بحران گوشت‌های سلطنتی!


قیمت گوشت باید در مرز 40 هزار تومان تعیین می‌شد اما امروز در بازار نرخ‌های 100 هزار تومانی نیز مشاهده می‌شود

تبليغ

قانون- یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، غیرواقعی بودن قیمت بسیاری از کالاهاست؛ کالاهایی که تحت تاثیر افزایش نرخ دلار، افزایش قیمت چندبرابری داشته ولی پس از کاهش نرخ ارز هنوز قیمت آن‌ها پایین نیامده است. گوشت قرمز از جمله محصولات پروتیینی است که در چند ماه اخیر افزایش قیمت زیادی را تجربه کرده است؛ به گونه‌ای که مردم به راحتی قادر به خرید آن نیستند. به این ترتیب این ماده پروتئینی در سبد غذایی خانواده‌ها یا بسیار کم یا حذف شده است. این در حالی است که حذف برخی از مواد غذایی از سفره خانواده‌ها می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری را به سلامتی افراد وارد کند. در خصوص عدم کاهش قیمت‌ها عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است: «تا زمانی که یک فرماندهی واحد برای مدیریت بازار کالاهای اساسی شکل نگیرد، نمی‌توان انتظار داشت آنچه در طول ماه‌های گذشته اتفاق افتاده، متوقف شود و نرخ‌ها به رقم واقعی خود نزدیک شوند».

قیمت غیرواقعی گوشت
یحیی آل اسحاق در خصوص افزایش قیمت کالاها به ایسنا گفته است: آنچه در بازار کالاهای اساسی اتفاق افتاده، عجیب و غیرقابل‌باور است. دولت در ابتدای امسال اعلام کرد که منابع لازم برای تامین کالاهای اساسی را آماده کرده است و آمارهایی که تاکنون ارائه شده نیز نشان می‌دهد که برای ۲۴ قلم کالای اساسی، بیش از ۱۴ میلیارد دلار ارز رسمی اختصاص یافته است اما آنچه در عمل رخ داده، نشان می‌دهد که این روش نتوانسته پاسخگوی نیازهای کشور باشد. به گفته وی تنها برای تامین گوشت مورد نیاز جامعه، دولت از ابتدای امسال تاکنون حدود یک میلیارد دلار ارز رسمی تزریق کرده اما در شرایطی که باید با توجه به پیش‌بینی‌ها، نرخ این کالا در مرز ۴۰ هزار تومان تعیین می‌شد، امروز در بازار نرخ‌های ۱۰۰ هزار تومانی نیز مشاهده می‌شود.
لزوم مدیریت نرخ کالاهای اساسی
این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اگر روش فعلی درخصوص تامین ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی جوابگو بود، باید نرخ این کالاها ۵۰ درصد پایین‌تر از نرخ امروز بازار تعیین می‌شد، توضیح داد: کالاهای اساسی به‌طورمستقیم با معیشت مردم درگیرند و وقتی نتوانیم نرخ آن‌ها را مدیریت کنیم، فشاری جدی به اقشار کم درآمد وارد می‌شود و تحمل این مساله برای جامعه دشوار است. این اتفاق در حالی در بازار داخلی مشاهده می‌شود که به نظر برای تامین این کالاها نباید مشکلی می‌داشتیم. از یک سو بخش زیادی از کالاهای اساسی را می‌توان با استفاده از منابع داخلی تامین کرد و از سوی دیگر ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای ضروری نیز در نظر گرفته شده است. از این رو اگر مدیریت درستی انجام می‌شد، نباید بازار با به‌هم ریختگی امروز مواجه می‌شد.
پاسکاری وزارتخانه‌ها
وی با بیان اینکه اصلی‌ترین عامل بر هم خوردن شرایط بازار نبود یک فرماندهی واحد است، تصریح کرد: برای مثال برای کالایی همچون گوشت، بحث تولید و تامین منابع ابتدایی در اختیار وزارت کشاورزی است اما مدیریت و توزیع در بازار را وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انجام می‌دهد. از این رو وقتی مشکلی را در بازار مطرح می‌کنیم، هر وزارتخانه‌ای مشکل به وجود آمده را به گردن بخش دیگری می‌اندازد و نتیجه چیزی می‌شود که می‌بینیم. همان طور که تجربه مدیریت کشور در سال‌ها و دهه‌های گذشته نشان می‌دهد، می‌توان با وحدت نگاه و فرماندهی واحد، تمام مسائل مربوط به بازار کالاهای اساسی را در یک مجموعه تجمیع کرد و از این نهاد توقع پاسخگویی داشت اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، منابع کشور در این بازار خرج می‌شود؛ بدون اینکه نتیجه‌ای داشته باشد و هدف اصلی که مدیریت بازار و جلوگیری از وارد شدن فشار به معیشت مردم است نیز اجرایی نمی‌شود.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ