اینستاگرام

«بئر احمد» نسخه اماراتی «ابوغریب» + تصاویر


زندان «بئر احمد» در یمن نسخه اماراتی از زندان «ابوغریب» در عراق است که در آن شکنجه گران و مزدوران اماراتی به شکنجه شنیع و غیراخلاقی زندانیان یمنی اقدام می کنند.

تبليغ

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل: پایگاه خبری «خلیج آنلاین» در گزارشی به زندان «بئر احمد» در یمن پرداخت و آن را نسخه اماراتی از زندان «ابوغریب» در عراق توصیف کرد.

زندان بئر احمد در عدن پایتخت موقف یمن یکی از زندان های جنجال آفرینی به شمار می آید که نیروهای اماراتی در یمن برآن نظارت دارد. این زندان به علت نقض غیر اخلاقی پربحث و جدل شده و برخی از یمنی آن را ابوغریب می دانند.

زندان ابوغریب در غرب بغداد پایتخت عراق در دوره اشغالگران آمریکایی به شهرت رسید و شهرت آن به علت رفتار نامناسب آمریکایی ها با زندانیان این زندان بود. به طوری که تصاویر منتشر شده نشان از روش های شکنجه سربازان آمریکایی بر روی زندانیان عراقی داشت.

انتشار این تصاویر شنیع از غریب، به «رسوایی ابوغریب» معروف است. پس از آن 11 سرباز آمریکایی که در این شکنجه ها دست داشتند، محاکمه شدند و این مسئله با بستن این زندان پایان یافت. حال زندانیان یمنی نیز در زندان بئر احمد در موقعیت مشابه قرار دارند.

نیمه سال 2017 میلادی، «آسوشیتدپرس» آمریکا از گشبکه از بازداشتگاه های مخفی که تعدادشان 18 زندان است، پرده برداشت. این زندان را امارات و نیروهای محلی هوادار در جنوب یمن اداره کنند که زندان بئر احمد از جمله این زندانهاست، به طوری که تصاویر منتشر شده از روش های شکنجه در این بازداشتگاهها پرده برداشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بازداشت شدگان را به صف می کنند و به آنها دستور می دهند که لباس هایشان را درآورند و دراز می کشد قبل از اینکه افسران، به بازرسی بدنی هر زندانی اقدام کنند.

گزارش های حقوقی نشان می دهد که بیش از150 نفر داخل این زندان هستند که 62 نفر آنها بدون پرونده هستند و از دو سال پیش تحقیقی از آنها انجام نشده است. چهار نفر از بازداشت شدگان به دلیل شدت شکنجه ها دچار اختلال عقلی و روانی شدند.

واکنش ها نسبت به این رسوایی متفاوت است، به طوری که همزمان با ادامه تجمع ها و فعالیت های اعتراض آمیز مردم یمن به ویژه عدن و المکلا نسبت به این مسئله، بازداشت شدگان در این زندانها اعتصاب غذایی کردند.

یک زندان مخفی دیگر نیز در فرودگاه بین المللی الریان قرار دارد که امارات آن را پایگاه نظامی قرار داده است.، اما پایگاه آمریکایی «دیلی بیست» فاش کرد که در این زندان نقض حقوق بازداشت شدگان انجام می گیرد، به طوری که آنها در درجه بالای 50 درجه رها می کنند.

در همین حال، سازمان دیده بان حقوق بشر گزارش داد: دهها نفر از بازداشت شدگان یمنی در عدن اعتصاب غذایی کردند. برخورد نامناسب با زندانیان در سراسر یمن بررسی می شود.

از سوی دیگر، سازمان عفو بین الملل، امارات و نیروهای یمنی هوادار آن را متهم به شکنجه بازداشت شدگان در شبکه زندان های مخفی در جنوب یمن کرد. این سازمان خواستار تحقیقات درباره این نقض های انسانی شد که جنایت جنگی به شمار می آیند.

دولت مستعفی یمن تنها به تشکیل کمیته حقیقت یاب اکتفا کرد . وزیر کشور دولت مستعفی یمن موضع دوگانه نسبت به این مسئله اتخاذ کرد و از امارات خواست تا زندان های سری را ببندد. وی پس از بازگشت از ابوظبی گفته است که این زندانها با نظارت یمن است.

این درحالی که امارات این زندان های مخفی را نفی کرده است و آن را تلاشی برای بدنام کردن ائتلاف عربی که برای نجات ملت یمن تلاش می کند، دانست.

ابوظبی تلاش کرده تا چهره خود را پس از این رسوایی بهبود ببخشید، به طوری که به کمیته بین المللی صلیب سرخ در اوایل 2018 اجازه داد تا از بئر احمد به عنوان نخستین سفر سازمان بین الملل دیدن کند.

«توفیق الحمیدی» رئیس سازمان حقوق و آزادیها«سام» گفت: بازداشتگاه بئر احمد در جنوب یمن یکی از زندانهایی که شهرت بدی دارد و زندانیان مورد انواع شکنجه ها قرار می گیرند.

الحمیدی افزود: این سازمان در گزارش ویژه ای درباره این زندان در آوریل سال 2018 میلادی نوشته است که تعرض جنسی، شکنجه الکترویکی، توهم مرگ و قطع ملاقات از جمله شکنجه ها در این زندان است.

وی افزود: مدارک موجود نشان می دهد که نیروهایی از اماراتی از جمله بازجو، شکنجه گر، سگ های پلیس برای شکنجه و مزدورانی با تابعیت متخلف، این زندان را اداره می کنند.

رئیس سازمان سام گفت: متاسفانه «احمد المسیر» وزیر کشور دولت مستعفی یمن پس از سفر امارات در اظهاراتی متناقض گفته است که این زندانها با نظارت دولت یمن است.

الحمیدی گفت: این اقدام وزیر کشور پاک کننده ای برای جنایت های نیروهای ائتلاف عربی است.

پایان پیام/44


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ