امتیاز 55 ایران در گزارش رقابت‌پذیری جهانی 2018


امتیاز 55 ایران در گزارش رقابت‌پذیری جهانی 2018

در گزارش رقابت ‌پذیری جهانی که همه ساله توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می­­‌شود، ایران موفق به امتیاز 55 از 100 در آخرین گزارش رقابت‌پذیری جهانی در سال 2018 شد.

امتیاز 55 ایران در گزارش رقابت‌پذیری جهانی 2018
به گزارش فانوس، رقابت­­‌پذیری جهانی یک ابزار سیاستی دقیق برای شناسایی اولویت­‌ها و پایش پیشرفت اقتصادی کشورها است که میزان پیچیدگی اقتصاد کشورها، موانع توسعه اقتصادی و نقاط ضعف و قوت هر کشور را در قالب 12 رکن نشان می­­‌دهد.

گزارش رقابت ­پذیری جهانی که همه ساله توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می­­‌شود، با رتبه­­‌بندی کشورها در شاخص رقابت­­‌پذیری جهانی به سنجش میزان رقابت­‌پذیری کشورها می­‌پردازد. شاخص ارکان رقابت­‌پذیری، به ارزیابی عوامل ایجادکننده بهره­­‌وری می­­انجامد زیرا بهره­­‌وری بیشترین نقش را در رشد اقتصادی بلندمدت کشورها دارد و موجب رفاه اقتصادی کشورها می­­‌شود.

مجمع جهانی اقتصاد، در راستای هم­سویی با عصر انقلاب صنعتی چهارم و لحاظ نمودن عوامل ایجادکننده بهره­­‌وری در این عصر، شاخص جدیدی را با عنوان شاخص رقابت­ پذیری جهانی طراحی کرده است که با وجود حفظ 12رکن رقابت­­‌پذیری، تغییرات عمده­­‌ای در سطوح متغیرهای آن مشاهده می­‌شود.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، در شاخص جدید مجمع جهانی اقتصاد، معیارها و شرایط پویای ناشی از انقلاب صنعتی چهارم مورد توجه قرار گرفته و شاخص بر مبنای انقلاب صنعتی چهارم و پیشرفت‌های متعاقب آن بازطراحی شده است. از این­رو، این شاخص با بازتعریف ارکان رقابت­ پذیری و معیارهای سنجش آن، در هر دو بعد مفهومی و محاسباتی، نگاه خود را نسبت به رقابت­ پذیری به ­روز کرده است.

به دنبال تغییرات صورت گرفته در تعریف نماگرها و نحوه محاسبه امتیازها، کشورها نمی­‌توانند رتبه و امتیاز رقابت‌­­پذیری و به ­طور کلی عملکرد سال جاری خود را با سال­‌های پیشین منطبق کنند. این یعنی 114 متغیری که در گزارش‌های پیشین رقابت­­‌پذیری، شاخص رقابت­­‌پذیری جهانی را تشکیل می­‌دادند، به 98 متغیر تقلیل یافته­­‌اند که از این میان، 64 متغیر جدید هستند. همچنین، وزن اطلاعات حاصل از نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه­‌های اقتصادی از 70 درصد به 30 درصد کاهش یافته و 70 درصد امتیازات بر اساس داده­­‌های آماری کشورها اندازه­‌گیری شده­‌اند. علاوه بر این مقیاس اندازه­­‌گیری امتیازها هم در یک مقیاس 0 تا 100 انجام می­‌شود.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ

دایرکتوری صنعت

دایرکتوری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی،
سوله و ساختمان،خدمات و کالاهای صنعتی
کلیک کنید!

اطلاعات اصناف کشور

اطلاعات بیش از 2،500،000 واحد صنفی کشور
کلیک کنید!

اطلاعات مجوزهای صنعتی

آمار و اطلاعات بیش از 350،000 کد محصول
کلیک کنید!

آمار واردات و صادرات

آمار واردات و صادرات کشور از سال 1385 به تفکیک
کشور،گمرک،سال و کد تعرفه
کلیک کنید!