بازگشایی شرایط متنوع فروش شرکت‌ها در پی کاهش تقاضا


چند روزی است بازار ارز و سکه رفتاری متفاوت از خود نشان می‌دهد و به‌رغم چند هفته گذشته روند نزولی در پیش گرفته است. برهمین‌اساس بسیاری از فعالان بازار خودرو امیدوار هستند این روند تاثیر مثبتی بر کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد بگذارد.

تبليغ

به گزارش «اخبار خودرو»، چند روزی است بازار ارز و سکه رفتاری متفاوت از خود نشان می‌دهد و به‌رغم چند هفته گذشته روند نزولی در پیش گرفته است. برهمین‌اساس بسیاری از فعالان بازار خودرو امیدوار هستند این روند تاثیر مثبتی بر کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد بگذارد و درنهایت منجربه افزایش میزان دادوستدها شود. زیرا یکی از مشکلات اصلی که این روزها بازار خودرو را درگیر کرده، کاهش چشمگیر معاملاتی است که به‌صورت روزانه انجام می‌شود.

تا چندی پیش بسیاری از مردم به‌دلیل افزایش ناگهانی قیمت‌ها و کاهش عرضه خودرو ازسوی شرکت‌ها، اقدام‌به تبدیل نقدینگی خود به خودرو به‌منظور سرمایه‌گذاری و جلوگیری از کاهش ارزش دارایی‌شان می‌کردند. اما با آغاز کاهش نرخ ارز این رویه با کندی همراه شده و میزان معاملات غیرضروری نیز به شکل چشمگیری کاهش یافته است. ازسوی‌دیگر تعداد فروشندگان خودرو افزایش یافته اما به‌دلیل تقاضای کم در بازار، رکود سنگینی حکمفرماست. همچنین بررسی رفتار خریداران طی روزهای گذشته نشان می‌دهد بخش قابل‌توجهی از آن‌ها فعلا از خرید خودرو منصرف شده‌اند و قصد دارند تا مشخص شدن وضعیت بازار و اعلام قیمت‌گذاری جدید شرکت‌ها از خرید خودرو امتناع کنند که همین موضوع سبب تشدید رکود و کاهش تقاضا در بازار شده است.
با این وجود می‌توان گفت بازار خودروهای داخلی طی دو روز گذشته وضعیت آرام و باثباتی را طی کرده و میزان نوسانات کمی را به خود دیده است.
اما ازسوی‌دیگر و برخلاف انتظار، بازار خودروهای وارداتی چندان با روند کاهشی نرخ ارز همسو نشده است و همچنان با همان قیمت‌های قبلی سعی در حفظ وضعیت خود دارد.
البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این بخش نسبت‌به بازار خودروهای داخلی با رکود بیشتری روبه‌رو شده و میزان دادوستدهای صورت‌گرفته در آن به‌مراتب کاهش یافته است. زیرا جهش ناگهانی قیمت‌ها موجب شد حجم قابل‌توجهی از خریداران دیگر قادر به خرید خودرو وارداتی نباشند.
با نگاهی به جدول قیمتی خودروهای داخلی می‌توان دریافت بسیاری از این خودروها با کاهش یک تا دومیلیون‌تومانی همراه بوده‌اند. به‌عنوان مثال روز گذشته سمند LX که از خودروهای پرفروش در بازار به‌شمار می‌رود، با کاهش یک‌میلیونی همراه بوده و حدود 59‌میلیون‌تومان معامله شده است.
همچنین محصولات گروه برلیانس نیز کاهش حدودا یک‌میلیونی را تجربه کردند که بر این اساس «برلیانس H320» دنده‌ای با موتور 1.6‌لیتری حدود 90‌میلیون‌تومان معامله شد.«لیفان ایکس 60» نیز از این روند پیروی کرده و با کاهش یک‌میلیونی به 129‌میلیون‌تومان رسیده است.
«پژو 207» صندوق‌دار نیز که به‌تازگی راهی بازار شده، با کاهش یک‌میلیون‌وپانصدهزار تومانی، به قیمت 121‌میلیون تومان رسیده است. «رانا» دیگر محصول ایران‌خودرو که این روزها سهم کمتری از معاملات را به خود می‌بیند، با کاهش 800 هزارتومانی به قیمت 61میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.
اما در این میان برخی تولیدات ایران‌خودرو افزایش قیمت جزئی در بازار را تجربه کرده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به «سمندسورن»، «دنا»، «رنوتندرپلاس» اتومات و «هایما S7» اشاره کرد که هرکدام با افزایش یک‌میلیونی به ترتیب به 78، 83،117 و 206 میلیون‌تومان رسیده‌اند.
اما با نگاهی به وضعیت برخی خودروهای وارداتی پرطرفدار در بازار می‌توان گفت روند کاهش نرخ ارز بر قیمت‌ها چندان تاثیرگذار نبوده و این خودروها با همان بهای قبلی خریدوفروش می‌شوند. به‌عنوان مثال «هیوندای‌سانتافه 2017» صفر کیلومتر با قیمتی حدود 545 تا 570‌میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. همچنین کیا اپتیما «جی‌تی لاین» صفر کیلومتر نیز حدود 550 میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. این در حالی است که برخی برندها که این روزها متقاضی کمتری در بازار دارند با کاهش چندمیلیون تومانی همراه بوده‌اند، از جمله آن‌ها می‌توان به محصولات فولکس‌واگن اشاره کرد. به عنوان مثال «پاسات» و «تیگوان» هرکدام با کاهش 5‌میلیونی به ترتیب با قیمت‌های 565 و 650‌میلیون‌تومان معامله شده‌اند.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ