نیوز داشته اند. وی در تعریف آسیبهای اجتماعی نوپدید گفتند: آسیبهای اجتماعی عبارت است از هر نوع رفتاری که با...

تبليغ

دکتر منصوره نیکوگفتار، عضو هیات مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی و دبیر پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی در خصوص آسیبهای اجتماعی نوپدید، راه های پیشگیری و مقابله با این آسیبها و پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی مصاحبه ای با خبرنگار سایک نیوز داشته اند.

وی در تعریف آسیبهای اجتماعی نوپدید گفتند: آسیبهای اجتماعی عبارت است از هر نوع رفتاری که با هنجارها و ارزشهای اجتماعی مغایرت داشته باشد و کارکرد فرد، خانواده یا جامعه را مختل کند در حال حاضر اعتیاد، طلاق، خشونت های خانگی، انحرافات جنسی، فرار از منزل، اقدام به خودکشی، زنان خیابانی و کودکان کار بیشترین آسیب های اجتماعی کشور را تشکیل می دهند.

از سوی دیگر، با گسترش روز افزون علم و تکنولوژی و در گذر از جامعه سنتی به مدرن علاوه بر حفظ و استمرار بسیاری از آسیب های اجتماعی موجود، با آسیبهای اجتماعی جدیدی روبرو می شویم که به دلیل نداشتن پیشینه در جوامع انسانی، آسیب های اجتماعی نوپدید نامیده می شوند مانند اعتیاد به بازیهای رایانه ای، کلاهبرداری های اینترنتی، روسپیگری و هرزه نگاری اینترنتی، سرقت، اخاذی و افشای اطلاعات کاربران در فضای مجازی، روابط فرازناشویی و ازدواجهای ناموفق از طریق شبکه های اجتماعی و نظایر آن.

دکتر منصوره نیکوگفتار، در مورد فرصت های اجتماعی نوپدید که یکی از موضوعات محوری کنگره است اظهار کردند:فرصت هایی که از ناحیه رشد و گسترش فناوری های ارتباطی و تکنولوژیکی حاصل می شود بی نظیر است از قبیل دسترسی آزاد به اطلاعات و عدالت رسانه ای، توسعه تعاملات و تبادل نظر در کمترین زمان ممکن، امکان گفتگوی جدی و برقراری مفاهمه بین سلایق همسو و گاه ناهمسو در شبکه های اجتماعی مجازی، بی معنا شدن فاصله های جغرافیایی، کاهش هزینه های اقتصادی- اجتماعی و ایجاد زمینه های شغلی فراوان،‌ خلاقانه و سودآور نظیر استارت آپها. از عمر استارت آپها مدت زیادی نمی گذرد ولی کاربردی و به صرفه بودن آنها باعث شده که شهرت و محبوبیت بسیاری پیدا کنند مثل اسنپ، تبسی، زود فود و …

اگرچه در عبور از سنت به مدرنیسم و شتاب گرفتن تکنولوژی با آسیبهای اجتماعی نوینی روبرو هستیم اما اگر به موازات آن نتوانیم ظرفیت ها و فرصت های جدید اجتماعی را شناسایی و تبیین کنیم قافیه را باخته ایم و میدان فرصت ها را به حریف، یعنی هر جریان داخلی و خارجی که در پی تنزل و تضعیف سرمایه های اجتماعی ماست واگذار کرده ایم و یکی از نقاط عطف پنجمین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی، اتخاذ نگاهی واقع بینانه و منصفانه در توجه همزمان به فرصتها و آسیبهای اجتماعی نوپدید است.

فرصتها و تهدیدهای اجتماعی امروزه به شکلهای جدیدی در جوامع بشری ظاهر می شوند که نوع مواجهه با آنها، نیازمند روشها و راهکارهای جدیدی است.

بر این اساس، انجمن روانشناسی اجتماعی ایران با حمایت جمعی از دانشگاهیان و سازمانهای مرتبط پنجمین کنگره ملی خود را به موضوع فرصتها و تهدیدهای اجتماعی نوپدید اختصاص داده است که در تاریخ اول اسفند ماه سال جاری در محل دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار می شود. از همه علاقه مندان به مسائل اجتماعی دعوت می شود در این رویداد مهم علمی شرکت کنند.

زمان: اول اسفند ماه 1397، ساعت 7:30 صبح.

محل برگزاری: دانشگاه علامه طباطبایی، سالن همایش های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ