بازتاب بیانات رهبری و شکست سیاست تحریم در رسانه های عراقی


بغداد – ایرنا – شکست سیاست های تحریمی آمریکا و بویژه بیانات رهبر معظم انقلاب درباره نزدیک شدن زوال آمریکا در برهه ای که واشنگتن می کوشد با اعمال تحریم های یکجانبه مقاومت و صلابت جمهوری اسلامی ایران را بشکند، امروز یکشنبه در سطح رسانه های عراق مورد توجه گسترده قرار گرفته است.

تبليغ

به گزارش خبرنگار ایرنا، روزنامه ها، شبکه های خبری متعدد عراقی به علاوه شبکه های اجتماعی این کشور به طور وسیعی به شکست سیاست های تحریم آمریکا و همچنین این بخش از سخنان مقام معظم رهبری که درباره زوال آمریکا با اعتماد به نفس بالایی سخن گفته، اهتمام ویژه نشان داده اند.
سایت پژوهشی «تحلیلات العصر السیاسه» به طور ویژه ای سخنان رهبری را بازتاب داده و نوشته است که مقام معظم رهبری در ایران در واکنش به تحریم های یکجانبه واشنگتن گفته است: «آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگری به سمت زوال و ضعف در حرکت است.»
خبرگزاری «المعلومه» عراق نیز به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشته است: «آمریکا همواره در مقابله با جمهوری اسلامی ایران با شکست مواجه شده است.»
روزنامه «المستقبل العراقی» نیز با انتشار تصویری از مقام معظم رهبری به نقل از معظم له نوشته است که «آیت الله خامنه ای در واکنش به تحریم های آمریکا تاکید کرد: آمریکا را در طول 40 سال گذشته با شکست مواجه کرده ایم.»
تاکید بر شکست و ناتوانی آمریکا در طول 40 سال گذشته در مقابله با مقاومت و صلابت انقلاب اسلامی ایران تیتر ویژه ای است که خبرگزاری «السومریه نیوز» برای توصیف واکنش ایران به تحریم های یکجانبه واشنگتن برگزیده است.
در همین راستا خبرگزاری «الغدپرس» نیز تاکید کرده است که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، تحریم های یکجانبه تازه امریکا را فاقد اثرگذاری دانست.
روزنامه شبه دولتی «الصباح» پرتیراژترین روزنامه این کشور نیز در واکنش به موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحریم های یکجانبه آمریکا با خط درشت نوشته است: «جنگ تحریم ها، ایران را نگران نکرده است.»
اما برای روزنامه «کل الاخبار» بیش از اینکه مسئله اعمال تحریم های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران مهم باشد تمسخر جهانی که «دونالد ترامپ» در مجمع عمومی سازمان ملل در سوم مهرماه گذشته با آن مواجه شد مورد توجه قرار گرفته است.
این روزنامه با عنوان «جوک قرن: ترامپ پهلوان سازمان ملل!» افزوده است که تنها بیش از یک دقیقه از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل نگذشته بود که نمایندگان جهان به سخنان رییس جمهور آمریکا خندیدند.
ترامپ در این سخنرانی مدعی شد که کارهایی که در طول 2 سال گذشته کرده معادل همه کارهایی است که روسای جمهوری آمریکا انجام داده اند و همین امر موجب تمسخر جهان شد.
براساس گزارش روزنامه کل الاخبار، این حادثه تمسخر رییس جمهور آمریکا مسئله زودگذری نخواهد بود، بلکه ترامپ با این کار، کشورش را در معرض تمسخر جهانی قرار داد و نسل های آینده امریکا هرگز این گونه به سخریه گرفته شدن که ترامپ عامل آن بوده است، فراموش نخواهند کرد.
از طرفی روزنامه «ژورنال» عراق به روحیه قوی و اعتماد به نفس بالایی که جمهوری اسلامی ایران در برابر فشارهای آمریکا نشان می دهد اهتمام داده و در تیتر اول خود نوشته است: «تهران تحریم های آمریکا را به چالش کشید و از آن به طبل توخالی تعبیر کرد.»
این روزنامه با اشاره به اختلاف نظر کارشناسان درباره کارایی تحریم ها بر اقتصاد ایران در عین حال نوشته است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تحریم های یکجانبه آمریکا توخالی و فاقد اثر گذاری بر جمهوری اسلامی ایران است.
روزنامه «البینه الجدیده» نیز به مواضع جامعه جهانی نسبت به تحریم های غیر قانونی آمریکا اهتمام داده و نوشته است: «فرانسه، آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپا تحریم های یکجانبه آمریکا را محکوم و از آن ابراز تاسف کردند.»
همزمان سخنان مقام معظم رهبری در اغلب شبکه های تلویزیونی این کشور مورد توجه قرار گرفته و برخی از شبکه های همسو با مقاومت در عراق، درباره مواضع معظم له، میزگردهایی برگزار کردند.
کارشناسان در این میزگردها با دفاع از مواضع جمهوری اسلامی ایران، تحریم های آمریکا را با توجه به مخالفت جهانی با آن، شکست خورده خواندند و بر اظهارات رهبری در خصوص زوال آمریکا صحه گذاشتند و خاطر نشان ساختند که موضوع زوال و افول قدرت آمریکا امروز مورد تاکید بسیاری از کارشناسان سیاسی جهان است.
با توجه به این که عراق از جمله کشورهایی است که در صورت پایبندی به تحریم های یکجانبه آمریکا، از آن به طور منفی متاثر می شود، واکنش و اهتمام به سیاست های خصمانه آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران، همچنان مورد توجه رسانه های عراق و شبکه های اجتماعی عراقی قرار می گیرد.
عراق در حال حاضر در حوزه انرژی و کالاهای غیر نفتی مایحتاج خود را از جمهوری اسلامی ایران تامین می کند و بر همین اساس از جمله کشورهایی است که - به نوشته برخی رسانه ها - فعلا از پایبندی به این تحریم ها معاف شده است.
حجم تبادلات تجاری غیر نفتی ایران با عراق بالغ بر 6 میلیارد دلار و با محاسبه کل تبادلات اقتصادی به حدود 14 میلیارد دلار می رسد که طبق اعلام گمرک ایران در هفت ماه امسال، عراق به اولین شریک تجاری ایران تبدیل شده و از چین در این خصوص پیشی گرفته است.
خاورم *10*353*380*تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location