انقلاب جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان بود/ مردم مهم‌ترین رکن انقلاب اسلامی ایران هستند


اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در بیانیه‌ای به‌مناسبت 22 بهمن نوشت: بدون شک مردم مهم‌ترین رکن انقلاب اسلامی ایران هستند و اگر تحریم‌های ظالمانه نیز بر آن‌ها تحمیل شود، باز در مسیر خود خواهند ایستاد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، بیانیه‌ای به‌مناسبت ۲۲ بهمن صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است؛

امروز انقلاب عظیم ملت ایران، چهلمین بهار شکوفایی خویش را در کنار هشتاد میلیون نفر جشن می‌گیرد. انقلابی که مصداق آیه شریفه «انّ الله لا یُغیِّرُ ما بقوم حتّی یغیّرو ما بانفسهم» و جلوه درخشان تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان بود. اینک همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های دانشجویی با عمری قریب به پنجاه و سه سال، بار دیگر با آرمان‌های انقلاب شکوهمند مردم تجدید بیعت می‌کنند و ضمن تأکید بر آسیب‌شناسی رویکرد‌ها و و رفع نواقص و تجدیدنظر در سیاست‌های چهل سال گذشته در قیاس با آرمان‌های نخستین انقلاب و عدم تکرار اشتباهات احتمالی؛ بیان چند نکته را مهم می‌شمارند.

عدالت اجتماعی از مهم‌ترین دستاورد‌های انقلاب

عدالت اجتماعی یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی ایران است. هدف از عدالت اجتماعی برداشتن فاصله‌های میان مردم است که البته در این زمینه کم‌کاری و عقب ماندگی داریم. از این رو ما دانشجویان اتحادیه انجمن‌های اسلامی در اروپا از نمایندگان مجلس درخواست داریم تا این دغدغه را با دو فوریت دنبال کنند و مقامات قوه مجریه با جدیت پیگیری نمایند و دستگاه قضا با متخلفین در هر جایگاه و مقامی بدون ملاحظه برخورد کند تا عدالت اجتماعی که برازنده یک جامعه اسلامی است، در آسمان ایران بدرخشد.

بدون شک مردم مهم‌ترین رکن انقلاب اسلامی ایران هستند و همواره ملت ایران نشان داده است که حتی اگر تحریم‌های ظالمانه نیز بر آن‌ها تحمیل شود، باز در مسیر خود خواهند ایستاد؛ اما باید سیاستگذاران اقتصادی به وضعیت معیشتی مردم توجه ویژه‌ای داشته باشند و شایسته نیست که قیمت برخی کالا‌های اساسی به یکباره در مسیر فلک قد بکشند و قشر ضعیف و متوسط جامعه را زیر فشار گرانی درنوردند. بدیهی است که دستگاه‌های ذی‌ربط مسئول آرامش اقتصادی و معیشتی جامعه هستند و عملکرد ضعیف آن‌ها سبب می‌شود که ابزاری برای بدخواهان پدید آید تا مردم را نسبت به انقلاب اسلامی ایران بدبین سازند.

مبارزه با اشرافی‌گری از مهمترین دغدغه‌های انقلاب

یکی از مهمترین دغدغه‌های انقلاب، مبارزه با اشرافی‌گری بود؛ اما متأسفانه در سال‌های اخیر این رذیلت اخلاقی میان برخی مدیران به یک امتیاز تبدیل شده است و این درحالی است که هنگامی که چنین روحیه‌ای در جامعه ما پدید می‌آید، بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی کشور اصلا حل نخواهند شد.

میان سال‌های گذشته اگرچه بر جوانگرایی تأکید شده است، اما عموماً مجال به آقازاده‌ها و دامادزاده‌های جوان می‌رسد. باید توجه داشت که روحیه امروز جوانان، همان روحیه جوانان ایام انقلاب و جنگ است؛ با این تفاوت که آن وقت در وسط کوره انقلاب بودند و امروز آن شرایط نیست، اما در عین حال آن روحیه وجود دارد. ایران امروز سرشار است از جوانان گم نامی که اگرچه آقازاده و دامادزاده مسئولین نیستند، اما اگر در دهه شصت دوران جوانی خود را می‌گذراندند، حتماً در مسیر باکری‌ها و همت‌ها قرار داشتند. اینک جای دارد که پدیده ژن خوب‌زدایی شکل گیرد و در مسیر جوان‌گرایی بر اساس تخصص گام برداشته شود تا همان‌طور که رهبری در نامه خود در ماه گذشته به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا نوشتند، جوانان متخصص پس از پایان تحصیل به ایران اسلامی بازگردند و کشور را از بیگانگان هرچه بیشتر بی‌نیاز کنند.

وحدت و گفتگوی ملی رمز پیروزی ملت در روزگار سخت و ایام توطئه دشمنان داخلی و خارجی بوده است. طیف‌ها و جریان‌های سیاسی همواره یکدیگر را مورد نقد قرار می‌دهند که بدون شک این موضوع الفبای یک جامعه پویاست، اما لازمه تحقق وحدت این است که جریان‌های سیاسی در پاسخ انتقاد‌ها از زدن برچسب به یکدیگر بپرهیزند و پاسخ خود را با آرامش بیان کنند و قضاوت را به ملت بسپارند. ازین رو رسانه‌های ملی همچون صداوسیما باید ایجاد کننده فضای گفتگو در جامعه باشند و نباید تریبون و تبلیغ کننده یک سلیقه خاص از جامعه باشند.

تحولات منطقه نمی‌تواند از چشم هیچ انسان آزاده‌ای پوشیده بماند

تحولات منطقه مخصوصاً سوریه، یمن، عراق و فلسطین نمی‌تواند از چشم هیچ انسان آزاده‌ای پوشیده بماند، مبارزه اصلی با افراط گرایی مذهبی در منطقه کماکان ادامه داشته و هشدار می‌دهیم تنها راه مهار آن افزایش کار تبلیغی در راستای شناسایی الگو‌های مسلمانی صلح‌جو و کثرت‌گرا بوده و خواهد بود. از این رو انجمن‌های اسلامی، تبلیغ اسلام مکتبی و به روز و به دور از افراط و کژاندیشی را وظیفه ذاتی و اصلی خود برشمرده و در سال جاری بر برنامه‌ریزی و اجرای آنان با توجه به نیاز‌های جامعه رو به فزونی ایرانیانِ دانشجو در غرب تأکید خواهد کرد. در همین راستا بر مبارزه با جوّ سهمگین اسلام هراسی به ویژه در اروپا اهتمام خواهد ورزید.

در پایان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن دعوت از تمامی اقشار جامعه علی‌الخصوص دانشجویان گرامی به حضور در راهپیمایی باشکوه سالگرد انقلاب، با عزمی راسخ تمام توان خود را برای بی‌نیازی کشور از بیگانگان معطوف کرده است و اعضای این اتحادیه به عنوان پیشگامان این حرکت، لحظه‌ای تردید به خود راه نخواهند داد.

انتهای پیام/تبليغ
تبليغ