اینستاگرام

طرز تهیه غذا برای ناهار (18 غذای متفاوت)


غذا برای ناهار چی بپزم؟ مشکلی که اکثر خانم های خانه دار با آن روبرو هستند و با یک برنامه ریزی هفتگی به راحتی می توانند آن را حل کنند. غذا برای نهار بدون گوشت، با گوشت چرخ کرده، با مرغ، با برنج و بدون برنج موضوعیست که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

تبليغ
ستاره | سرویس آشپزی – از آنجا که در فرهنگ ایرانیان ناهار وعده اصلی محسوب می‌شود، پختن غذا برای ناهار یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر خانم‌های خانه دار است. این مشکل بدون برنامه ریزی معمولا قابل حل نیست و تنها با یک برنامه ریزی هفتگی می‌توان مواد مورد نیاز برای تهیه ناهار یک هفته را آماده کرده و در یخچال نگهداری کرد، سپس براساس برنامه و در موقع لزوم مورد استفاده قرار داد. غذا برای ناهار دارای تنوع بالایی است از غذا‌های گوشتی گرفته تا غذا‌های بدون گوشت که با برنج یا نان سرو می‌شوند.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

۱. غذا برای ناهار بدون گوشت
۲. غذا برای ناهار با گوشت چرخ کرده
۳. غذا برای ناهار با مرغ
۴. غذا برای ناهار با برنج
۵. غذا برای ناهار بدون برنج

غذا برای ناهار بدون گوشت

1. خورش قیمه با قارچ

خورش قیمه با قارچ یک نوع غذا برای ناهار است که نوعی غذای بدون گوشت محسوب می‌شود و برای افرادی که از رژیم‌های غذایی بدون گوشت پیروی می‌کنند مناسب است. این غذا با پیاز، لپه، قارچ، رب گوجه فرنگی و سیب زمینی درست می‌شود و برای اینکه طعم بهتری داشته باشد می‌توان به آن عصاره گوشت اضافه کرد. ادویه هایی، چون زعفران، دارچین و گلاب طعم دهنده‌های اصلی آن هستند. طرز تهیه خورش قیمه با قارچ در مقاله زیر دنبال کنید:


2. اشکنه کشک

اشکنه کشک نوعی غذا برای ناهار است که غذایی ساده بوده و در تهیه آن از پیاز، روغن و کشک استفاده می‌شود. این غذا از جمله غذا‌های بدون گوشت است که به دلیل وجود کشک در ان بسیار پرکالری بوده و به عنوان وعده ناهار توصیه می‌شود. طرز تهیه اشکنه کشک زرد و اشکنه کشک مشهدی با گردو و تخم خربزه را در مقاله زیر دنبال کنید:

3. بورک اسفناج

بورک اسفناج نوعی غذا برای ناهار است که گوشت در آن جایگاهی ندارد و مواد اصلی تشکیل دهنده آن اسفناج، پنیر و پیاز هستند که روی چند لایه خمیر یوفکا قرار می‌گیرند. برای جدا کردن لایه‌های خمیر از نوعی مایه تخم مرغی استفاده می‌شود و روی بورک معمولا با کنجد یا سیاه دانه تزیین می‌شود. طرز تهیه بورک اسفناج با خمیر یوفکا را در مقاله زیر دنبال کنید:

4. کشک بادمجان

یکی دیگر از انواع غذا برای ناهار کشک بادمجان است که با نان و سبزی خوردن یک غذای بدون گوشت خوشمزه به حساب می‌آید. این غذا را می‌توانید بسته به ذائقه خود با بادمجان کبابی، بادمجان آبپز و بادمجان سرخ شده درست کنید. مواد اصلی مورد استفاده در تهیه این غذا بادمجان، کشک، پیاز داغ و نعنا داغ هستند. طرز تهیه کشک بادمجان خوشمزه و مجلسی را به طور کامل در مقاله زیر دنبال کنید:


5. سوفله سبزیجات

سوفله سبزیجات نوعی غذا برای ناهار است و یک نوع غذای گیاهی خوشمزه محسوب می‌شود. ماده اصلی در تهیه این غذا انواع سبزیجاتی است که نوع آن را می‌توانید بسته به ذائقه خود تغییر دهید. از ترکیب سبزیجات با تخم مرغ، خامه و پنیر مایه سوفله تهیه شده و در ظرف مخصوص سوفله پخته می‌شود. طرز تهیه سوفله سبزیجات و پنیر را به طور کامل در مقاله زیر دنبال کنید:

غذا برای ناهار با گوشت چرخ کرده

1. کوفته تبریزی

کوفته تبریزی یک نوع غذا برای ناهار است که از ترکیب گوشت چرخ کرده با لپه، بلغور، برنج و پیاز درست می‌شود. چاشنی این غذا رب گوجه فرنگی و محلول زعفران است و افزودن سبز‌های معطری همچون مرزه به آن عطر و بوی بی نظیری می‌دهد. درست کردن کوفته تبریزی کمی زمانبر بوده و نیاز به مهارت خاصی دارد که طرز تهیه کامل آن را به شکل تصویری می‌توانید در مقاله زیر دنبال کنید:


2. لازانیا با گوشت چرخ کرده

لازانیا با گوشت چرخ کرده یک نوع غذا برای ناهار است که با سس گوشت مخصوصی درست می‌شود که بین چند لایه پاستای ورقه‌ای قرار می‌گیرد و روی آن با ترکیبی از چند نوع پنیر پوشانده می‌شود. خوشمزگی این غذا به روش پخت و ادویه‌های مورد استفاده در آن بستگی دارد که در مقاله زیر به تفصیل بیان شده است:

3. کدو شکم پر

یک نوع غذا برای ناهار کدو شکم پر است که می‌توان آن را با نان یا برنج سرو کرد. این غذا را با کدو سبز پر شده با سس مخصوص تهیه شده از گوشت چرخ کرده درست می‌کنند و روی آن را با پنیر می‌پوشانند. استفاده از سبزیجاتی، چون فلفل دلمه ای، پیاز و سیر در ایجاد طعم و مزه این غذا تاثیر به سزایی دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد تنوع در برنامه غذایی روزانه باشد:

4. رولت گوشت چرخ کرده

رولت گوشت چرخ کرده نوعی غذا برای ناهار است که از دو لایه بیرونی و درونی تشکیل شده؛ لایه بیرونی ترکیبی از گوشت چرخ کرده، پیاز و سبزیجات معطر بوده و لایه درونی ترکیبی از انواع سبزیجات است که بسته به ذائقه افراد قابل تغییر می‌باشد. آموزش تصویری تهیه رولت گوشت چرخ کرده را در مقاله زیر دنبال کنید:

غذا برای ناهار با مرغ

1. کوفته مرغ

کوفته مرغ نوعی غذا برای ناهار است که از غذا‌های سنتی با پخت سریع محسوب می‌شود. این نوع کوفته را می‌توان با گوشت مرغ چرخ شده، پیاز رنده شده، سبزیجات معطر و تخم مرغ درست کرد که گاهی به آن برنج نیز اضافه می‌شود، برخی نیز در ترکیب آن از انواع پنیر رنده شده استفاده می‌کنند. طرز تهیه کوفته مرغ به ۳ روش را در مقاله زیر دنبال کنید:

2. خورشت کرفس با مرغ

خورشت کرفس با مرغ نوعی غذا برای ناهار و یکی از خورش‌های خوش عطر و طعم است که هم با مرغ و هم با گوشت قرمز درست می‌شود. این غذا با ترکیبی از کرفس، گوشت مرغ و سبزی‌های معطری، چون نعنا و جعفری درست می‌شود. چاشنی این غذا آبلیمو یا آبغوره بوده و افزودن رب گوجه فرنگی به آن رنگ زیباتری می‌دهد. طرز تهیه خورشت کرفس با مرغ را از طریق لینک زیر دنبال کنید:

3. نودل مرغ و قارچ

نودل مرغ و قارچ نوعی غذا برای ناهار در مواقعی است که وقت کافی برای آشپزی ندارید. این غذا خیلی سریع و راحت درست می‌شود و مواد اصلی مورد استفاده در تهیه آن مرغ، قارچ و نودالیت است که با سس سویا و ادویه جات مخصوصی مزه دار می‌شوند. طرز تهیه نودل مرغ و قارچ را در مقاله زیر دنبال کنید:

غذا برای ناهار با برنج

1. عدس پلو

عدس پلو یک نوع غذا برای ناهار است که ترکیب اصلی آن برنج و عدس می‌باشد. این غذا را بدون گوشت یا با گوشت چرخ کرده، گوشت قلقلی و مرغ نیز درست می‌کنند و اغلب همراه با سالاد شیرازی یا سبزی خوردن سرو می‌شود. پیاز داغ و کشمش از جمله طعم دهنده‌های این غذا هستند که در خوشمزگی آن تاثیر به سزایی دارند.2. شیرین پلو با مرغ

شیرین پلو با مرغ نوعی غذا برای ناهار است که طعم شیرینی داشته و شیرینی آن بسته ذائقه افراد قابل تغییر است. این غذا را با مرغ یا گوشت درست می‌کنند و استفاده از زعفران، گلاب، خلال پوست پرتقال یا نارنج به آن عطر و بوی فوق العاده‌ای می‌بخشد. مواد اصلی مورد استفاده در تهیه این غذا برنج، مرغ، هویج، خلال بادام و خلال پسته بوده و رنگ و لعاب آن به اندازه ایست که جزو غذا‌های اعیانی محسوب می‌شود.

3. خورش خلال

خورش خلال یک نوع غذا برای ناهار و از خورش‌های محلی استان کرمانشاه است که بسیار شبیه خورش قیمه بوده و در آن به جای خلال سیب زمینی از خلال بادام استفاده می‌شود. مواد مورد استفاده در تهیه این غذا گوشت، پیاز، خلال بادام و رب گوجه فرنگی است. طرز تهیه آن را به طور کامل می‌توانید از مقاله زیر دنبال کنید:

غذا برای ناهار بدون برنج

1. حلیم بادمجان

حلیم بادمجان یکی از غذا‌های سنتی اصفهان، شیراز و کرمان بوده که به عنوان غذا برای ناهار مناسب است. مواد اصلی مورد استفاده در تهیه این غذا گوشت و بادمجان است و در مناطق مختلف، حبوباتی نظیر عدس یا لوبیا سفید و برنج نیز در آن به کار می‌رود. حلیم بادمجان از جمله غذا‌هایی است که بدون برنج و اغلب با نان و سبزی خوردن سرو می‌شود. طرز تهیه حلیم بادمجان را به روش‌های مختلف از طریق لینک زیر دنبال کنید:

2. چیکن استروگانف

چیکن استروگانف یک نوع غذای روسی و مناسب برای ناهار است که با گوشت مرغ، قارچ و پیاز درست می‌شود. این غذا اغلب با نوعی سس مخصوص و سیب زمینی سرخ شده سرو می‌شود. طرز تهیه این غذا را در مطلب زیر دنبال کنید:

3. خوراک قفقازی

خوراک قفقازی یک نوع غذا برای ناهار است که با انواع گوشت و سبزیجات درست می‌شود. این غذا را می‌توان با گوشت چرخ کرده، نخود فرنگی، ذرت، فلفل دلمه‌ای و لوبیا سبز درست کرد و یا در تهیه آن از گوشت مرغ، هویج، لوبیا سیز، کدو سبز، بادمجان و گردو استفاده کرده و با سس مخصوصی آن را مزه دار کرد. شما می‌توانید طرز تهیه این خوراک را در مقاله زیر دنبال کنید:


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ